HaberlerNasılNedirRehber

Zcash coin (ZEC) nedir?

Bu rehberimizde, Zcash (ZEC) Nedir? Zcash Nasıl Çalışır? Zcash Projesi, Ekosistemi ve Daha Fazlası.

Daha iyi bilinen gizlilik kripto para birimlerinden biri olan Zcash (ZEC), işlem yaparken kullanıcılara isteğe bağlı anonimlik sunmak için kriptografideki ilerlemelerden yararlanır.

Zcash’ten önce, kripto para birimleri çoğunlukla Bitcoin (BTC) gibi ” takma ad ” olacak şekilde tasarlandı, yani kullanıcıların değiş tokuş ettiği miktar, fon gönderdikleri adresler ve fon aldıkları adresler hakkındaki veriler her zaman herkesin görmesi için blok zincirine kaydedilirdi.

Bu nedenle, insanların gizlilik için kripto para birimleri kullandığını duyabilirsiniz, ancak varsayılan olarak durum böyle değildir. Veriler, şirketler, hükümetler veya hain aktörler tarafından işlem yapan bireylerle ilişkilendirilebilir (ve bazen).

2016 yılında piyasaya sürülen Zcash, blok zincirinde depolanan işlem ve adres verilerini şifrelemek için tasarlanmış “korumalı adresler” sunarak daha yüksek düzeyde gizlilik sundu.

Yine de Zcash, iki tür adres sunarak kullanıcıların istedikleri anonimlik düzeyini seçmelerine olanak tanır: şeffaf adresler (blok zincirinde görünür) ve korumalı adresler (görünmez).

Kullanıcılar, iki tür adres arasında da işlem gönderebilir, ancak bu, ek gizlilik hususlarını da beraberinde getirir.

Zcash (ZEC) Nedir?

ZCash, Bitcoin’in birçok özelliğini paylaşan bir kripto para kategorisi olan bir altcoindir. Birçok altcoin, amaçları ve kullanım amaçları bakımından farklıdır. Zk-Snark, gönderenin, alıcının ve miktarın şifrelendiği tamamen korumalı işlemlere izin verir.

Zcash kimin?

Zcash’in tarihi, Zerocoin teknik incelemesinin (daha büyük bir kriptograf ve akademisyen grubu arasında profesörler Matthew Green ve Eli Ben-Sasson tarafından yazılmıştır) yayınlanmasıyla 2013’e kadar uzanmaktadır.

Yazarlar, Bitcoin tasarımının kullanıcı gizliliğini tehlikeye attığını düşündüler ve buna karşılık olarak yeni çözümler sundular. Ancak, projenin sınırlamaları vardı. Birincisi, Zerocoin, blok zincirinde bir dizi karmaşık değişiklik gerektirecek olan Bitcoin için tasarlandı.

Bu çalışma daha sonra, 2015 yılında Zerocoin’in arkasındaki fikirlerin yeni bir kripto para birimi oluşturmak için nasıl kullanılabileceğini keşfetmek için bir başlangıç ​​kurduğunda kriptograf Zooko Wilcox tarafından geliştirildi.

Zcash 2016 yılında duyuruldu ve o yılın Ekim ayında halka açıldı.

Zcash nasıl piyasaya çıktı?

Son teknoloji kriptografisini etkinleştirmek için Zcash blok zincirinin diğer kripto para birimlerinden benzersiz bir şekilde kurulması gerekiyordu. Bu süreç (“Zcash töreni” veya “Zcash güvenilir kurulumu” olarak adlandırılır) projeyle ilgili birçok eleştirinin temel taşı olmaya devam ediyor.

Birincisi, Zcash’in yaratıcılarının, özel bir anahtarın parçalarını kullanarak blok zinciri için esasen bir ana ortak anahtar olan şeyi işbirliği içinde oluşturmak için dünyanın dört bir yanından insanlara güvenmelerini gerektiriyordu.

2020 itibariyle, CEO Zooko Wilcox tarafından yönetilen Electric Coin Company, Zcash blok zincirini geliştirmek için çalışan büyük bir kriptograf ekibi istihdam ediyor. Bu çalışma, kar amacı gütmeyen Zcash Vakfı tarafından da desteklenmektedir.

Her iki grup da fonlarının bir kısmını, Zcash protokolü tarafından yeni ZEC’nin piyasaya sürülmesi yoluyla alır.

Zcash nasıl çalışır?

Gizlilik özelliklerinin yanı sıra Zcash, diğer kripto para birimlerine benzer şekilde çalışır.

Hem korumalı hem de korumasız Zcash işlemleri düğümler tarafından doğrulanır ve blok zincirine kaydedilir. Bloklar, bir madencinin blok zincirini güvenceye almak için ayırdığı RAM miktarını hesaplayan Equihash adlı bir algoritma kullanılarak açık bir bilgisayar ağı tarafından eklenir.

Bu tasarımın amacı, özel madencilik ekipmanlarının etkisini azaltmak ve daha küçük bilgisayarların ödüller için daha iyi rekabet etmesine olanak sağlamaktı. (Ancak 2018 itibariyle, büyük ölçekli madencilik işletmeleri Zcash’e özel madencilik makineleri geliştirmişti.)

Zcash’in bir diğer yaygın olmayan özelliği, kripto para biriminin dağıtılmak üzere nasıl ayarlandığıydı.

Blok zincirinin operasyonunun ilk dört yılında, blok ödülünün %80’i madencilere gitmek üzere programlandı, %20’si Electric Coin Company, Zcash Vakfı ve bunların bazı kilit çalışanlarına ve paydaşlarına tahsis edildi.

Bu sübvansiyonun 2020’de sona ermesi gerekiyordu, protokolün üretebileceği yeni ZEC arzının azaldığı ilk “yarıya bölünmesini” yaşadığı zaman civarında.

2020’nin başlarından itibaren, bu şirketlere tahsis edilen ödüllerin genişletilmesi için bir oylama henüz gerçekleşmedi.

Zcash’i özel yapan nedir? En önemli özellikleri

Zcash’in gizli içeriği, özel verilere sahip olan herkesin, doğru veya yanlış bir ifadeden başka bir şey açıklamadan, bu verilerin doğru olduğunu doğrulamak isteyen birini ikna edebileceği bir şifreleme tekniğidir.

Bunu başarmak için Zcash, korumalı işlemleri için zk-SNARK adı verilen sıfır bilgi kanıtlarının bir çeşidini kullanır.

Bu garanti eder:

  • Doğrulayıcı, veriler hakkında doğru veya yanlış olduğu dışında hiçbir şey öğrenmez.
  • Kanıt, milisaniye cinsinden doğrulanacak kadar küçüktür.
  • Doğrulayıcı ve doğrulayıcı arasında iletişim yok
  • Hiçbir kanıtlayıcı doğrulayıcının yanlış bilgileri kabul etmesini sağlayamaz.
  • Kanıtlanacak doğrulanabilir bilgi olmadıkça bir kanıtlayıcı bilgiyi kanıtlayamaz.

Bu özellikleri sunarak, Zcash korumalı adresler arasındaki işlemlerin kullanıcılara güçlü anonimlik garantileri sağladığı söylenebilir.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu