HaberlerNasıl

Yerel Yönetim Teknoloji Kullanımımızı Temelde Nasıl Dönüştürüyor?

Merkezileşme, teknolojik evrimimizin merkezinde yer alırken, teknolojinin gerçek faydalarını da büyük ölçüde engelledi. Örneğin, Web 2.0 olarak da bilinen mevcut internet altyapısının çoğuna bir avuç büyük teknoloji şirketi hakimdir. Kimlik hırsızlığı, istenmeyen reklamlar ve diğer istenmeyen uygulamalar gibi çeşitli sorunlara yol açan çevrimiçi verileriniz ve davranışlarınız üzerinde tam kontrol sağlarlar.

Merkezileştirmeyle ilgili diğer sorunlar arasında çalışma süresi, sansür, veri güvenliği ve gizliliği ve teknolojinin gelecekteki gelişimine katılma yeteneği yer alır (ancak bunlarla sınırlı değildir). Öte yandan, ademi merkeziyetçilik, ağ için tek bir kaynak veya arıza noktası sağlamaz. Bu, bir düğüm çökse bile, ağın çalışır durumda kalacağı ve bir saldırının tüm ağı ele geçirmesinin zorluğunu önemli ölçüde artıracağı anlamına gelir.

Yerinden yönetim, aynı zamanda, verilerinizin sahibi olduğunuz ve internetteki diğer kişi veya kuruluşlarla nasıl paylaşılacağını, kimsenin iznine (Google’ın, Facebook’un veya Amazon’un bile değil) gerek duymadan kontrol edebileceğiniz anlamına gelir. Bu dijital çağda, insanlar giderek daha fazla mahremiyetle ilgileniyor. Buna göre, Web 2.0’dan Web 3.0’a geçiş kaçınılmazdır.

Blockchain tabanlı projeler bu harekette kilit rol oynuyor. Web barındırma, veri depolama, kimlik yönetimi, finans, oyun ve hemen hemen tüm diğer ana faaliyetler gibi çok sayıda merkezi olmayan ürün ve hizmet sunarak, ademi merkeziyetçilik yavaş yavaş büyük liglere doğru ilerliyor. Bunu akılda tutarak, bu neslin en önemli teknolojik bozulmasına öncülük etmek için öne çıkan dört merkezi olmayan proje var.

Akıllı Telefonlarla Desteklenen Merkezi Olmayan Bir Ağ

Blok zinciri teknolojisi tamamen ademi merkeziyetçilikle ilgili olsa da, kripto para birimlerinin artan şekilde benimsenmesi, sonuçta derin cepli oyuncuların katılımıyla sonuçlandı. BTC gibi jetonlar giderek daha popüler (ve değerli) hale geldikçe, bu jetonların gelişmesini sağlayan temel ekosistem de merkezi hale geldi.

Üçüncü nesil blok zinciri projesi Minima , herhangi bir mobil cihazda sorunsuz çalışan ultra yalın blok zinciri protokolü ile bunu çözmeyi hedefliyor. Bu, kullanıcıların nihayet cep telefonlarında ve tabletlerinde tam düğümleri çalıştırabilecekleri anlamına gelir. Genel fikir, her kullanıcının bir düğüm katılımcısı olmasına izin verirken, temeldeki ağın eski blok zinciri ağlarında elde edilmesi imkansız olan bir ademi merkeziyetçilik düzeyinde çalışmasını sağlamaktır.

Tasarım gereği Minima, mevcut altyapının üzerinde küresel olarak çalışabilen bir temel katman protokolüdür. Bitcoin ve Ethereum gibi büyük ağları bulutlandıran enerji tüketimi ve sürdürülebilirlik konusundaki artan endişeleri ele alıyor. Minima’yı diğerlerinden ayıran şey, kullanıcıların ağın kalbinde yer aldığı mobilite için tasarlanmış bir blok zinciri olmasıdır. Nerede olursanız olun, herhangi bir coğrafi kısıtlama olmaksızın madencilik yapmaya ve Minima’nın bakımına katılmaya başlayabilirsiniz. Platform şimdiden 94 ülkede 5.000’den fazla düğüm katılımcısını bünyesine kattı.

Tamamen Merkezi Olmayan Veri Bütünlüğü SaaS Platformu

Veri, karar vermede kilit bir rol oynar ve küresel ekonomilerin, büyük şirketlerin ve hemen hemen her şeyin arkasındaki itici güçtür. Birkaç Web 2.0 çözümü kalitenin, bütünlüğün ve güvenilirliğin korunmasına yardımcı olurken, merkezi yapıları nedeniyle doğal olarak sınırlıdırlar.

Authtrail , blok zinciri teknolojisinden yararlanarak, mevcut verileri Web 3.0 ile birleştirerek ve böylece veri yönetimini tamamen yeni bir düzeye taşıyarak yeni bir sınırın kilidini açar. Platform, veri güveni ve işlemlerin izlenebilirliği için uçtan uca bir çözümü destekleyerek, kullanıcı dostu olma ve satın alınabilirliği etkin bir şekilde dengeleyerek kendisini zincir üstü bir veri bütünlüğü hizmet sağlayıcısı olarak konumlandırdı.

Authtrail, neredeyse sınırsız miktarda veriyi bir blok zincirindeki tek bir işlemle bağlamayı basitleştirerek, hızlı ve uygun maliyetli veri işlemleri sağlar. Kurumsal ölçekte veri sabitleme ve doğrulama, Authtrail’in uygun maliyetli ve kullanımı kolay SaaS hizmeti aracılığıyla mümkün hale getirilmiştir. Platform, melekler ve risk sermayesi fonlarından oluşan bir konsorsiyum tarafından destekleniyor ve Authtrail’in yakın tarihli bir finansman turundan 3,6 milyon dolar toplamasına yardımcı oluyor.

 

Ethereum’a Umut Veren Bir Alternatif

DeFi (merkezi olmayan finans), son birkaç yılda en hızlı büyüyen blok zinciri tabanlı ekosistemler arasında yer alıyor. Ethereum hala DeFi pazarının büyük kısmına hakim olsa da, genel DeFi ekosistemi parçalanmış ve likidite sıkıntısına yol açmaktadır. Aynı zamanda, Ethereum’un artan gaz maliyetleri ve yavaş verimi, kullanıcıları ve servis sağlayıcıları başka alternatifler aramaya zorladı.

Bu fırsatı sonuna kadar kullanan AdaSwap, Cardano blok zincirinde kapsayıcı bir DeFi ekosistemi oluşturmayı hedefliyor. AdaSwap, Cardano için uçtan uca bir ekosistem oluşturucu görevi görecek ve çeşitli kullanım durumlarını kolaylaştıracak. AdaSwap özünde, süper hızlı gazsız bir AMM (otomatik piyasa yapıcı) ile birlikte güvenilir bir DEX (merkezi olmayan borsa) sunacak. Bu özellikler sayesinde AdaSwap, Ethereum katili yarışının en zorlu rakiplerinden biri olan Cardano’da staking, çiftçilik, fırlatma rampası, pazar yeri ve çok daha fazlası gibi DeFi kullanım durumlarının kilidini açacak.

Cardano’da DeFi yönünü alan ilk proje olduğu için platform zaten ilk hamle avantajına sahip. Cardstarter’daki son token satışı, Banter Capital ve VoskCoin gibi önde gelen kanallarda yapılan bir tartışmanın ardından gelen hype sayesinde aşırı talep edildi. AdaSwap ekibi, teklif yelpazesini daha da genişletmek için COTI Ağı tarafından Cardano tabanlı bir algoritmik stabilcoin olan Djed’in olanaklarını da araştırıyor.

Dikkatinizi Çekebilir: Binance Coin – BNB Coin Analiz

KILT Protokolü Ademi Merkeziyetçiliği Kucaklıyor

Çevrimiçi işletmelerin sayısı artmaya devam ettikçe, kullanıcı tarafından oluşturulan verilerin ve kişisel olarak tanımlanabilir verilerin miktarı da önemli ölçüde arttı. Hemen hemen tüm diğer web siteleri veya uygulamalar, kullanıcıların ilk kez kaydolurken birden fazla ayrıntı vermesini gerektirir. Tüm veriler merkezi sunucularda depolandığından siber suçlular için kolay hedefler haline gelirler.

KILT Protokolü bu soruna umut verici bir alternatif sunuyor. 2018’de piyasaya sürülen KILT Protokolü, Web 3.0’da doğrulanabilir, geri alınabilir, anonim ve iddiaya dayalı kimlik bilgileri yayınlamak için açık kaynaklı bir blok zinciri protokolüdür. KILT Protokolü, gerçek dünyadaki iş vakaları için izinsiz bir güven altyapısı sağlayarak hem kullanıcılara hem de geliştiricilere hizmet eder. Herkes, gereksiz veya alakasız ayrıntıları ifşa etmeden kimliğini çevrimiçi olarak temsil etmek için platformu kullanabilir.

Web 3.0’ı kapsayıcılık, adalet ve şeffaflığın özü yapma misyonunu ilerletmek için KILT ekibi, Kasım 2021’de tüm ağı tamamen merkezi olmayan bir blok zincirine dönüştürdü ve projenin kontrolünü topluluk üyelerine devretti. KILT Protokolü şimdi, her KILT token sahibinin söz sahibi olacağı yönetişim oylamasıyla yönetiliyor – eylem halindeki başka bir blok zinciri demokrasisi örneğini sergiliyor.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu