Kripto Para HaberleriRehber

Yatırım Yapmadan Önce Bilmeniz Gereken Kripto Para Birimi Terimleri

Yatırım Yapmadan Önce Bilmeniz Gereken Kripto Para Birimi Terimleri ve Anlamları : Yeni Başlayanlar İçin Bir Kılavuz

HODL. DApp. Ethereum.

Hayır, bunlar yeni keşfedilen bir uzaylı dilinden kelimeler değil. Kripto para dilindeki birçok yeni ve anahtar terim arasında yer alıyorlar.

Kripto para sadece yeni bir yatırım seçeneği değildir ve birçok yönden geleneksel hisse senetleri ve tahvillere kıyasla tamamen farklı bir dünyayı temsil eder. Alışılmadık kısaltmalar, gelişen teknolojiler ve mem ve tweet’lere ayak uydurmak arasında, yalnızca temel bilgileri öğrenmek, deneyimli geleneksel yatırımcılar için bile zaman alır.

Herhangi bir yatırımda olduğu gibi, başlamadan önce tam olarak neye yatırım yaptığınızı anlamak önemlidir. Bu, özellikle kripto gibi spekülatif ve hala gelişmekte olan bir varlık söz konusu olduğunda doğrudur.

Acil durum fonunuzu stoklamak, yüksek faizli borçları ödemek ve geleneksel bir emeklilik planını güvence altına almak gibi kripto para satın almadan önce önerdiğimiz birkaç ön koşul var. Ve daha önce de söylediğimiz gibi, kriptoya yalnızca kaybetmek istediğiniz kadarını koymalısınız ve uzmanlar portföyünüzün en fazla %5’ini bu dijital varlıklara ayırmanızı tavsiye ediyor.

Ancak kontrol listenize eklemeniz gereken bir diğer öğe, kriptonun diğer yatırım stratejilerinden nasıl farklı olduğu ve bir kripto para biriminin piyasa değerini etkileyebilecek farklı faktörler de dahil olmak üzere, neye bulaştığınıza dair en azından yeni başlayanlar için bir anlayıştır.

İşte yeni başlayanların kripto yatırım dünyasını daha iyi anlamalarına yardımcı olacak bazı terimler ve ifadeler.

Bilmeniz Gereken Kripto Terimleri

Altcoin

Altcoin, Bitcoin olmayan herhangi bir madeni paradır. Altcoinler, en popüler ikinci madeni para olan Ethereum’dan çok düşük piyasa değerine sahip binlerce madeni paradan herhangi birine kadar her şey olabilir. Uzmanlar, bir yatırım olarak büyük ölçüde daha büyük, daha yaygın kripto para birimlerine bağlı kalmanız gerektiğini söylüyor.

Bitcoin

3 Ocak 2009’da piyasaya sürülen ilk ve en değerli kripto para birimi. O zamandan beri değeri istikrarlı bir şekilde yükselirken, vahşi dalgalanmalar gördü. Sadece geçtiğimiz aylarda, Bitcoin fiyatı rekor seviyede 60.000 dolardan 30.000 doların altına dalgalandı.

Bitcoin Cash

Orijinal Bitcoin çatalından oluşan eşler arası bir elektronik nakit sistemi. Bitcoin’in bir para birimi olarak kullanılamayacak kadar değişken olduğu yaygın olarak kabul edildiğinde, Bitcoin Cash, işlemler için daha iyi optimize edilecek şekilde tasarlanmıştır.

Dikkatinizi Çekebilir: Kripto Paranın Faydaları, İşte o 8 Neden!

Block (Engellemek)

Bir blok zinciri içindeki veri grupları. Kripto para blok zincirlerinde, bloklar, kullanıcılar madeni para alıp satarken işlem kayıtlarından oluşur. Her blok sadece belirli bir miktarda bilgi tutabilir. Bu sınıra ulaştığında, zinciri devam ettirmek için yeni bir blok oluşturulur.

Blockchain (Blok Zinciri)

Dijital bir kayıt tutma biçimi ve kripto para birimlerinin altında yatan teknoloji. Bir blok zinciri, birbiri üzerine inşa edilen, kalıcı ve değiştirilemez bir işlem defteri (veya diğer veriler) yaratan sıralı blokların sonucudur.

Coin (Madeni Para)

Belirli bir blok zinciri veya kripto para birimi ağında yaşayan temsili bir dijital değer deposu. Bazı blok zincirleri, Bitcoin gibi hem ağ hem de madeni para için aynı ada sahiptir. Diğerleri, Lumen adında yerel bir madeni paraya sahip olan Stellar blok zinciri gibi, her biri için farklı isimlere sahip olabilir.

Coinbase

Popüler bir merkezi kripto para birimi değişimi. Coinbase, Nasdaq’ta halka açılan ilk kripto para borsası olarak kısa süre önce tarih yazdı.

Cold Wallet/Cold Storage (Soğuk Cüzdan/Soğuk Depo)

Kripto paranızı tamamen çevrimdışı saklamanın güvenli bir yöntemi. Birçok soğuk cüzdan (donanım cüzdanı olarak da adlandırılır), USB sürücüsüne benzeyen fiziksel cihazlardır. Bu tür cüzdan, kripto paranızı hackleme ve hırsızlığa karşı korumaya yardımcı olabilir, ancak kendi riskleriyle birlikte gelir – kriptonuzla birlikte onu kaybetmek gibi.

Cryptocurrency (Kripto para)

Dijital ve merkezi olmayan bir para birimi türü. Kripto para, bir şeyler satın almak ve satmak için veya uzun vadeli bir değer deposu olarak kullanılabilir.

Decentralization (Ademi Merkeziyetçilik)

Gücü merkezi bir noktadan uzağa dağıtma ilkesi. Blok zincirler geleneksel olarak merkezi değildir çünkü çalışmak ve değişiklik yapmak için merkezi bir otorite yerine tüm kullanıcıların çoğunluğunun onayını gerektirirler.

Merkezi Olmayan Finans (DeFi) – Decentralized Finance

Bir banka, hükümet veya başka bir finans kurumu gibi bir aracının katılımı olmadan yürütülen finansal faaliyetler.

Merkezi Olmayan Uygulamalar (DApp’ler) – Decentralized Applications

Aracılar olmadan eylemleri gerçekleştirmek için geliştiriciler tarafından tasarlanan ve bir blok zincirinde konuşlandırılan uygulamalar. Merkezi olmayan finans faaliyetleri genellikle merkezi olmayan uygulamalar kullanılarak tamamlanır. Ethereum, merkezi olmayan finanstaki faaliyetleri destekleyen ana ağdır.

Dijital Altın

Uzmanlar bazen belirli kripto para birimlerini saklama ve değer artışına bağlı olarak gerçek altınla karşılaştırır. Bitcoin genellikle dijital altın olarak adlandırılır.

Ethereum

Ticaret hacmine göre ikinci en büyük kripto para birimi olan Ethereum, geliştiricilerin yeni uygulamalar oluşturmak için kullanabilecekleri bir kripto ağı ve yazılım platformudur ve ether adı verilen ilişkili bir para birimine sahiptir.

Fork (Çatal)

Bir blok zincirinin kullanıcıları kurallarında değişiklik yaptığında. Bir blok zincirinin protokolünde yapılan bu değişiklikler, genellikle iki yeni yolla sonuçlanır – biri eski kuralları izleyen ve öncekinden ayrılan yeni bir blok zinciri. (Örnek: Bitcoin çatalı Bitcoin Cash ile sonuçlandı).

Gaz

Sistemi kullanmak için geliştiricilerin Ethereum ağına ödemesi gereken bir ücret. Gaz, Ethereum’un yerel kripto para birimi olan eter ile ödenir.

Genesis Blok

Şimdiye kadar çıkarılan bir kripto para biriminin ilk bloğu.

HODL

Terim, 2013’te bir Bitcoin forumunda bir kullanıcı yazım hatasından kaynaklanmış olsa da, “Bekle” anlamına gelir. değeri artar.

Halving (Yarıya indirmek)

Bitcoin’in koduna yazılan ve belirli sayıda blok çıkarıldıktan sonra (tipik olarak her dört yılda bir) dolaşıma giren yeni Bitcoin miktarının yarıya indirildiği bir özellik. Yarılanmanın Bitcoin fiyatı üzerinde etkisi olabilir.

Hash (Doğramak)

Blokları tanımlayan ve kripto alıcılarına ve satıcılarına bağlı benzersiz bir sayı ve harf dizisi.

Hot Wallet (Sıcak Cüzdan)

İnternete bağlı yazılım tabanlı bir kripto para cüzdanı. Kripto paranıza hızlı bir şekilde erişmek için daha uygun olsa da, bu cüzdanlar, çevrimdışı cüzdanlara göre korsanlık ve siber güvenlik saldırılarına karşı biraz daha hassastır – tıpkı bulutta sakladığınız dosyaların evinizdeki bir kasada kilitli olanlardan daha kolay saldırıya uğraması gibi.

İlk Para Teklifi (ICO)

Yeni bir kripto para birimi projesi için fon toplamanın bir yolu. ICO’lar, hisse senetlerinin İlk Halka Arzlarına (IPO’lar) benzer.

Piyasa kapitalizasyonu

Kripto para birimi piyasa değeri, çıkarılan tüm madeni paraların toplam değerini ifade eder. Mevcut jeton sayısını jetonların mevcut değeriyle çarparak bir kriptonun piyasa değerini hesaplayabilirsiniz.

Madencilik

Yeni kripto para madeni paralarının kullanıma sunulduğu ve kullanıcılar arasındaki işlem günlüğünün tutulduğu süreç.

Node (düğüm)

Bir blok zinciri ağına bağlanan bir bilgisayar.

Takas Edilemez Jetonlar (NFT’ler)

Değiştirilemez tokenler, sanat eseri veya koleksiyon gibi benzersiz dijital öğelerin sahipliğini temsil etmek için kullanılan değer birimleridir. NFT’ler çoğunlukla Ethereum blok zincirinde tutulur.

Eşler arası

Bir üçüncü taraf veya aracı olmadan doğrudan etkileşimde bulunan iki kullanıcı.

Genel anahtar

Cüzdanınızın banka hesap numaranıza benzeyen adresi. Herkese açık cüzdan anahtarınızı, yetki verdiğinizde size para göndermeleri veya hesabınızdan para çekmeleri için kişi veya kurumlarla paylaşabilirsiniz.

Özel anahtar

Kripto para biriminize doğrudan erişim sağlayan şifreli kod. Banka hesabı şifreniz gibi, özel anahtarınızı da asla paylaşmamalısınız.

Satoshi Nakomoto

Bitcoin’in takma adlı yaratıcısı. Nakomoto’nun gerçek kimliğini veya birden fazla kişi olup olmadığını kimse bilmiyor.

Akıllı Sözleşme

Koduna göre bir sözleşmenin şartlarını otomatik olarak yürürlüğe koyan bir algoritmik program. Ethereum ağının ana değer önermelerinden biri, akıllı sözleşmeleri yürütme yeteneğidir.

Stabilcoin veya Dijital Fiat

Bir stabilcoin, değerini dijital olmayan başka bir para birimine veya emtiaya sabitler. Dijital fiat, blok zincirinde bir fiat veya hükümet destekli para birimini temsil eder. (Örnek: ABD dolarına sabitlenmiş Tether)

Token – Jeton

Bir blok zincirinde, genellikle sadece bir değer aktarımının (bir madeni para gibi) yanı sıra başka bir değer önerisine sahip olan bir değer birimi.

Vitalik Buterin

2015 yılında Ethereum’u icat eden programcı.

Wallet – Cüzdan

Kripto para varlıklarınızı saklayabileceğiniz bir yer. Birçok borsa dijital cüzdanlar sunar. Cüzdanlar sıcak (çevrimiçi, yazılım tabanlı) veya soğuk (çevrimdışı, genellikle bir cihazda) olabilir.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu