Bitcoin HaberleriEl Salvador HaberleriHaberler

Yabancı Yatırımcılar Bitcoin Yasasından Bu Yana El Salvador Turizmini Arttırıyor

Bitcoin Yasası İle Turizm Patlaması

El Salvador’un tartışmalı Bitcoin Yasası, Orta Amerika ülkesinin turizm sektörü için bir nimet oldu. Turizm Bakanı Morena Valdez’in açıkladığı gibi, Bitcoin 7 Eylül 2021’de yasallaştığından beri, sektör 2021’in dördüncü çeyreğinde %30’luk bir artış gördü. Ayrıca, yaklaşık 1,4 milyon olan ülkeye gelen gerçek ziyaretçi sayısı, yaklaşık 300.000 ile beklentileri aştı.

Valdez’in belirttiği

“Bitcoin öncesi ve sonrasına göre etkinliği kontrol etmek için bir anket yaptık. Turizm sektörü Kasım ve Aralık aylarında artış göstermiştir. Bu yüzde 30’dan fazla arttı.”

Rakamlar ilk olarak 21 Şubat’ta yerel basında çıkan haberlerde vurgulandı ve daha sonra hükümetin dikkatine sunuldu. Raporda ayrıca turizmin ülkenin ekonomik modelinin temel direklerinden biri olduğuna dikkat çekildi. Bu gelişme, Bitcoin Yasası nedeniyle tartışmalı sular altında kalan ülke için çok şey ifade ediyor.

El Salvador’u Gözleyen Yabancı Yatırımcılar

El Salvador hükümetinin Bitcoin’i yasallaştırma kararı oldukça fazla tepkiyle karşılandı. Uluslararası kuruluşların yanı sıra birkaç vatandaş ve Salvadorlu kuruluş da birkaç ay öncesine kadar yasayı protesto etti. Ancak, yasanın yürürlüğe girmesinden bu yana geçen aylarda bu tür protesto gösterileri yapılmadı. Turizm sektöründeki büyüme, ABD dolarının dar boğazından çıkmaya cüret eden ülke için daha da iyi şeylerin geleceğinin bir göstergesi olabilir. Hükümet, yabancı yatırımcılara vatandaşlık vermeyi bile planlıyor. ‘Undressing Bitcoin’in yazarı Layah Heilpern gibi endüstri uzmanları hükümeti tebrik etti ve yakında ülkeyi ziyaret edeceklerini tweetledi.

Küresel Kurumlardan Tepkinin Üstesinden Gelmek

Ülkenin başkanı Nayib Bukele, ilk günden beri BTC ve Bitcoin Yasasının sesli bir destekçisi oldu. Havale ödeme sürecine tam bir makyaj sağlamak için kriptoyu yükselişe geçirmesi, küresel konuşmaları ateşleyen tartışmalı bir hareket oldu. Bitcoin Yasasının en büyük eleştirmenlerinden biri, ülkeyi BTC’nin yasal ihale olarak riskleri konusunda defalarca uyaran ve hatta yasanın geri çağrılmasını talep etmeye kadar giden Uluslararası Para Fonu (IMF) olmuştur. Ayrıca ABD merkezli kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings,Hatta ülkenin notunu B-‘den CCC’ye indirmişti. Bununla birlikte, Başkan Bukele, bu geleneksel finans kuruluşlarından gelen şiddetli tepkilere rağmen, Bitcoin’e olan bağlılığında her zaman kararlı kaldı. Daha yakın zamanlarda, Bitcoin politikasıyla ilgili endişelerini dile getiren bir grup ABD Senatörüne cevap verdi.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu