HaberlerKripto Para Haberleri

Wikipedia, Kripto Para Birimi Bağışlarını Askıya Aldı

Wikipedia, artık kripto para bağışı almıyor.

Wikipedia projesini ve diğerlerini geliştiren kar amacı gütmeyen kuruluş Wikimedia Foundation, kripto para biriminde bağış kabul etmeyi bıraktı. Bu karar, topluluktan alınan geri bildirimlere dayanarak verildi.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Vakıf, bağışları “mümkün olduğunca kolay ve kapsayıcı” hale getirmek için Temmuz 2014’te bitcoin kabul etmeye başladı. Önce Coinbase borsası üzerinden işlendiler, ardından BitPay ile anlaşma yapıldı. Ayrıca Ethereum ve Bitcoin Cash de mevcut kripto para birimleri listesine eklendi.

Bu ayın başlarında, Wikipedia editörleri ezici bir çoğunlukla kripto para birimlerindeki bağışları askıya almak için oy kullandı. Bunun nedeni, çalışma kanıtı (PoW) içeren bitcoin ve ethereum’un çevresel sürdürülebilirlik için bir tehdit oluşturmasıydı.

Teklif ayrıca, son derece riskli yatırımları onaylamanın fon için itibar riski oluşturduğunu da savundu.

2021’de kripto para bağışları toplam bağışların yalnızca %0,08’ini oluşturuyordu, bu nedenle yasağın operasyonlar üzerinde önemli bir etkisi olmayacak. Fon “bu konuyu izlemeye devam edeceği” için gelecekte kripto bağışlarının yeniden ortaya çıkması olasıdır.

Dikkatinizi Çekebilir: Solana, Ethereum’u tercih ediyor

Tepki nedeniyle 2022’nin başlarında kripto para bağışlarını askıya alan Mozilla Vakfı, Nisan ayında yeniden başlatma kararı aldı. Ancak, yalnızca hisse kanıtı (PoS) ile yeşil kripto para birimlerini kabul edecektir.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu