HaberlerWeb 3.0

Web3 Fırsatlarını Keşfeden Kullanıcıları Güçlendirmek İçin Kendi Kendine Egemen Kimliğin Önemi

Web3’ü çevreleyen heyecan artmaya devam ediyor, ancak veri ve gizlilik üzerindeki etkisi göz önünde bulundurulmalıdır. Bu senaryoda uygulanabilir bir dijital kimlik çözümü oluşturmak çok önemlidir. Kendi kendine egemen kimlik veya SSI, kullanıcıları güçlendirmek ve onlara veri kontrolü vermek için tasarlanmış, bu amaç için daha ilgi çekici seçeneklerden biridir.

 

Çevrimiçi Kimliklerin Çalışma Şeklini Değiştirme

Birçok kişi Web2’den Web3’e geçişi dört gözle bekliyor. Verilerin paylaşılma ve yönetilme biçiminde ve güvenilir veri akışları bulmanın para kazanma boyutunda önemli bir değişikliği işaret eder. Sonuç olarak Web3, kullanıcıların verilerini daha iyi yönetmelerine ve hassas bilgileri üçüncü taraflarla paylaşmayı seçtiklerinde yeni para kazanma fırsatlarını keşfetmelerine yardımcı olmayı amaçlar. Ancak bu süreç, kimlik yönetimine farklı bir yaklaşım gerektirecektir.

 

Daha spesifik olarak, dünya çapındaki geliştiriciler, dijital kimlikler için bir çözüm oluşturacak. Bu kimliğin her türden kullanıcı tarafından yönetilebilir olması gerektiğinden, kendi kendine egemen kimliklere geçiş kaçınılmazdır. Çoğu insan sosyal medya uygulamalarını kullandıkları hizmete bağladığından ve uygun erişim için bu bağlantılara güvendiğinden, çok farklı bir kullanıcı deneyimi sağlar. Örneğin, haber web sitelerine ve çevrimiçi mağazalara erişmek için bir Twitter veya Facebook oturumu kullanmak uygundur ve belirli birkaç varlığa çok fazla veri koyar.

Dikkatinizi Çekebilir: El Salvador’un Başkanı Bukele, Özgürlük İçin Bir Bitcoin Cenneti Yaratacak

Bu büyük teknoloji şirketleri kendi kendine egemen kimlikten yana değiller. 2021’de Google, Apple ve Mozilla, SGK’yı gerçeğe dönüştürmek için çok önemli bir standarda açıkça karşı çıktı. Muhalefete rağmen, böyle bir standart er ya da geç oluşturulacaktır. Her yıl daha fazla veri hırsızlığı, kimlik hırsızlığı, siber suç ve bilgisayar korsanlığı olayları meydana geliyor. Kullanıcılarını korumaya yemin eden şirketler tarafından kötü yönetim nedeniyle çok fazla kullanıcı bilgisi risk altındadır.

 

Web3’e geçiş, bu üçüncü taraflara olan güveni ortadan kaldıracaktır. Bunun yerine, tüm iletişim merkezi olmayan bir şekilde gerçekleşir ve eşler arası etkileşimleri kolaylaştırır. Ayrıca, Web3 blok zinciri teknolojisi üzerinde çalıştığı ve değişmez kayıtlar oluşturduğu için kayıt kurcalama olmayacak. Ayrıca kendi kendine egemen kimliğin önünü açar ve kullanıcıların verilerini nasıl ve kimlerle paylaşacaklarını belirlemelerine olanak tanır.

 

Bir Web3 Ortamında Kimliği Yönetme

Kendi kendine egemen bir kimlik kavramı kulağa çekici gelse de, kavramı tam olarak kavramak esastır. Web3 ortamı, gizlilik, kontrol, birlikte çalışabilirlik ve erişilebilirliğe öncelik verir. Bu, yalnızca birçok geliştirici, içerik sağlayıcı vb. tarafından benimsenen açık standartları kullanarak çalışabilir. Bu standartların ayrıca yeni ürünler ve hizmetler oluşturmak veya mevcut hizmetleri buna göre taşımak için yeterince kolay olması gerekir.

 

Ek olarak, bu açık standartların kendi kendine egemen kimliği ve bu yaklaşımla ilişkili kimlik bilgilerini destekleyecek kadar güvenli olması gerekir. Merkeziyetçilikten ve değişmezlikten taviz vermeden kişinin dijital kimliğini oluşturması ve güvenceye alması zorlu bir dengeleme eylemi olabilir.

 

Süreç, kişisel bilgilerin merkezi veri tabanlarında saklanmasını ortadan kaldırır ve kullanıcıların hangi bilgileri paylaşmak istediklerini seçmelerine olanak tanır. Bu nedenle, teknik bilgi ne olursa olsun kullanıcı deneyiminin basitleştirilmiş, erişilebilir ve anlaşılması kolay olması gerekir.

 

Kendi kendine egemen kimliğin tanıtılması, Web3 ortamında yeni kullanım durumlarının kilidini açabilir. NFT endüstrisindeki intihali ele almaktan NFT’leri çevrimiçi kimlikler için kullanmaya ve merkezi olmayan finans ekosisteminde yeni ürün ve hizmetlere kadar, dört gözle bekleyebileceğiniz seçeneklerden sadece birkaçı. SGK’nın Merkezi Olmayan Özerk Kuruluşlar (DAO’lar) üzerindeki etkisi de hafife alınmamalıdır ve bu tür çabalara daha geniş katılıma yol açabilir.

 

Kimlik Doğrulama Hakkında?

Kimlik konusu gündeme geldiğinde, söz konusu kimlik bilgilerinin doğrulanması da düşünülmelidir. Açık standartlar aracılığıyla dijital bir kimlik oluşturmak çekicidir, ancak kullanıcıların, uygulamaya konulması gerektiğini iddia ettikleri kişiler olduğunu doğrulamak için bir sistem. Ticaret platformları, borsalar ve diğer merkezi hizmet sağlayıcılarla uğraşırken Müşterinizi Tanıyın ve diğer kontrolleri yapmak çok önemlidir.

 

Bu kavramı araştıran bir grup geliştirici, KILT Protokolünü kurmuştur. Merkezi olmayan tanımlayıcılar ve doğrulanabilir kimlik bilgileri veren açık kaynaklı bir protokoldür. Kullanıcılar kendi kendilerine egemen kimliklerini oluştururlar ve kişisel verileri göğüslerine yakın tutarlar. Ayrıca ekip, kullanıcıların kişisel kimlik bilgilerini yönetmesine, depolamasına ve kullanmasına izin veren merkezi olmayan bir kimlik doğrulama çözümü olan SocialKYC’yi kurar. Kullanıcılar, özel bilgilere hangi belirli çevrimiçi hizmetlerin erişebileceğini seçebilir.

 

SocialKYC aracılığıyla kişinin kimliğini kanıtlaması, sosyal hesaplar (LinkedIn, TikTok, Discord, vb.), e-posta adresleri veya telefon numaraları üzerindeki kontrolünü kanıtlayarak gerçekleşir. Doğrulama tamamlandıktan sonra, SocialKYC kullanıcıyı ve kimlik bilgilerini “unutacaktır”. Hiçbir kişisel veri saklanmaz veya silinmez, bu da kullanıcıyı tam kontrol altına alır. Ek olarak, uygulamaların kullanıcıya tekrar tekrar kimlik doğrulama ve doğrulama istekleri yapması gerekmeyecektir.

 

İptal edilebilir kimlik bilgileri, birçok endüstride çok değerli olabilir. KILT protokolü üzerine inşa etmek geliştiriciler ve girişimciler için basit olduğundan, bu kavramı ve protokolü kimin benimsediği önemlidir. Protokol bu gruplar arasında çekiş kazandığında, hizmetleri dünya çapındaki kullanıcılara sunabilirler.

 

Çözüm

Web3’ün ortaya çıkışı, kullanıcıların ve işletmelerin veri tekelleri tarafından kendilerine zorlanan prangalardan kurtulmasına yardımcı olur. Ayrıca, kullanıcıların kişisel verilerini benimsemelerini ve çevrimiçi hizmetlerle gönül rahatlığıyla etkileşim kurmalarını sağlar. Kişisel verilerin açık rıza olmadan paylaşılmadığını veya toplanmadığını bilmek, teknoloji endüstrisinde çok ihtiyaç duyulan bir değişim rüzgarıdır.

 

KILT Protokolü, geliştiricilere yeni ve geliştirilmiş portallar, hizmetler, ürünler ve protokoller oluşturmak için bir teknoloji yığını sağlar. Yerel SocialKYC entegrasyonu, giderek artan çeşitli kullanım durumlarına da fayda sağlayabilir. Web3 kesin olmamakla birlikte, bunun gibi çözümler, ademi merkeziyetçilik, blok zincir teknolojisi ve kullanıcı yetkilendirme yoluyla neler yapılabileceğine dair bir fikir veriyor.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu