Editörün SeçtikleriNasılNedirRehber

Web3 açıkladı: Nedir, neden Jack Dorsey, Elon Musk ve diğer herkes bunun hakkında konuşuyor?

En başından açıklığa kavuşturmama izin verin – şu anda Web3 veya Web 3.0 ile hiçbir ilginiz yok. Ortalama bir internet kullanıcısının Web3’ü kullanması önümüzdeki üç ila dört yıla kadar olmayabilir. Bu, hala üzerinde çok çalışılan ve ana akım haline gelmeden önce geliştirici fraksiyonunun yoğun katılımını gerektirecek yeni bir internet konseptidir.

Bununla birlikte, bu çalışmanın başlamadığını varsaymayın. Web3’te halihazırda çalışan uygulamalar ve web siteleri var. Bunlara sosyal ağlar, mesajlaşma platformları, bankalar ve borsa hizmetleri, tarayıcılar ve diğer birçok amaç için platformlar dahildir. Uygulamasının kapsamı çok büyük çünkü sonuçta İnternet.

Peki, ne değişir? Neden bugün kullandığımız İnternet değil de Web3? Ve en önemlisi, neden uğraşasınız ki?

Bunu ve daha fazlasını bu makale aracılığıyla keşfedeceğiz. Özellikle blok zincirine yabancıysanız, Web3’ün teknik özelliklerinin biraz karmaşık olduğunu unutmayın. Ancak, varlık nedeni çok açık ve doğrudandır. Bu yüzden önce Web3’ün ne olduğunu anlayacağız, amacına bir göz atacağız ve ardından İnternet kullanıcılarının çoğunluğu için mantıklı olup olmadığını analiz etmeye çalışacağız.

Web3 nedir?

Üç kelimelik bir cevap: Yeni çağ interneti. Başlangıcından bu yana İnternet’in üçüncü büyük aşaması olarak adlandırılıyor. Referans olarak, Web1, statik web sitelerini ziyaret ettiğimiz İnternet’in ilk günleriydi. Dünya çapında ağda bir adres görebilir ve içeriğine bakılabilir. Bu web sitesinde çok az veya hiç etkileşim olmadı.

Sonunda, etkileşimli web sitelerinde bir patlama olduğu 1999’da Web2’ye yol açtı. Bu tarihe kadar, İnternetin o çağında yaşıyoruz. Web sitelerini ziyaret ediyoruz, bunlar üzerinde eylemler gerçekleştiriyoruz ve buna göre yanıt veriyorlar. En büyük fark, Facebook’ta fotoğraf öndermek gibi içeriğimizi bu web sitelerine bile yükleyebiliyoruz.

Doğal olarak, kullanıcı tarafından oluşturulan içerik kral oldu. Daha sonra bunu sağlayan web siteleri internet devleri haline geldi, en ünlü örnekler Google ve Facebook oldu. Herkes arkadaşlarının neler yaptığını görmek ister. Herkes yeni trendi çevrimiçi olarak görmek istiyor. Sosyal medya gönderileri ve Google aramaları, İnternet’teki herkes için hayatın bir parçası haline geldi.

Yüzeyde, Web3 aynı olacaktır. Bugün keyif aldığımız tüm bu işlevlere sahip olacak. Değişecek olan, altta yatan teknolojidir.

Nasıl? Teknik konulara girme zamanı.

Web3 nasıl çalışır?

Web 3, bugün gördüğümüz İnternet’in merkezi olmayan bir versiyonu olmayı hedefliyor. Bu da temelde yukarıda bahsettiğim “internet devlerinin” kontrolünü alıp kullanıcıya vermek anlamına geliyor. Web3 projelerini destekleyen Web3 Foundation’a göre, internet kullanıcıları yalnızca Web3 aracılığıyla “verilerini, kimliklerini ve kaderlerini kontrol edebilecek”.

Peki bunu nasıl yapıyor?

“Merkezi olmayan” terimini kullandığı için akla gelmesi gereken tek bir teknoloji var – Blockchain. Web3, duyduğunuz diğer moda sözcükler gibi – Bitcoin, NFT’ler vb. – blok zinciri teknolojisine dayanmaktadır. Şu an itibariyle, çoğu Ethereum blok zincirine dayanıyor. Aslında, Ethereum’un kurucu ortağı Gavin Wood, Web3 terimini ilk kez 2014 yılında ortaya attı. Şu anda Web3 vakfını yönetiyor.

Blok zincirinde bir internet oluşturmak, genellikle Merkezi Olmayan Uygulamalar veya dApp’ler olarak tanımlanan bir Web3 uygulamasının tek bir denetleyicisinin olmadığı anlamına gelir. Görüyorsunuz, bugün web sitelerinin veya uygulamaların çalışma şekli sunucuları aracılığıyla. Bilgi sunucuya gider ve sunucudan dışarı akar. Çevrimiçi eyleminiz bir yanıt alır ve arada ne olduğu yalnızca platform sağlayıcısının bildiği şeydir. Mevcut güvenlik protokolleri, gizlilik koruma önlemleri ve veriler üzerindeki diğer eylemler genellikle kullanıcı tarafından bilinmez. Bu, Web3’ün varlığının nedenlerinden biridir.

Web3, bu süreci blok zinciri aracılığıyla değiştirir. Blok zinciri teknolojisinden habersiz olanlar, bunun dijital ve dağıtılmış bir defter sistemi olduğunu bilirler, burada tüm katılımcı sistemler bir düğüm görevi görür. Basit bir ifadeyle, tek bir bilgisayar yerine bir bilgisayar ağı kullanan bir bilgi kaydetme yöntemidir.

Bu, sistemi hacklemeyi veya hile yapmayı imkansız değilse de çok zorlaştırır.

Aynı zamanda yaptığı ve Web3 bağlamında daha önemli olan, çalışması için merkezi bir sunucuya güvenmemesidir. Bu, ideal olarak, Web3’te, mesajlarınız WhatsApp sunucuları üzerinden akmadan eşinize bir mesaj gönderebileceğiniz anlamına gelir. Benzer şekilde, bir Paytm sunucusu dahil olmadan para gönderip alabileceksiniz.

Tamam, şimdi karmaşık kısım.

Dikkatinizi Çekebilir : DOT, ADA, SEC TUZAĞINDAMI?

Web3: İnternetimizle ilgili sorunları çözüyor mu?

Şimdi, uzmanların bile anlaşmazlığa düştüğü yer burasıdır, bu yüzden hemen almanız çok fazla olursa, çıkmaza girmeyin. Sadece şu basit şeyi anlamaya çalışın – Web3, merkezi olmayan, kontrolü kullanıcıya geri vermek istiyor. Bu, bir hizmet tarafından izin alınması gerekmediği (sansür, yasaklar), bilgi aktarımına meraklı gözlerin olmaması (gizlilik ihlalleri), bir ağda tek bir arıza noktası olmaması (birden çok sunucu) anlamına gelir.

Buradaki tartışma noktası, şu anda İnternet’in tamamı bu sorunlarla karşı karşıya değil. Her yaygın hizmette ademi merkeziyetçiliğin yönleri vardır. Çok sayıda güvenlik önlemi var ve Web3’ün kaldırmayı vaat ettiği düzenleme genel olarak halk için iyi bir şey olabilir. Web3’te yanlış bilgi paylaşılırsa veya nefret uyandıran ya da kışkırtıcı içerik buhar toplarsa ne olur? Kim sorumlu tutulacak? Şimdilik, yasalara göre harekete geçen platformları suçlayabiliriz. Web3, en azından şimdilik, yetki alanı tanımıyor.

Ethereum.org bile bunu açıklığa kavuşturuyor – “bir ağın merkezileştirilme/merkezileştirilmeme derecesi bir spektrumda yer alır; hiçbir ağ tamamen merkezileştirilmiş veya tamamen merkezi olmayan değildir.”

Web3’ün kullanımıyla ilgili bir başka büyük soru da şudur: Ya vaat ettiği kadar merkezi olmayan değilse? Evet, üzerinde çalışacağı teknoloji değişecek. Kesinlikle ademi merkeziyetçi olacak. Fakat bu ademi merkeziyetçilik nasıl gerçekleşecek? Bu, bir ofis alanına yerleştirilmiş 100 bilgisayar arasında mı olacak? Yoksa gerçekten küresel bir sistem ağına mı dayanacak? Eski durumda, sadece düz eski Web2 olacaktır.

Gavin Wood, Wired ile yakın tarihli bir röportajda bunu vurguladı: “[blockchcain] ağının düğüm altyapısını anlamamız gerekiyor; gerçekten eşler arası mı yoksa üretim ve satış yapan bir şirket tarafından tek bir veri merkezinden mi yönetiliyor? ve yeni bir düğüm çevrimiçi hale gelmeden önce danışılması gerekiyor mu? Ayrıntılar, temelde yalnızca Web 2.0’ın kılık değiştirmiş olup olmadığı veya gerçekten yasal olarak açık, şeffaf, merkezi olmayan, eşler arası olup olmadığı konusunda fark yaratır.”

Şimdilik, bu konularda Web3 için işler pek iyi görünmüyor. Jack Dorsey ve Elon Musk, son zamanlarda konseptle haklı olarak alay etti .

Basitçe Web3 platformları, dünyanın dört bir yanındaki çeşitli yatırımcılardan milyarlarca dolar cinsinden devasa fonlar elde ettiği için, bu platformlar ana akım kullanıma açıldıkça ve bu yatırımcıların egemenliğinde olacağından emin olabilirsiniz. Bu platformlar daha sonra, ancak yeni bir çağda, internet devleri yerine koymaya çalıştıkları şey olacak.

Web3’ün şu anda karşı karşıya olduğu, genel halk için nasıl daha erişilebilir hale geleceği veya üzerinde bir platform oluşturma maliyetini nasıl düşüreceği gibi birkaç başka zorluk daha var. Paydaşlarının bu sorunları ele alma şekli, nihai olarak önümüzdeki yıllarda rolünü belirleyecektir. Tabii ki Web3, mevcut İnternet ile karşılaştırıldığında tabloya bazı sağlam faydalar getiriyor, ancak yalnızca uygulanması doğru yapılırsa Web3 başarılı olabilir.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.
Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu