NedirRehber

Web 3.0 nedir? İnsanlar Web3 hakkında konuşuyor. Geleceğin İnterneti mi yoksa sadece bir kelime mi?

Teknoloji, kripto ve risk sermayesi türlerinin son zamanlarda aşık olduğu bir moda söz var. Sohbetler artık onunla dolu ve onu Twitter biyografinize ekleyene kadar gelecek hakkında ciddi değilsiniz: Web3.

Hepsi internetteki büyük aracıları ortadan kaldırma yönünde işaret eden farklı fikirler için bir şemsiye terimdir. Bu yeni çağda, internette gezinmek artık Facebook, Google veya Twitter gibi sitelere giriş yapmak anlamına gelmiyor.

Bunu şu şekilde düşünün: 1990’larda İnternetin başlangıç ​​günleri Web 1.0 idi. Web, bilgiye erişimi demokratikleştirmenin bir yolu olarak görülüyordu, ancak arkadaşınızın GeoCities sayfasına gitmenin ötesinde gezinmenin harika yolları yoktu. Oldukça düzensiz ve eziciydi.

Ardından 2000’li yılların ortalarından itibaren Web 2.0 geldi. Google, Amazon, Facebook ve Twitter gibi platformlar, çevrimiçi bağlanmayı ve işlem yapmayı kolaylaştırarak İnternet’e düzen getirmek için ortaya çıktı. Eleştirmenler, zaman içinde bu şirketlerin çok fazla güç biriktirdiğini söylüyor.

Web3, gücün bir kısmını geri almakla ilgilidir.

Mat Dryhurst, “Bütün bu şeylere sahip olan küçük bir şirketler grubu var ve sonra onu kullanan bizler var ve bu platformların başarısına katkıda bulunmamıza rağmen, bunun için gösterecek hiçbir şeyimiz yok” dedi. , New York Üniversitesi’nde internetin geleceği üzerine dersler veren Berlin merkezli bir sanatçı ve araştırmacı.

Dolayısıyla Dryhurst ve diğer Web3 hayranlarına göre cevap, hiçbir şirket yöneticisi olmayan yeni sosyal ağların, arama motorlarının ve pazaryerlerinin ortaya çıktığı internetin bir yinelemesidir.

Bunun yerine, merkezi olmayan, zaten Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini destekleyen blok zinciri olarak bilinen bir sistem üzerine kuruludurlar. Bunu, birçok bilgisayarın aynı anda herkes tarafından aranabilecek verileri barındırdığı bir tür defter tutma olarak hayal edin. Bir şirketten ziyade kullanıcılar tarafından toplu olarak işletilir. İnsanlara katılım için “belirteçler” verilir. Belirteçler, kararları oylamak ve hatta gerçek değer elde etmek için kullanılabilir.

Bir Web3 dünyasında, insanlar kendi verilerini kontrol eder ve tek bir kişiselleştirilmiş hesap kullanarak sosyal medyadan e-postaya ve alışverişe, tüm bu faaliyetlerin blok zincirinde halka açık bir kayıt oluşturur.

Berkeley’deki California Üniversitesi’nde girişimci ve blok zinciri öğretim görevlisi Olga Mack, “Ortalama bir insana vudu gibi geliyor” dedi. “Ama ışıkları açmak için bir düğmeye bastığınızda, elektriğin nasıl yapıldığını anlıyor musunuz? Faydalarını anlamak için elektriğin nasıl çalıştığını bilmek zorunda değilsiniz. Aynı şey blok zinciri için de geçerli.”

Şu anda, tüm İnternet’in yeniden icat edilmesi fikri, uzak bir dijital ütopya gibi gelebilir. Ancak Web3, yeni konuşmaları teşvik ediyor ve özellikle kripto yatırımcılarından çok sayıda yeni para üretiyor.

‘İlk başta çok şaşırtıcı’, ancak Web3 daha yaygın hale geliyor ve teknoloji şirketlerinin dikkatini çekiyor

Web3 hareketine, dijital koleksiyonlar ve kripto para birimi ile alınıp satılabilen diğer çevrimiçi dosyalar olan NFT’lerin veya değiştirilemez belirteçlerin yükselişi yardımcı oldu. Sonra tanıtım dublörleri var. Son zamanlarda, bir grup kripto meraklısı , ABD Anayasasının bir kopyasını dijital para birimiyle satın almaya çalışmak için bir araya geldi . AnayasaDAO adı altında örgütlendiler. (DAO, merkezi olmayan özerk bir organizasyon anlamına gelir; blok zincirler ve tokenlar tarafından yönetilen bir grupta toplu olarak bir araya gelen çevrimiçi bir kripto destekçileri kolektifinin adıdır. Bu daha çok Web3’tür.)

Dryhurst, Web3’ü kimin tanımladığına bağlı olarak biraz farklı bir şekil alan, gevşek bir şekilde tanımlanmış bir terim olduğu için açıklamaya çalışmanın bıktırıcı olabileceğini kabul ediyor, ancak, dedi, teknolojinin tüm yeni sınırlarında durum böyle.

“Web’in her yeni gelişi ilk başta şaşırtıcıdır” dedi.

Teknoloji uzmanları ve kriptograflar için Web3, yıllardır teorik bir büyük vizyon olarak kaldı. Ancak son aylarda, blok zinciri destekli bir gelecek için baskı, belirli çevrelerde teknoloji konferanslarına ve sosyal medya sohbetlerine hakim oldu. Hatta büyük teknoloji şirketlerini Web3’e adanmış ekipler kurmaya zorluyor.

Ve bu, Web3’ün evrimine belirli bir ironi getirdi: Meraklılar, Web3’ün fotoğraf paylaşmanın, arkadaşlarla iletişim kurmanın ve çevrimiçi bir şeyler satın almanın artık Büyük Teknoloji şirketleri ile eşanlamlı olmayacağı, blok zincirindeki çok sayıda küçük rakip hizmet aracılığıyla yapılacağı anlamına geleceğini umuyor. – örneğin, her mesaj gönderdiğinizde, katkınız için bir jeton kazanırsınız, bu da size hem platformdaki sahiplik payını hem de bir gün para kazanmanın bir yolunu verir.

Teorik olarak, bu aynı zamanda teknoloji şirketlerinin ücretlerinden, kurallarından ve kısıtlamalarından kaçınmak anlamına gelir. Bununla birlikte, büyük teknoloji platformları da bu fikre atlıyor.

Twitter’ın kıdemli proje yöneticisi Esther Crawford, “Bu, yaratılan tüm değerin yalnızca sahipler, yatırımcılar ve çalışanlar yerine daha fazla insan arasında paylaşılabileceği anlamına geliyor” dedi.

Crawford, Twitter’ın bir gün sosyal ağa giriş yapabilmek ve bir Twitter hesabı yerine kripto para birimiyle ilişkili bir hesaptan tweet atabilmek gibi Web3 kavramlarını sosyal ağa dahil etmenin yollarını araştırdığını söyledi. Geleceği farklı görüyor: Twitter’ın Twitter’ın yerini alan kripto versiyonu değil. Ama bunun yerine Twitter, standart Twitter’ın üzerine Web3 özelliklerini tanıtıyor.

“Uzun süredir Web3 çok teorikti” dedi. “Ama şimdi inşa edilecek bir ivme dalgası var.”

Web3 yeni norm mu olacak?

Uzmanlar, Web3 meraklıları için en iyi senaryoda, teknolojinin Web 2.0 ile birlikte çalışacağını, tamamen yerini almayacağını söylüyor.

Başka bir deyişle, blok zinciri tabanlı sosyal ağlar, işlemler ve işletmeler önümüzdeki yıllarda büyüyebilir ve gelişebilir. Yine de teknoloji bilim adamlarına göre Facebook, Twitter veya Google’ı tamamen devre dışı bırakmak ufukta görünmüyor.

Dryhurst, “Kimin kazanacağını söyleyecek durumda değilim” dedi. “Ancak Web2 şirketleri, alakalı kalmak için Web3 fikirlerini hizmetlerine katacaklar.”

Pek çok insanın, bazılarının büyük teknoloji şirketlerinin “duvarlarla çevrili bahçeleri” olarak adlandırdığı tekil web platformlarında kalmak yerine, verilerini ve etkileşim geçmişlerini İnternet’te nereye giderlerse gitsinler çevrimiçi olarak alabilmek isteyeceğini düşünüyor.

Dryhurst, “Bu, bugün alıştığımızdan temel olarak farklı bir deneyimdir.” Dedi.

Ancak sınırsız özgürlüğün bazıları için rahatsız edici sonuçlara yol açabileceğini kabul ediyor.

“Faust’un pazarlığı, insanları istedikleri topluluğu kurmaktan alıkoyacak hiçbir şeyin olmamasının heyecan verici olmasının aynı sebepleriyle, birinin korkunç bir şey inşa etmesini engelleyemem” dedi.

Merkezi olmayan sosyal ağlar, beyaz üstünlükçülere ve diğer aşırı sağ gruplara çekici geldiğini kanıtladı , ancak çevrimiçi veri depolamak için blok zinciri tabanlı bir proje olan Arweave’in kurucusu Sam Williams, çevrimiçi olarak hangi konuşmaya izin verildiğini belirlemek için çoğu küçük topluluğa güvendiğini söyledi.

Dengede, angajman kuralları üzerinde toplu oylamanın, kullanıcıların bugün büyük sosyal medya platformlarında deneyimlediğinden daha iyi olacağını söyledi.

“Mevcut paradigmada kalırsak, az sayıda insan tarafından yönetilen küçük bir avuç şirketin deneyimlerimizi siber uzayda yönettiği bir alana giderek daha da ilerleyeceğiz” dedi. “Ve o dünyada, Big Tech’in sorunları daha da kötüleşiyor.”

Bir diğer konu da tabii ki devlet denetimi. Blockchain tabanlı tokenler şu anda düzenleyici bir dünyada bulunuyor, ancak Biden yönetimi sektör için yeni kurallar belirleme sürecine başladığında bu durum yakında değişebilir.

Web3, İnternet’in geleceğinin diğer vizyonuyla – meta veri deposuyla nasıl uyumludur?

Dikkatinizi Çekebilir: Metaverse Nedir?

Facebook kısa süre önce kendisini Meta olarak yeniden adlandırdı ve önceliğinin herkesin yaşadığı, etkileşimde bulunduğu ve sanal gerçeklikte birlikte çalıştığı dijital bir gelecek olan “metaverse” inşa etmek olacağını söyledi.

Şirketin belirtilen ilkeleri arasında “sağlam birlikte çalışabilirlik” yer alır; bu, kullanıcıların yeni siteleri her ziyaret ettiklerinde ayrı şirketler tarafından kontrol edilen hesaplarda oturum açmak zorunda kalmak yerine, hesaplarını veya avatarlarını siteden siteye veya hizmetten hizmete sorunsuz bir şekilde taşıyabilecekleri anlamına gelir.

Bu aynı zamanda Web3’ün ideallerinden biridir.

Ancak gerçek inananlar, sosyal ağ gelecek nesil İnternet’in bir parçası olmak için ne kadar uğraşırsa uğraşsın, Web3 dünyasında Facebook’a yer olmadığını söylüyor.

Williams, “Facebook, Facebook’u zenginleştirmek için her zaman teşvik edilecektir.” Dedi. “Ve siber uzay böyle yönetilmemeli.”

Web3’ün aşırı abartılmış bir fantezi olma ihtimali nedir?

Web3 şüphecilerini bulmak uzun sürmüyor.

Cornell Üniversitesi’nde hukuk ve teknoloji okuyan bir profesör olan James Grimmelmann, şüphelerini dile getirdi.

Grimmelmann, duyurulan ancak asla teslim edilmeyen bir ürüne atıfta bulunarak “Web3 bir buhar yazılımıdır” dedi.

“Bu, çelişkili olsa bile, insanların mevcut internet hakkında sevmediği her şeyi düzelten, vaat edilen bir gelecek interneti.”

Eğer itici gücün bir kısmı kişisel verileri Big Tech şirketlerine vermekten vazgeçmekse, o zaman blok zincirinin çözüm olmadığını, çünkü bu daha fazla veriyi halka açık hale getireceğini söyledi.

“Hiçbir anlamı yok,” dedi. “Vizyon, internetle ilgili sorunun çok fazla merkezi aracı olduğunu söylüyor. Çok sayıda farklı uygulama ve siteye sahip olmak yerine, hepsini tek bir yerde toplayan blok zincirlere koyacağız.”

Grimmelmann’a göre Web3, internetin doğuşunun idealist ahlakına ulaşan teknoloji uzmanlarını temsil ediyor – herkes bilgi otoyolunu özgürce kullanabilir! – o uzun zaman önce teknoloji şirketleri tarafından ele geçirildi.

İnternetin evrimi her zaman parçalanma ve merkezileşme arasında bir çekişme olmuştur, dedi. Bir yönde çok fazla sallandığında, bir geri tepme onu ters yöne çekmeye çalışır.

“Blockchain’ler ilginç ve bazı zor sorunları yeni yollarla çözüyor” dedi. “Muhtemelen bir sonraki internetin inşa edildiği araç setine girecekler, ancak bu internetin onların etrafında inşa edileceği anlamına gelmiyor.”

Ancak pandemi sırasında kripto para birimlerine yatırım yaparak servet bulan birçok kişi , bir çizgi film “yat kulübü” üyesi olan “sıkılmış maymunlar” ın NFT’lerinin ötesine nakit akıtacak bir şey arıyor .

Şu anda, dedi ki, Web3, çoğunlukla teorik olsa da, mesele budur.

“Yatırım yapacak parası olan çok insan var” dedi. “Ve para atmak için biraz vizyona ihtiyaçları var.”

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu