HaberlerWeb 3.0

Web 3.0, Finansal Sistemlerin Çalışma Şeklini Nasıl Değiştirecek?

Başka bir internet devriminin eşiğindeyiz. Web 3.0 ivmesi önemli bir ivme kazandı ve her geçen gün gerçeğe biraz daha yaklaşıyor. Endüstri uzmanları, Web3’ün bildiğimiz şekliyle interneti değiştireceğini iddia ediyor.

 

Ancak Web 3.0 tam olarak nedir? Ve mevcut süreçleri nasıl bozacak?

 

Bunu anlamak için önce dünya çapındaki ağın temellerini gözden geçirmemiz gerekiyor. Şöyle düşünün: İnternetin ilk günlerine Web 1.0 deniyordu. Bu, dünya çapında ağın ilk yinelemesiydi – çoğu kullanıcının yalnızca içerik tüketicisi olduğu bir dönem. Web1, kendisini devasa bir içerik dağıtım ağı olarak şekillendirdi.

 

Ardından Web 2.0 geldi ve sayısallaştırılmış bilginin nasıl oluşturulduğu, saklandığı, dağıtıldığı ve manipüle edildiği konusunda bir paradigma değişikliği getirdi. Web 2.0’ın büyük kısmı, kullanıcı tarafından oluşturulan içerik, artırılmış birlikte çalışabilirlik ve son kullanıcılar için kullanılabilirlik ile temsil edilir. Web 2.0, sosyal medya platformlarının, arama motoru devlerinin ve diğer benzer platformların yükselişine yol açtı.

 

Web 2.0, etkileşimli ve işbirliğine dayalı bir internetin temelini oluşturmanın yanı sıra bankacılık alışkanlıklarımızda da büyük bir değişimin yolunu açtı. Dünya yavaş yavaş çevrimiçi bankacılık, e-Ticaret ve diğer internet destekli seçeneklere yöneldi ve kullanıcılar için hem kolaylık hem de esneklik sağladı.

 

Web 3.0 Kavramını Anlamak

Web 3.0 bunu bir adım daha ileri götürür. Merkezi otoritelerin neredeyse her şeyi devraldığı internetin şu anki sürümünün aksine Web3, kontrolü tüketicilere geri vermeyi amaçlıyor. Web3 tasarımı gereği, insanların herhangi bir aracıya veya üçüncü şahıslara ihtiyaç duymadan açık, izinsiz ve güvenilmez ağları kullanarak etkileşime girmesine izin verecektir.

 

Bu bağlamda, kripto para birimleri ve blok zinciri teknolojisi, Web 3.0’ın temel itici güçleridir. Web 3.0 ademi merkeziyetçi olduğundan ve blok zincirinin gücünden yararlandığından, gelişen DeFi (merkezi olmayan finans) ekosistemi bugün olduğundan çok daha büyük bir rol oynayacaktır.

Dikkatinizi Çekebilir: 20 Yaşındaki Kripto Milyoneri Topluluğuna Paraları Geri Veriyor

CeFi (merkezi finans) ve DeFi dünyaları eninde sonunda birleşecek. Birden fazla blok zinciri tabanlı proje, CeFi ve DeFi ekosistemleri arasındaki boşluğu kapatmak için aktif olarak çalışıyor ve böylece daha kapsayıcı, adil ve şeffaf yeni bir ekosistem yaratıyor.

 

Yeni yaklaşım, internetin verilerinin ve gücünün sadece büyük şirketler tarafından değil, topluluklar tarafından kontrol edilmesini sağlayarak topluluk merkezli ölçek ekonomileri getiriyor. Web 3.0’ın merkezi olmayan dünyası, herkese açık katılıma dayalıdır ve ne kadar çok katılımcı olursa, herkes o kadar fazla fayda elde eder.

 

Gerçek Dünya Varlıklarını Web 3.0’A Köprüleme

DeFi’nin birkaç umut verici kullanım durumu ve Web 3.0 için sıralanmış projeler var. Santrifüj , gerçek dünyadaki varlıkların muazzam likiditesini Web3’e getirmeyi amaçlayan böyle bir projedir. İki katmanlı bir yaklaşım üzerine inşa edilen Santrifüj, aracılardan ve TradFi’nin kısıtlamalarından bağımsız olarak tamamen merkezi olmayan platformu aracılığıyla borç verenleri ve borç alanlarını birbirine bağlar.

 

Santrifüj, gerçek dünya varlıklarının (RWA) değerini açığa çıkararak ve onu DeFi’ye getirerek, TradFi ve Web 3.0 arasındaki boşluğu dolduruyor. Platform, kullanıcıların faturalar, telif hakkı ve gayrimenkul gibi gerçek dünyadaki varlıklarını token haline getirmelerine ve fonlara erişmek için bunları teminat olarak kullanmalarına olanak tanır. Sonuç olarak, Santrifüj, küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ’ler) için sermaye maliyetini düşürmeyi başardı ve DeFi yatırımcılarına kripto para birimlerinin oynaklığı ile bağlantısı olmayan istikrarlı bir getiri kaynağı sunmayı başardı.

 

Platform, hem borç alanlar hem de borç verenler için finansal fırsatların kilidini açmak için çeşitli gerçek dünya varlıklarının tokenizasyonunu, menkul kıymetleştirilmesini ve sigortalanmasını kolaylaştırmak için Web 3.0 ve DeFi’nin en iyi özelliklerinden yararlanır. Tüm zincir dışı gerçek dünya varlıklarının Web 3.0 ekosistemine girmesi için ağ geçidi görevi görürken TradFi’nin sınırlamalarının üstesinden gelir.

 

DeFi ekosistemi, doğası gereği devam eden likidite sorunlarına sahiptir. Ancak Web 3.0 ile bağlantılı multi-trilyon dolarlık gerçek dünya varlıkları piyasasıyla, DeFi ekosistemi sonunda ayak izini daha da genişletecek.

 

Önümüzdeki günlerde ve aylarda Metaverse ve Web 3.0’ın yaşamdan daha büyük kavramları nihayetinde DeFi 2.0 ile birleşecek. Bu nedenle, gerçek dünya varlıkları geleceğin finansal ekonomisini şekillendirmede kritik bir rol oynayacaktır. Bu kapsamda, Santrifüj, kendisini gerçek dünya varlıklarının henüz kullanılmayan potansiyelinden yararlanmak için başvurulacak platform olarak konumlandırdı.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu