HaberlerKripto Para Haberleri

Warren Buffett’ten Berkshire, kripto dostu Nubank’a 1 milyar dolar yatırım yaptı

Efsanevi yatırımcı Warren Buffett’in Berkshire Hathaway’i, kripto para birimlerine odaklanan Brezilya’nın en büyük fintech bankalarından biri olan Nubank’tan 1 milyar dolarlık hisse satın aldı.

Bu Berkshire’ın Nubank’taki ilk yatırımı değil. Buffett’in firmasının, Aralık 2021’de halka açıldığında 250 milyon dolar karşılığında 30 milyon Nubank hissesi satın aldığı bildiriliyor. O sırada, bir Coindesk raporuna göre Nubank’ın değerlemesi 41,5 milyar dolara ulaştı. Berkshire ayrıca Haziran 2021’de şirketten 500 milyon dolar değerinde bir hisse satın almıştı.

‘Omaha’nın bilgesi’ olarak da adlandırılan Buffett’in her zaman kripto para birimine karşı olduğunu ve hatta onu ‘fare zehri’ olarak adlandırdığını düşünürsek, yatırımlar ilginç.

“Bitcoin veya kripto para gibi bir şey satın alırsanız, hiçbir şey üreten hiçbir şeye sahip değilsiniz, sadece bir sonraki adamın daha fazla ödemesini umuyorsunuz. Buffett, Yahoo Finance’e verdiği bir röportajda, “Ve ancak daha fazla ödeyecek birini bulacağını düşünürse, daha fazla ödeyecek bir sonraki adamı bulacağınızı hissedersiniz” dedi.

Dikkatinizi Çekebilir: ‘Zührevi bir hastalık gibi’: Warren Buffett, Charlie Munger’ın kripto yasağı için yakın yardımcısı

Buffett’in ortağı ve Berkshire Başkan Yardımcısı Charlie Munger, bir zamanlar ‘iğrenç ve medeniyetin çıkarlarına aykırı’ olduğunu söylediği Bitcoin başta olmak üzere kriptoların açık bir eleştirmeni oldu.

Nubank kripto para alım satımına izin vermezken, NuInvest yatırım birimi müşterilerin Bitcoin borsa yatırım fonuna (ETF) yatırım yapmasına izin verir.

ABD SEC dosyasında, en son yatırımı detaylandıran Hathaway, Mastercard’ı sattığını ve

Visa hisseleri sırasıyla 1,3 milyar dolar ve 1,8 milyar dolar değerinde.

Buffett sonunda Bitcoin’i iyi bir yatırım olarak kabul ediyor mu?

Nubank’ı destekleme kararı, Berkshire Hathaway’in yatırım stratejisi için önemli bir kilometre taşıdır. Bu, şirketin kredi şirketlerinden uzaklaşmaya ve fintech şirketlerine daha fazla odaklanmaya başladığının bir göstergesi.

Nubank ayrıca dijital para birimlerinde de büyük ve hatta birkaç bitcoin ürünü sunuyor. Bu nedenle, Buffett’in fintech firmasına yatırım yapma hamlesi, sonunda kripto para birimlerine veya en azından Bitcoin ETF’leri gibi kripto para birimi ürünlerine ısındığını gösterebilir.

Eylül 2020’de Nubank, Haziran 2021’den bu yana Bitcoin Borsa Yatırım Fonu (ETF) sunan popüler bir ticaret platformu olan Easynvest’i satın aldı. ETF, QR Management tarafından destekleniyor ve Brezilya’nın en eski ikinci borsası olan B3’te listeleniyor.

Nubank’ın kripto sektörüne yeni maruz kalması, özellikle bankaya yaptığı büyük yatırımla, şüphesiz Buffett için iyi bir gelir kaynağı sağlayacaktır. Bitcoin’e inanmasa bile, Buffett kesinlikle bundan faydalanacaktır.

Kripto ile ilgili yatırım ürünlerindeki büyüme, son birkaç yılda önemli olmuştur. Bloomberg Intelligence verilerine göre, kripto ile ilgili ürünlerin sayısı neredeyse iki katına çıkarak 35’ten 80’e yükseldi. Elde tutulan varlıkların toplam değeri de 2021’de 24 milyar dolardan 63 milyar dolara fırladı.

Cointelegraph raporuna göre, kripto varlık yönetimi firması Valkyrie Investments’in CEO’su Leah Wald, kripto ile ilgili yatırım ürünlerine sermaye akışında bir artış öngördü. Bir açıklamada, “Girişlere hacim perspektifinden bakarsanız, Bitcoin’in meşhur olduğu fiyat düzeltmeleriyle bile sabit kalmakla kalmadı, aynı zamanda birçok kurumun atladığını görüyorsunuz” dedi.

Kripto ve ilgili ürünler için yörüngenin düz bir çizgi olması muhtemeldir. Belki de Buffet’ın parmaklarını kripto sularına daldırmaya başlamasının nedeni budur. Kripto cüzdan hizmeti Mercuryo’nun kurucu ortağı ve işletme müdürü Greg Waisman’a göre, “Nubank yatırımı, Buffett’in geçmişe yönelik eleştirilerini geri almadan fintech/kripto dünyasını destekleme yolu olarak etiketlenebilir.”

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu