DeFi HaberleriEthereum Haberleri (ETH)Haberler

Vitalik Buterin, Paris’teki Ethereum Kalabalığının ‘DeFi’nin Ötesine Geçmesi’ İçin Yalvarıyor

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, Paris’teki EthCC konferansında şaşırtıcı derecede gürültülü bir açılış konuşmasında, Ethereum’un DeFi ( merkezi olmayan finans ) olarak bilinen vahşi, spekülatif finansal hareketin ötesine bakması gerektiğini söyledi. Sözleri, karmaşık blok zinciri tabanlı oturum açma mekanizmalarından utanç verici sosyal medya jeton şiline kadar her şeye değindi.

Bir slaytta “DeFi tarafından tanımlanmak, hiçbir şey tarafından tanımlanmamaktan daha iyidir” dedi. “Ama daha ileri gitmesi gerekiyor.”

27 yaşındaki Buterin, sahnede konuşmak için ayağa kalkmadan önce kısa bir meditasyondan sonra, Ethereum’un sosyal açıdan faydalı olduğu kadar finansal açıdan da faydalı olması gerektiğini söyledi ve DeFi girişimcileri, yatırımcıları ve geliştiricileri ile dolup taşan bir seyirciden neşeli bir yanıt aldı.

Örneğin, Ethereum’un işlevselliğinin çoğunun şu anda seçkin bir kaç kişiyle sınırlı olduğundan, özellikle korkunç bir örnek olarak pahalı gaz ücretlerini seçtiğinden şikayet etti . Buterin, zengin tüccarlara ve DeFi takıntılılarına atıfta bulunan niş DeFi jargonunu kullanarak, “Degenler bunun bedelini ödeyebilir, maymunlar ödeyebilir, orangutanlar ödeyebilir” dedi. Ancak gaz serbestliği ortalama kullanıcıyı sakat bırakırsa, bütünsel bir Ethereum ekosistemi işe yaramayacağını söyledi.

Herkes için faydalı olan bir Ethereum hayali üzerine meditasyon yaparak, teknolojiye daha fazla ilgi gösterilmesi gerektiğini düşündüğü birkaç alternatif yaklaşımdan bahsetti. Bir fikir, geliştiricilerin kamu altyapısını ücretsiz olarak etkili bir şekilde inşa ettiği ve daha sonra temettü getirdiğinde bunun için ödeme aldığı “geriye dönük finansman” idi. Böyle bir sürecin Ethereum projelerinin “kamu malı” olarak gelişmesine izin vereceğini açıkladı.

Ancak Buterin’in açılış konuşmasının özü, daha yüksek kaliteli gönderileri teşvik edecek ve kullanıcıların çevrimiçi kimliklerinin temelini oluşturacak yeni, ekümenik bir sosyal medya ekosistemini destekleyen Ethereum’a yönelik umutlarını ortaya koydu. Bu, yaygın veri toplamaları ve alaycı posterleri yüksek katılım ve beğenilerle ödüllendiren “yanlış hizalanmış teşvikler” nedeniyle eleştirdiği merkezi sosyal medya ağlarına doğrudan bir alternatif olarak duracaktır.

Önerdiği yaklaşımın merkezinde, Ethereum cüzdanlarının, Gmail ve Facebook hesaplarının kullanılmasına benzer şekilde, çok çeşitli Ethereum tabanlı uygulamalarda oturum açmak için kullanılabilecek çok amaçlı çevrimiçi kimlikler olarak kullanılması vardı. Google gibi mevcut giriş sağlayıcıların, kullanıcıları keyfi olarak platformdan çıkarma eğiliminde olduğunu ve çoğu zaman hesapları kilitlenenlere yardım etmeyi reddettiğini söyledi.

Ethereum tabanlı oturum açma seçenekleri ise “güvenilir tarafsızlık”, sansür direnci ve “mekanizma tasarımı yapmayı kolaylaştıran yerleşik bir ekonomik katman” sağlayacaktır. Sadece bir Ethereum DAO’nun yetkili üyelerinin paylaşım yapmasına izin veren sosyal ağları hayal etti.

Ethereum’un üstesinden gelmesine yardımcı olabileceğini umduğu düşük sosyal söylem düzeyine değinerek, geçtiğimiz yıl yayınladığı çeşitli iyi niyetli, akademik tweet’lerin altındaki bazı yorumları okudu.

Ayrıca, NFT’lerin ve Ethereum’un yüksek profilli ünlü onayları hakkında akıllıca konuştu. Kim Kardashian ” Ethereum Max’i pompalıyordu , bu yüzden onu iptal etmeliyiz” diye çılgınca alkışladı.

Buterin’in daha geniş noktası, Ethereum geliştiricilerinin uzaydaki birkaç vokal şilin tatsız eylemlerinin sorumluluğunu üstlenmesi gerektiğiydi. Örneğin, katılımcılar pandemi sonrasında Covid ile ilgili alaycı tokenlerin çoğalmasına atıfta bulunduğunda alay ettiğinde, karanlık bir şekilde şaka yaptı, “Sorun biz değiliz – sorun diğer insanlar.”

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.
Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu