Altcoin HaberleriEthereum (ETH)

Vitalik Buterin, Ethereum İçin Yeni Ücret Yapısı Önerdi

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, Ethereum’un mevcut ücret yapısını etkileyebilecek ve iyileştirebilecek yeni bir teklif ortaya koydu. Çok boyutlu EIP-1559 başlıklı teklif, Buterin tarafından paylaşılan bir blog gönderisinde detaylandırıldı.

Çok Boyutlu EIP-1559 Güncellemesi

Buterin‘in önerisi 5 Ocak’ta bir blog yazısında yayınlandı. Buterin gönderide, Ethereum Sanal Makinesindeki farklı kaynakların, kullanım söz konusu olduğunda farklı gaz taleplerine sahip olduğunu kabul etti. Gönderi, Ethereum’un gaz ücreti piyasasını tartışırken Buterin’in “çok boyutlu EIP-1559” dediği şey için iki seçenek listeledi.

Bu farklı kaynakların tek bir çok boyutlu kaynakta bir araya getirildiğine işaret ederek, Ethereum Sanal Makinesinin kullanımına, tanık verilerine, blok verilerine ve durum boyutu doldurmasına atıfta bulundu. Buterin, mevcut sistemin EVM’deki kaynaklar için limitlerdeki farklılıkları kaldıramayacağını belirtti.

Dikkatinizi Çekebilir: ETH Arzını Azaltmak için Hatıra NFT’leri Aldı

Mevcut Sorun Ve Çözümü

Buterin, farklı kaynakları tek bir kaynakta bir araya getirmeye çalışmanın, limitler yanlış hizalandığında optimal olmayan gaz maliyetlerine yol açtığını belirtti. Buterin’in çözümü, çok karmaşık ve teknik olmakla birlikte, temelde her ikisi de çok boyutlu fiyatlandırmayı kullanan iki potansiyel çözüm sunar.

“Bugün sahip olduğumuz, tüm kaynakların tek bir çok boyutlu kaynakta (‘gaz’) bir araya getirildiği şema, bu farklılıkları ele alma konusunda yetersiz bir iş çıkarıyor.”

Buterin’in ilk seçeneği, depolama ve arama verileri gibi farklı kaynaklar için gaz maliyetinin hesaplanmasını içerir. Bu yaklaşım, her birimin taban ücretini gerekli toplam taban ücrete bölerek çalışır. Temel ücret, blok başına sabit ağ ücreti olarak EIP-1559 algoritmasına zaten dahil edilmiştir.

Buterin’in ikinci çözümü daha karmaşıktır, kaynakların kullanımı için bir taban ücret belirlerken aynı zamanda kaynaklar üzerinde bir “patlama limiti” de içerir. Ayrıca, yüzde olarak belirlenecek olan öncelik ücretlerini de içerir. Bu öncelik ücretleri, taban ücret ile yüzde oranı çarpılarak hesaplanır. Buterin’e göre, blok oluşturucular yüksekten düşüğe olağan sıradaki işlemleri kabul edemeyecekleri için, çok boyutlu ücret yapısının bir dizi dezavantajı var.

Uygulamada Kapalı Bir Yol

Buterin tarafından teklif yapılmış olsa da, Ethereum şu anda “birleştirme” üzerinde çalışırken, bunun ne zaman uygulanacağı görülmeye devam ediyor; İşaret Zinciri. Şu anda Kintsugi test ağında testler yapılıyor ve 2022’nin ilk çeyreğinde tam dağıtım bekleniyor.

Buterin , haftanın başlarında Bankless podcast’inde bir dizi konu hakkında konuşmuştu . Ayrıca ayrıntılı bir yol haritası paylaşarak Ethereum, 2.0’ın ilerlemesi hakkında bir güncelleme verdi.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu