Ethereum Haberleri (ETH)HaberlerKripto Para Haberleri

Vitalik Buterin, DeFi Sektörünün Büyümesini Durduruyor

Ethereum (ETH) Kurucu Ortağı Olan Vitalik Buterin, DeFi Sektörünü Derinlemesine İnceledi.

Mevcut Oylama Yapısının Kusurlu olduğunu öne sürdü ve yönetişim belirteçlerinin DeFi Sektörünün büyümesi için sınırlı bir faktör olabileceği kanısına vardı. Bu faktör DeFi için tam kapasiteye ulaşmasına engel olabilir diyerek ekledi.

Vitalik Buterin kısa süre önce , Crypto toplumunun şu anda var olan madeni para oylamasını geçmesi gerektiğini belirten genişletilmiş bir blog yazısı yayınladı.

ilgili içerik : Dogecoin’i kuran adam, tüm ekosisteme bir saldırı başlattı

Geçtiğimiz yıl boyunca blok zinciri alanındaki önemli trendlerden biri, merkezi olmayan finansa (DeFi) odaklanmaktan, aynı zamanda merkezi olmayan yönetişim (DeGov) hakkında düşünmeye geçiştir . 2020, çoğunlukla ve haklı olarak DeFi yılı olarak selamlansa da , o zamandan beri bu eğilimi oluşturan DeFi projelerinin artan karmaşıklığı ve kapasitesi, bu karmaşıklığın üstesinden gelmek için merkezi olmayan yönetişime olan ilginin artmasına neden oldu. Ethereum’un içinde örnekler var: YFI , Compound , Synthetix , UNI , Gitcoin ve diğerleri piyasaya sürüldü, hattaile başladı , bir çeşit DAO. Ancak Bitcoin Cash’teki altyapı finansman teklifleri , Zcash’teki altyapı finansmanı oyları ve çok daha fazlası hakkındaki tartışmalarla birlikte Ethereum dışında da geçerlidir.Devamını Okumak için tıkla

ilgili içerik : Ethereum Madencileri Ağı Nasıl Sömürebilir ?

Buterin, belirteç tabanlı yönetişime bağlı iki zorluğa dikkat çekiyor. İlk olarak, topluluk üyeleri arasında teşvikleri çarpıtma tehdidi olduğunu vurgular. Ayrıca, yönetimin, yönetim oy sonuçlarını etkilemek için “açık saldırılara” ve “oy satın almaya” karşı savunmasız olduğunu da sözlerine ekledi.

Oy Satın Alarak Yönetimi Manipüle Etme

Ethereum kurucusu “ayrıştırmayı” yaygın buluyor ve yönetişim sistemlerini manipüle etmek için “oy satın alma” gerçekleştirebileceğinizi belirtiyor. Kripto teminatınızı ödünç alabilir ve tokenize edilmiş varlıklarınızla oy kullanabilirsiniz.

Buterin, ayrıştırmada, ekonomik çıkar hariç yönetişim gücünün borç alana gittiğini, ekonomik çıkar ise yönetişim gücü dışında borç verene gittiğini söylüyor.

ilgili içerik : Uniswap Nasıl Kullanılır | Kapsamlı Rehber Adım Adım Kılavuz

Belirteç tabanlı yönetimden daha ileriye bakan Buterin, her protokol kullanıcısına her birine bir oy tahsis edildiği “İnsanlığın Kanıtı” tabanlı hükümet yapısı anketini teşvik ediyor.

Bu sorunun olası çözümü Buterin’in sunduğu “Katılım Kanıtı”dır. Bu durumda, yalnızca bir projeye veya proje topluluğuna fayda sağlayan çalışmalara katkıda bulunan protokol kullanıcıları oy kullanabilir. Ayrıca, oy haklarının münhasıran belirli bir görevi bitirenlerle paylaşılması gerektiğini önermektedir.

ilgili içerik : Proof of Work (İş Kanıtı) Proof Of Stake (Hisse Kanıtı) Nedir ?

Vitalik Buterin ayrıca ikinci dereceden oylamayı öneriyor. Bu durumda bir kişinin oy kullanma yetkisi, yatırdığı ekonomik varlıkların kareköküne karşılık gelmektedir. Yine, bu, merkezi olmayan yönetişim için benzersiz sonuçlar sağlayabilir.

Madeni parayla oy kullanmanın başarısızlığı, seçmenlerin toplu olarak verdikleri kararlardan bireysel olarak sorumlu olmaları ve hesap vermemeleridir.”

Kısacası Herkes Kötü bir Karara veya Anlamadığı bir oylamaya , oy vermesi gerekirse ve bunlar insan kanıtı olmadan miktara göre oylama yapılır ise bu kararlar herkesin madeni parası sıfıra düşecek.

 

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.
Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu