DeFi Haberleri

Uniswap’ın Büyümesi, DeFi’yi Toplam 3 Milyon Kullanıcıya ulaştırdı

Merkezi olmayan borsalar ( DEX’ler ), kripto altyapısının kritik bir parçası haline geldi. Biçim ve uygulama bakımından farklılık gösterseler de, çoğu aracıları ortadan kaldırmaya ve kripto para birimlerini takas etmek için gerçek bir eşler arası platform oluşturmaya çalışıyor.

En azından spekülatif bir grup olan kripto topluluğu içindeki popülerlikleri de küçümsenemez.

En iyi DeFi projeleriyle etkileşime giren toplam 3.090.721 kripto adresinden , en iyi protokollerden üçü ya DEX’ler ya da DEX toplayıcılardır.

Bağlam açısından, bu rakam bu yıl 1 Ocak’tan bu yana %160’lık bir artışı temsil ediyor. O zaman, 1 milyondan fazla kullanıcı vardı.

Ocak 2018'den bugüne kadar toplam DeFi kullanıcısı sayısı.
Ocak 2018’den bugüne kadar toplam DeFi kullanıcısı sayısı.

Bu büyümeyi sağlayan dört temel protokol vardır. Bunlar arasında Uniswap (~2,5 milyon kullanıcı), Compound (326.487 kullanıcı), 1inch Exchange (276.254 kullanıcı) ve SushiSwap (198.618) bulunmaktadır.

Acemi olanlar için Compound, kripto para birimleri için popüler bir borç verme ve ödünç alma hizmetidir, 1inch Exchange, tüccarlara en iyi oranları sunmak için kullanılan çeşitli kripto protokollerinin (SushiSwap ve Uniswap dahil) bir toplayıcısıdır ve SushiSwap, Uniswap’ın neredeyse aynı çatalıdır.

Uniswap liderliği alıyor

Yine de Uniswap, tüm DeFi kullanıcılarının %80’inden fazlasını barındırarak paketin lideri konumunda.

Ve tüm DEX platformları arasında %63,8 pazar payına sahip. En yakın ikinci sırada %9,6 pazar payı ile SushiSwap yer alıyor.

24 saat hacmi bakımından, Uniswap santralize rakipleri ile eşit da FTX ve Kraken basın anda. Ağustos 2020’de DEX , aynı metrik için önde gelen borsalardan biri olan Coinbase Pro’yu bile geride bıraktı.

Bu değerler hızla değişebilse de, veriler kripto tüccarlarının işlerinin çoğunu nerede yaptığına dair ilginç bir tablo çiziyor.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu