Altcoin HaberleriHaberlerUniswap (UNI)

Uniswap Tartışmasının Çözümü

Uniswap (UNI) Nedir?

Uniswap, merkeziyetsiz bir değişim sistemidir. DeFi projeleri arasında bilinen merkeziyetsiz borsa yapılarından biridir. Uniswap temelde ERC-20 tokenlarının değişimini akıllı sözleşmeler üzerinden bir merkez ya da yönetici bulundurmadan yapılabilen bir protokoldür.

Uniswap sisteminde bulunan havuzlarda tokenlerin alışverişine imkan sağlayan akıllı sözleşmeler kullanmaktadır. Bu havuzlarda herhangi ERC-20 uyumlu bir token ile değişim yapılabilmektedir.

Unswap sistemi kullanıcılarının direkt olarak cüzdanları üzerinden bu değişimleri yapabilmelerine olanak sağlamaktadır. Merkezi borsalardan ayrılan en önemli özelliği işlemlerin borsaya aktarımı sonrasında takası gibi işlemleri egale ederek direk takası cüzdanınız ile yapabilmenizi sağlıyor.


Merkezi olmayan borsa Uniswap, geçen hafta tek taraflı olarak belirli tokenlerin ticaretten çıkarıldığını duyurduğunda kripto topluluğunu şok etti. Bu, blok zinciri ve kripto para birimlerinin, yani merkezi güç ve etki konsantrasyonunun değerlerine aykırıdır. Bunu yapan tanınmış bir DeFi oyuncusu, sosyal medyada protesto eden binlerce insanı harekete geçirdi ve Telegram gruplarında ayaklanma oldu.

Listeden çıkarılmış jetonların tam listesi internette ve Uniswap’ın GitHub deposunda mevcuttur. Bildiğim kadarıyla Synthetix, UMA vb. tüm sentetik tokenler yasaklandı.

Dikkatinizi Çekebilir: Metaverse: Temel Teknolojisi

Protestocu topluluk, Uniswap token sahiplerinin dahil edilmemesi konusunda açıklamalar yapmak için kolları sıvadı, çoğu Uniswap için ademi merkeziyetçiliğin sona erdiğinin sinyalini verdi. Uniswap kurucusunun genel konuşması, topluluğa Uniswap arayüzü ile Uniswap protokolü arasında bir fark olduğu gerçeğine işaret etti.
Açıklama, merkezi arabirimin Uniswap Labs’e ait olduğunu ve bu kullanıcı tarafından işletildiğini ve protokolün topluluk tarafından yönetildiğini yineledi. Topluluk yönetişimi ile ilgili sayısız diğer konu göz önüne alındığında, cevap belirteç sahipleri için tatmin edici değildi.

Uniswap’ın tüccarları KYC’yi kullanmaya zorlayarak DeFi’nin temellerine ölümcül bir darbe indirmesinin zamanlaması konusunda kripto alanında vahşi bir sohbet var. Uniswap’ın yöneticilerinden birinin Ethereum konferansı sırasında bu konuda halka açık yorumlar yapması ve daha sonra silmesi göz önüne alındığında, bu temelsiz değildir. Uniswap’ın Uniswap ile entegre olmaya istekli ancak KYC eksikliği nedeniyle isteksiz olan PayPal, Robinhood vb. ile yaptığı tartışmaları vurguladı.

AAVE’nin ödünç verme ve ödünç alma protokolü için yaptıklarının satırlarında izinli bir DeX oluşturmak da dahil olmak üzere bunun için birden fazla çözüm var. Bu, kripto lobisi artan gücünü ve onları kontrol altında tutmak için etkisini kullanmadığı sürece düzenleyicileri tatmin etmeyebilir.

Her halükarda, ademi merkeziyetçiliğin zayıflığı ve bükülme eğilimi ortaya çıktı. Bir sonraki makalemde, DeFi’nin pratikte ne kadar merkezi olmayan olduğunu keşfedeceğim.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu