NasılRehber

Uniswap Nasıl Kullanılır | Kapsamlı Rehber Adım Adım Kılavuz

Uniswap Nasıl Kullanılır | Kapsamlı Rehber Adım Adım Kılavuz

Dışarıdaki DeFi projeleri denizi arasında en büyük isimlerden biri Uniswap . 2020 yazında, bu merkezi olmayan değişim protokolü kripto meraklılarının hayal gücünü yakaladı ve zaman zaman hakimiyet açısından sektörde pazar lideri oldu.

Ancak Uniswap değişimi nasıl çalışır, yönetim belirteciyle ne ilgisi var ve onu nasıl kullanıyorsunuz? Kapsamlı rehberimiz her şeyi açıklayacaktır.

Uniswap Nasıl Çalışır ?

Uniswap protokolü, işleri merkezi borsalardan farklı şekilde yapar. Açık kaynaklı yazılımı, Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiştir ve kullanıcıların bir aracıya ihtiyaç duymadan ERC-20 jetonlarını takas etmelerine olanak tanır . Bu, ücretleri düşürmeye yardımcı olmanın yanı sıra, sansürle ilgili bazı zorlu sorunları da ortadan kaldırabilir.

Likidite sağlayıcıları , bir sipariş defterine ihtiyaç duymadan her şeyin gerçekleşmesinde büyük rol oynar. ETH ve USDT veya DAI gibi sabit paralar gibi iki tokenin eşdeğer değerine katkıda bulunduğu sürece herkes bu likidite havuzlarına dahil olabilir . Karşılığında, daha sonra diğer merkezi olmayan uygulamalarda kullanılabilecek likidite havuzu jetonları alacaklar. Bu aynı zamanda katkılarını istedikleri zaman geri alabilmelerini sağlar.

Kullanıcılar, bir takas çifti kullanarak bir takası tamamladıklarında işlem ücreti öderler ve bunun bir kısmı sahip oldukları havuz jetonlarına bağlı olarak likidite sağlayıcısına gider.

Uniswap havuzları, ” x * y = k .* olarak bilinen bir denkleme dayanır.

Burada, x , ETH temsil edebilir y USDT temsil edebilir ve k sen çarpın ne olur yansıtan x ve y havuzun toplam likidite keşfetmeye. Sabit ürün piyasası yapıcıları – likidite havuzlarını tutan akıllı sözleşmeler – k’nin her zaman sabit kalması gerektiği temelinde çalışır.

Birinin USDT karşılığında ETH satın almak için bir likidite havuzu kullandığını düşünelim. Bu işlem nihayetinde likidite havuzunda daha az ETH ve daha fazla USDT olduğu anlamına gelir.

Bir likidite havuzundan USDT karşılığında ETH satın alan biri , bu ticaret çiftindeki iki varlık arasındaki dengeyi eninde sonunda etkiler – ETH fiyatını artırır ve USDT fiyatını düşürür. Bu kayma genellikle daha büyük likidite havuzlarında daha az belirgindir.

Uniswap’ın başlıca avantajlarından bazıları, kullanımının diğer merkezi olmayan borsalardan çok daha az karmaşık olmasıdır ve bu, alıcıların ve satıcıların artık likidite yaratmaktan sorumlu olmadığı anlamına gelir.

Uniswap Ne Zaman Başlatıldı ve Uniswap V2 Nedir?

Uniswap.org Kasım 2018’de piyasaya sürüldü ve mucidi Hayden Adams, Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin’in otomatik piyasa yapıcılar hakkında yazdığı bir yazıdan ilham aldığını söyledi.

Bu DeFi projesi için en büyük gelişmelerden biri, ETH’nin artık bir likidite havuzundaki iki varlıktan biri olması gerekmediği anlamına gelen Uniswap V2’nin piyasaya sürülmesiyle geldi.

Sonuç olarak, jeton takası artık doğrudan ERC-20 jetonları arasında gerçekleşebilir ve toplam işlem sayısını ve bunlarla ilişkili gaz ücretlerini azaltır. (Bu, merkezi olmayan finans patlamasının getirdiği tıkanıklıkla mücadele eden Ethereum blok zinciri için iyi bir haber.)

V2’deki diğer yeni özellikler…

  • Son derece merkezi olmayan ve manipüle edilmesi zor zincir içi fiyat beslemeleri
  • Akıllı sözleşmeler anlamına gelen teknik iyileştirmeler artık Solidity dilinde yazılıyor
  • Birinin bir ERC-20 jetonunu çekmesine ve sermayesiz arbitraj veya anında kaldıraç için kullanmasına izin veren flaş takasları

UNI Jetonları Nelerdir ?

Eylül 2020’nin ortalarında Uniswap, UNI adında yepyeni bir kripto para birimi oluşturduğunu duyurdu . Bu, sahiplerine protokolün geleceği hakkında söz hakkı veren bir yönetişim belirteci olarak hizmet etmek üzere tasarlanmıştır ve lansmanda, Uniswap’ı kullanan her bir kişiye 400 UNI belirteci verildi . Lansmandan sonraki bir noktada, bu airdrop 3.350 doların üzerinde bir değere sahip olacaktı!

Oluşumda toplam 1 milyar UNI basıldı – bunların %15’i geçmiş ve şimdiki kullanıcılara tahsis edildi. Bu arada, %40’ı çalışanlar, yatırımcılar ve danışmanlar arasında paylaştırıldı.

Belirteç fırlatma için SushiSwap kararına tepki olduğunu inanılmaktadır göç kendi için Uniswap uzak fonların 1 milyar $ DEX likidite genel düzeyini etkileyen – Bir “vampir madencilik” saldırı olarak nitelendirilmiştir ne platformu.

Uniswap, aslında bir yönetişim belirteci vermede eğrinin gerisindeydi. Maker , Aave ve yearn.finance dahil olmak üzere diğer birçok protokol bunu çok daha önce yaptı.

UniSwap Kullanımına Yönelik Adım Adım Kılavuz

Peki… Uniswap’ta jetonları nasıl değiştirirsiniz? İşte basit bir rehber…

Uniswap uygulamasına gidin.

  1.  MetaMask gibi bir Ethereum cüzdanı bağlayın.
  2.  Bir açılır menüden dönüştürmek istediğiniz jetonu ve takas etmek istediğiniz kripto para birimini seçin .
  3.  “Değiştir”e tıkladıktan sonra, işlemi bir açılır pencerede önizleyin ve ardından talebi doğrudan cüzdanınızdan onaylayın.
  4.  Ardından, işlemin Ethereum blok zincirinde tamamlanması için biraz beklemeniz gerekecek – ve bunun nasıl ilerlediğini Etherscan.io blok zinciri gezgini aracılığıyla takip edebileceğinizi unutmayın.

Uniswap’ın Karşılaştığı Zorluklar

Merkezi olmayan finans sektörü, en hafif tabirle rekabetçi bir sektördür. Bu, Uniswap’ın bir hafta popüler olabileceği, yalnızca bir sonraki DeFi protokolünün ilgi odağını çalması anlamına gelir.

Biraz önce bahsettiğimiz gibi, Ethereum, DeFi projelerinin neden olduğu tıkanıklığın yükü altında, gaz fiyatlarının tavan yapmasıyla burkuluyor . Tüm bunlar, Ethereum 2.0 hızlı bir şekilde uygulanmadıkça , endüstrinin Uniswap’ı baltalayan diğer blok zincirlerini keşfetmeye son verebileceği anlamına geliyor.

Bazıları ayrıca Uniswap’ın arbitraj ticaretine güvenmesinin, platformun sonsuza kadar Binance ve Coinbase gibi merkezi borsalara bağımlı olacağı anlamına geldiğini savunuyor.

Bununla birlikte, Uniswap’ın hareketsiz kalmaya niyeti yok gibi görünüyor – ve şu anda çalışmalarda V3’e yükseltme yapılıyor. Kurucu Hayden Adams, bu yeni versiyonun “Uniswap V2’nin öğle yemeğini yiyeceğini” ve çok daha iyi bir deneyim sunduğunu iddia etti. DeFi protokolünün rekabette bir adım önde kalmasına yardımcı olabilecek bu yeniliktir.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.
Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu