Haberler

Uniswap ile ilgili bir DeFi hibe teklifi 500.000 UNI jetonu satmasıyla ters gitti.

UNI jetonlarında 20 milyon dolarlık bir hibe için onay aldıktan kısa bir süre sonra, DeFi Eğitim Fonu’nun arkasındaki ekip hızla 10 milyon dolar sattı.

İlk teklif, DeFi ekosistemi adına “politik, eğitimsel ve yasal katılım için” kaynak toplamayı amaçladı.

Defi Eğitim Fonu, kısa bir süre önce hibe teklifinin arkasında ekip onaylı üzerine Uniswap ‘ın yönetim platformu, bugün biraz üzerinde 10 milyon $-o platformun hazineye alınan yönelik belirteçleri-1000000 UNI yarısını sattığını duyurdu.

Defi eğitim fonu bugün 500 bin UNI OTC sattı. Zinciri onaylayabilir ve UNI başına 20.4 oranına sahip olduklarını görebilir (fiyat 19.52 atm’dir)

Blok gezgini Etherscan’dan gelen veriler satışı onaylıyor. DeFi Eğitim Fonu ile ilişkili Ethereum adresi şu anda kabaca 10.2 milyon dolar değerinde USDC, dolara sabitlenmiş bir stabilcoin ve Uniswap’ın yerel jetonu olan UNI jetonlarında 9.8 milyon dolar tutuyor.

Bu arada, çok sayıda kullanıcı faul olduğundan şüpheleniyor.

Bazıları, fon teklifçilerinin başlangıçta fonların “önümüzdeki 4-5 yıl içinde tahsis edileceğine, bu nedenle 1M UNI’nin tamamını aynı anda satmanın aynı seyreltici etkisine sahip olmayacağına” nasıl söz verdiklerini çabucak belirttiler – ancak sonunda yarısını sattılar.

UNI’nin fiyatı son 24 saatte yaklaşık %8 düştü. Basın zamanında 18,75 dolardan işlem görüyor.

DeFi Eğitim Fonu nedir?

Harvard Law Blockchain & FinTech Initiative (HarvardLawBFI) adlı bir öğrenci organizasyonu tarafından kurulan DeFi Eğitim Fonu, ilk olarak Mayıs ayının sonlarında ortaya çıktı , ancak bir “DeFi’nin Politik Savunması” için bir fon olarak konumlandırıldı.

Başlangıçta kuruluş, DeFi’nin çıkarlarını en iyi şekilde savunacak “etkili avukatlar, lobiciler ve organizatörler” kiralamak için Uniswap hazinesinden 1-1,5 milyon UNI tokeni (o sırada 25-40 milyon dolar değerinde) bütçe ayırmayı önerdi.

Bununla birlikte, ilerlemek için teklifin UNI token sahiplerinden yeterli oy alması gerekiyordu.

Bunun nedeni, fiyat takdirinin ötesinde, UNI tokenlerinin, sahiplerinin farklı tekliflere oy vererek Uniswap yönetimine katılmalarına izin vermesidir. Esasen, ne kadar çok jetonunuz varsa, oyunuzu o kadar “ağır” olacaktır.

Uniswap’ta bir teklif uygulanmadan önce üç temel aşama vardır : Sıcaklık Kontrolü, Konsensüs Kontrolü ve Yönetişim Önerisi.

Topluluktan gelen eleştirilere rağmen, ilk DeFi savunma fonu ilk iki aşamayı geçmeyi başardı. Yine de, Compound’un kurucu ortağı Robert Leshner dahil olmak üzere birçok yorumcu, teklifin çok fazla “önemli ayrıntı” içermediğini ve Uniswap’ın hazinesini bir “rüşvet fonuna” dönüştürmekten kaçınmak için çok daha açık olması gerektiğini söyledi.

Bu tepkiyle karşı karşıya kalan HarvardLawBFI, çizim tahtasına geri döndü ve inisiyatifiyle vites değiştirdi, ölçeğini genişletti ve DeFi Eğitim Fonu olarak yeniden markalaştı.

“Bir milyon UNI’yi siyasi, eğitimsel ve yasal katılım için hibe sağlamak üzere Amerika Birleşik Devletleri merkezli 501(c)(4) kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan ‘DeFi Eğitim Fonu’nu oluşturmak ve finanse etmek için tahsis etme önerisi. HarvardLawBFI, güncellenmiş teklifinde , bu teklif , büyük çoğunluk ve sağlıklı, canlı tartışmalarla sıcaklık ve fikir birliği kontrollerini geçti ”dedi.

‘Süper çoğunluklar’ Uniswap oylamasına öncülük ediyor

Bununla birlikte, birkaç kullanıcı, başlangıçta fon lehinde oy kullanan “büyük çoğunluğun”, fonun oluşturulmasından kişisel ve finansal olarak fayda sağlayabileceğini savundu.

“Neredeyse toplam kar marjı, teklif verenin kendisinden ve a16z tarafından desteklenen ve şimdi hazineden ayrılan UNI’yi dağıtacak olan birkaç yönetim kurulu üyesiyle [Dünya Ekonomik Forumu] raporunun yazılmasına yardımcı olan Penn Blockchain’den geldi.” “hlspunk” adlı Uniswap topluluğu üyelerinden biri kaydetti.

Gerçekten de, Sıcaklık Kontrolü (37,45 milyon UNI lehinde, 17,78 milyon UNI lehinde sona eren) ve Mutabakat Kontrolü (43,03 milyon UNI lehte, 16,21 milyon UNI lehte sona erdi) sırasında lehte birincil oylar sadece birkaç büyük UNI’den geldi. adresler.

Yani, HarvardLawBFI’nin kendisi (10.46 milyon UNI), Ethereum Vakfı’nın destek uzmanı Kenneth Ng (10.25 milyon UNI), Andreessen Horowitz’in (a16z) eski kripto yatırım ortağı Jesse Walden (8 milyon UNI) ve UCLA Blockchain (5 milyon UNI).

Özellikle, hepsi , ekosistemin toplam oy ağırlığının % 18’inden fazlasını oluşturan en büyük UNI sahipleri arasındadır .

İlk iki aşama DeFi Eğitim Fonu lehine kapatıldıktan sonra, proje son aşamaya, yani Yönetişim Önerisine geçti . 29 Haziran’da kapandı ve kabaca 79,7 milyon UNI “lehinde” ve 15 milyon UNI’ye “karşı” fonun resmi onayını ifade etti.

Avukatların kendilerine ödeme yapabilecekleri bir fon mu?

Topluluk üyesi hlspunk ayrıca, onayın ilk iki aşaması sırasında büyük öğrenci grupları dışlanırsa, “oylama 4:1 reddedildi” diye savundu.

Bununla birlikte, artık geçtiğine göre, “kendilerini, eski firmaları, sponsorları ve diğer yatırımlarının değerini artırabilen avukatlar/içeriden kişiler” 20 milyon dolar değerinde UNI aldılar, Uniswap ise aynı miktarı hazinesinden kaybetti.

Aynı zamanda, araştırma analisti İgor Igamberdiev keşfetti fonun potansiyel kurul üyelerinden HarvardLawBFI en kısa liste üzerinde insanlardan biriydi Larry Sukernik Orca Protokolü de danışman, “beş saat $ 10M önce UNI [50.000 $ değerinde] dampingli” bugün satış.

Sırasıyla Sukernik, “özellikle zincirleme tarih tam hikayeyi anlatmadığından, bazı geri tepmelere tamamen katıldığını” kabul etti.

“Adresimden sattığım UNI, bir grubumuzun birkaç hafta önce aldığı bir hibedendi. Aldığımızı fark ettim, insanlara göndermek için USDC’ye sattık,” diye yanıtladı Sukernik. “[DeFi Eğitim Fonu] için UNI, yukarıdaki satış sırasında zaten satılmıştı.”

Bu endişelerin bazılarını yatıştırmak için HarvardLawBFI, daha önce fonun önerdiği yönetim kurulu üyelerinin çoğunun muhtemelen ücretsiz çalışacağını iddia etmişti.

HarvardLawBFI teklifinde “Birçok üyenin karşılıksız hizmet vermesini ve komite genelinde toplam tazminatın yılda 150.000 dolardan az olmasını bekliyoruz” dedi.

Ancak, DeFi Eğitim Fonu’nun Twitter hesabı tarafından yapılan ilk duyuru, politika direktörü pozisyonu için bir iş ilanıydı. Yıllık 150.000$-250.000$ maaş aralığı göz önüne alındığında, fon şimdiden vaat edilen giderlerini büyük bir farkla aşmayı planlıyor gibi görünüyor.

İlginç bir şekilde, HarvardLawBFI’nin kendi Twitter hesabı , önerisi geçen ay başarıyla onaylandığından beri sessiz kaldı. “Sağlıklı, canlı bir tartışma” için çok fazla.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.
Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu