Ekonomi HaberleriEthereum Haberleri (ETH)

UniSwap Göründüğü Kadar Merkeziyetsiz değilmiş

Merkezi olmayan değişim sitesi olan Uniswap’ın , göründüğü kadar merkezi olmayan olmadığı ortaya çıktı.

Düzenleyici inceleme beklentisiyle Uniswap , Tether Gold ve Synthetix gibi kripto türev platformlarından tokenize edilmiş hisse senetleri de dahil olmak üzere menkul kıymet oluşturabilecek birkaç tokeni listeden çıkarırken , “gelişen düzenleyici ortamı” izliyor. (Yaklaşık 100 jetonun tam listesi burada ).

Açıklığa kavuşturmak için, Uniswap-the- protokol etkilenmeden kalır ve arka uç, saldırgan belirteçlerin merkezi olmayan ticaretini destekler.

Belirteçleri yasaklayan, Brooklyn merkezli Uniswap Labs tarafından işletilen Uniswap için bir ön uç arayüz olan Uniswap-the- web sitesidir .

Bunun nedeni, web sitesini yöneten Brooklynlilerin, Uniswap Labs gibi yetkisiz şirketlerin belirli yatırımları satmasını engelleyen ABD menkul kıymetler yasalarına bağlı olmalarıdır.

Tersine, Uniswap-the-protokol Brooklyn dışında çalışmaz; evet, Amerikalılar ve evet, Uniswap Labs’ı yaratan aynı insanlar (bugünlerde uzaktan da olsa) dahil olmak üzere birkaç yüz geliştirici ve yatırımcıdan oluşan bir topluluk tarafından sürdürülen bir kod parçası.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, tüm bu insanları gerçekçi bir şekilde dava edemez ve bir parça bilgisayar kodunu dava edemez, bu nedenle protokol iyidir. Ve protokol, merkezi olmayan Ethereum blok zinciri üzerinde çalıştığı ve CTRL-C yasalarına tabi olduğu için; CTRL-V, SEC de onu kapatamaz.

Uniswap’ın mucidi Hayden Adams, Tether Gold’un kaldırılmasının akıllı sözleşmedeki bir hatadan kaynaklandığını söyledi.

Uniswap Labs’in tokenleştirilmiş türevleri listeden çıkarmasını hızlandırmış olabilecek son üç haber var.

Birincisi , tokenize edilmiş hisse senetleriyle küresel düzenleyicileri rahatsız eden gözyaşı borsası Binance üzerindeki uluslararası baskı . Binance , İngiltere, Hong Kong, Almanya ve İtalya’dan gelen finansal gözlemcilerin menkul kıymet oluşturabileceklerini söylemelerinin ardından geçen hafta tokenize edilmiş hisse senetlerinin ticaretini aniden askıya aldı

İkincisi, Bitcoin , USDC ve diğer kripto para birimleri için faiz ödeyen New Jersey merkezli bir kripto kredi platformu olan BlockFi’ye karşı bu haftaki eylem. New Jersey, Texas ve Alabama , şirkete menkul kıymet satmak için çağrıda bulundu. 

Uniswap gibi, BlockFi de bu kripto para birimlerini yaratmaz ve Bitcoin veya Ethereum gibi çoğu muhtemelen menkul kıymet değildir. Ancak, BlockFi gibi, Uniswap, menkul kıymet sözleşmelerinin işleyişine benzer şekilde, bu belirteçlerin yatırımlarının yönetimini devrederek müşterilerinin kâr etmesini sağlar.

Üçüncüsü, SEC başkanı Gary Gensler’in bu hafta başlarında hisse senedi ihraççılarına karşı daha fazla dava açacağını ima etmesiydi

Said Gensler: “Hata yapmayın: Hisse senedi belirteci, menkul kıymetler tarafından desteklenen istikrarlı bir değer belirteci veya temel menkul kıymetlere sentetik maruz kalma sağlayan başka herhangi bir sanal ürün olup olmadığı önemli değil.

“Bu platformlar – merkezi olmayan veya merkezi finans alanında – menkul kıymetler yasalarına dahil edilir ve menkul kıymetler rejimimiz dahilinde çalışmalıdır.” Buradaki ima, Uniswap-the-web sitesinin, protokolün Uniswap-the-protokolüne uymasa bile, SEC kurallarına göre oynaması gerektiğidir. 

Yani, şimdilik Uniswap’ın ana sitesinde tokenize türevler için oyun bitti. 

 

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.
Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu