HaberlerKripto Para Haberleri

Ukrayna’nın Kripto Ordusu Hem İlham Hem de Uyarıcı Bir Hikaye

İstilacı Rus güçlerine karşı savaş yoğunlaşırken, Ukrayna hükümetine ve ilgili yardım kuruluşlarına yapılan bağışlar hızla artıyor. Kripto para birimleri, kriz zamanında ülke için yeni ve hoş bir kaynak olarak faturalandırılan çabalarda dikkat çekici bir şekilde yer aldı. Ancak Ukrayna’nın kripto evrene yolculuğu, bir ilham olduğu kadar uyarıcı bir hikayeye hizmet eden darbelere sahipti.

Ukrayna hükümeti, Bitcoin’den Dogecoin’e kadar çeşitli kripto para birimlerinde bağış almak için birden fazla dijital cüzdan kurarken, diğer sivil toplum kuruluşlarının da ülkenin silahlı kuvvetleri için bağış sağlamak için kendi cüzdanları var. Kripto paranın şeffaf doğasına rağmen, ne kadar bağış yapıldığını takip etme süreci zor. Bloomberg, Perşembe sabahı itibariyle Ukrayna hükümetine 28,5 milyon dolardan fazla bağış yapıldığını doğruladı, ancak blockchain analitik firması Elliptic gibi diğer kaynaklar toplamı 43 milyon dolara yaklaştırıyor. Bununla birlikte, miktar okyanusta bir damla, ancak Ukrayna’nın 2021 savunma bütçesinin 4 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

Sahadakiler için yardım, hangi biçimde olursa olsun hayati önem taşıyor. Yurtdışındaki bazı Ukraynalılar için kripto, anavatanlarındaki mücadeleye yardımcı olmak için en çok katkıda bulunabileceklerini hissettikleri yerdir. Ve Ukrayna’nın para toplama ve kripto kitlelerinin dikkatini çekmedeki başarısı küçümsenecek bir şey değildi. Ancak süreç sorunsuz geçmedi: Bakanlar ve bağışçılar, başarısız bir proje, harcama gücü eksikliği ve yaygın dolandırıcılık dahil olmak üzere bir dizi tuzakla başa çıkmak zorunda kaldılar.

Dikkatinizi Çekebilir: Enerji Zengini Rusya, Yaptırımlara Karşı Bitcoin Madenciliğine Dönebilir

Fikirlerinden bazıları, biraz alışılmışın dışında olmasa da teoride iyiydi. Ukrayna hükümetinin Çarşamba günü kripto bağışçılarını sözde “airdrop” ile ödüllendirme sözü – erken destekçilere bir projeyi başlatmaya yardımcı olmak için ücretsiz jetonlar verildiği bir süreç – bağlı kripto adreslerine yapılan bağışların arttığını gördü. İnsanlar, şimdiye kadar yapılan bağışların bir kaydının tutulacağı bir kesme noktasından önce jetonlarıyla ayrılmak için acele ettiler ve sonuçta ortaya çıkan ödüllerden hızlı bir şekilde para kazanabilecekleri davet ederek insani yardım çabasını etkin bir şekilde oyunlaştırdılar.

Ancak airdrop, hükümetin Ethereum adresinin, 7 milyar yeni basılmış token yığınından bireysel kripto adreslerine planlanandan saatler önce para dağıtıyor gibi göründüğü bir sahtekarlık dolandırıcılığının ardından bir gün sonra iptal edildi. Elliptic’teki araştırma lideri Jess Symington, bilgisayar korsanının jetonları Ukrayna’nın Ethereum adresine gönderdiğini ve bunun da tokenleri hangi cüzdandan aldıysa kontrol etmelerine izin veren bir izin içerdiğini söyledi – bu, Ukrayna adresinden gönderilen jetonların inandırıcı bir şekilde sahip olacağı anlamına geliyor. Hükümetin kendisi tarafından transfer edildi.

Airdrop olayı, inanılmaz derecede becerikli dijital saldırganlar, amaca yardımcı olmak için ellerinden geleni yapmak için insanların iyi niyetini hedef aldığından, devletin kripto para birimleri kullanımının bağış toplama sürecinde dolandırıcılıklarda nasıl bir artışa yol açtığının sadece bir örneği.

Symington bir röportajda, “Gördüğümüz en büyük tehlike, inanılmaz sayıda dolandırıcılık” dedi. “İnsanların adreslerle birlikte Ukrayna hükümeti tweet’lerinin ekran görüntüsünü ve sadece kendi adreslerinde photoshop yaptığını görüyoruz. İnsanların ‘Para topluyorum, işte adresim’ dediğini görüyoruz ve bu açıkça onların kişisel adresi. Sadece çok sayıda dolandırıcılık görüyoruz.”

Rakamların yanı sıra, Ukrayna hükümetinin aldığı kriptoyu nasıl harcadığına dair bilgiler son derece sınırlı, elleri tokenleri yardım için kullanmanın sınırlı sayıda yolu ile bağlı. Ethereum adresine alınan bağışlar, fiat para birimine dönüştürülmek üzere büyük ölçüde yerel bir kripto borsasına aktarılırken, ek fonlar toplamak için kurulan hükümet dışı kripto kuruluşları, bunları yeniden dağıtmanın birkaç yolu olan token yığınları üzerinde oturuyor.

Yerel web3 firması Everstake ve Solana kurucu ortağı Anatoly Yakovenko tarafından kurulan Ukrayna hükümetine bağlı merkezi olmayan özerk bir kuruluş olan Ukrayna için Yardım, kripto bağışlarını yayma sürecini kolaylaştırmak amacıyla kripto borsası FTX ile ortaklık kurduğunu söyledi. Everstake İcra Kurulu Başkanı Sergey Vasylchuk, projenin ayrıca bankanın DAO tarafından hükümet kullanımı için toplanan kripto varlıkları doğrudan dönüştürmesine olanak tanıyacak bir köprü geliştirmek için Ukrayna merkez bankasıyla birlikte çalıştığını söyledi.

Vasylchuk Çarşamba günü yaptığı bir röportajda, “Herkes kripto ile uğraşmak istemiyor veya uğraşamıyor” dedi. “İki ya da on gece görüş gözlüğü satın almak hiçbir şey değil, ancak ciddi bir şey yapmak için ciddi paralara mal olur. Bu yüzden yardım etmek için bu sınırsız ağ geçidini inşa etmemiz gerekiyor.”

Tabii ki, bu sorunlardan bazıları, yalnızca savaş bölgesinde yaşamayanların düşünmeye vakti olan bir lüks. Vasylchuk, Rusya’nın tam ölçekli işgalinin başlamasından iki gün önce Florida’ya uçtu, ancak ebeveynleri ve kardeşleri Ukrayna’da kaldı. Ağlamaklı bir sohbette, dışarıdakilerin hatırlaması gereken en önemli şeyin ne olabileceğini vurguladı: Günün sonunda, aksaklıklar ve kripto bağışları ve bunların nasıl kullanılacağı konusunda netlik eksikliği, savaş bağlamında önemsiz, bombalandı. Yeraltı sığınaklarında çömelmiş evler ve aileler.

“Bu kadar sakin olamazsın, bu fonların şeffaflığını veya doğru kullanımını düşünemezsin. Şu anda direnmemiz gerekiyor” dedi. “Bu sadece bir hayatta kalma meselesi.”

Elbette, Ukrayna devletinin yaklaşımı, dijital öncelikli, kripto yerel bir stratejinin ihtiyaç duyduğu bir zamanda bir ülke için neler yapabileceği konusunda bir ustalık sınıfı olmuştur. Ancak bu aynı zamanda, kripto ekosisteminin, taraftarlarının kaderinde olduğunu söylediği küresel ödeme kurtarıcısı haline gelmeden önce hala çözmesi gereken bir derstir.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu