Ekonomi HaberleriHaberlerKripto Para Haberleri

Ukrayna Yasadışı Kripto Para Borsalarını Kapattı

Ukrayna’nın SBU olarak bilinen Güvenlik Servisi, 2021’in başından beri yasadışı işlem yaptığı bildirilen çeşitli kripto borsalarını kapattı.

SBU, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, kripto para birimi borsalarından yasadışı işlemleriyle tanınan ‘gizli’ ağ olarak bahsetti. Gizli kripto para borsaları ağının ülkenin başkenti Kiev’de bulunduğunu da eklediler. 

Suç faaliyetiyle bağlantılı fonlarda birleşik olarak aylık 1,1 milyon dolarlık bir ciro kaydettikleri ortaya çıktı.
İlgili İçerik : İran Kripto Para Borsalarını Yasallaştırıyor

Günümüzde pek çok insan çevrimiçi ortamda anonim kalmak istiyor ve bunu başarmak için birçok etkili yol var. Gizlilik uzmanları ve kuruluşları , bunun insanların temel bir hakkı olduğuna inanıyor.
Ancak dünyanın dört bir yanındaki finansal bekçiler, isimsiz transferleri yasadışı ödemeler olarak görmeye devam ediyor.

Ukrayna Güvenlik Servisi, bir duyuruda, yasadışı kripto borsalarını anonim olarak etiketlenmiş işlem hizmetleri sağlamakla suçladı.

SBU, bu tür yasa dışı hizmetlerin kara para aklama riski olarak etiketlendiğini de sözlerine ekledi. Ayrıca, bazı kişilerin protesto düzenlemek için ülke genelinde bu kripto borsaları aracılığıyla para aktardığını da ortaya çıkardılar.
İlgili İçerik : Ukrayna Emniyet Teşkilatı GPU’lar ve Playstation’larla Dolu Yasadışı Maden Çiftliğine Baskın Yaptı

Yasadışı Kripto Para Birimi Fonlarının Kaynağı

SBU, yasa dışı fonların Rusya’nın yasaklı ödeme süreciyle bağlantılı elektronik cüzdanlardan (e-cüzdanlar) çıktığını ortaya çıkardı. Yandex, Qiwi ve WebMoney dahil olmak üzere örnekleri çoktur.

Raporlara göre, Ukrayna Güvenlik Servisi, şüpheli yasadışı faaliyetlere dair kanıtlar içeren bazı bilgisayarları kurtardı. Buna ek olarak, kripto para birimi değişim platformlarının baskınları sırasında formlar için sahte kuruluş belgelerine sahip oldukları da iddia ediliyor.

kripto-para-total-market-cap
kripto-para-total-market-cap

Kripto borsasının kapatılmasıyla ilgili ihbar, bir depoyu kaçak elektrik kullanımıyla suçlanan bir baskın sırasında geldi. Deponun, yönlendirilen elektriği PlayStation 4 konsollarıyla kripto madenciliğinde kullandığı söylendi.
İlgili İçerik : Ukraynalı Çete, PS4’leri Kripto Para Madenciliği için Kullandığı Tespit edildi ve Yakalandı

Ancak, yerel bir işletme yayıncısı Delo tarafından yapılan bir araştırma, deponun tesisi oyun içi para birimi üretmek için kullandığını gösteriyor. Bununla kripto çiftçiliği yapmıyorlardı.

Ukrayna’da Dijital Para Birimlerinin Geleceği

Ukrayna Merkez Bankası şu anda ulusal dijital para birimi üzerinde bir proje yürütüyor. Temmuz ayından bu yana, Ukrayna Ulusal Bankası, CBDC (merkez bankası dijital para birimi) çıkarmaya başlamak için resmi yetki aldı.

Ayrıca Dijital Dönüşüm Bakanlığı ile Stellar Development Foundation arasında ortak bir ortaklık bulunmaktadır. CBDC’ler ve dijital varlıklar için ortaklaşa strateji oluşturmak için işbirliği yapıyorlar.

Bununla birlikte, kriptoyla ilgili yeni yasa tasarısı, yasal bir ihale olarak nitelendirilmese de Ukrayna’da Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimlerinde ödemelere izin verecek.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu