HaberlerKripto Para Haberleri

Ukrayna, Rusya ile gerginlikler nedeniyle kripto para birimlerini yasallaştırıyor

Ukrayna, dünya çapında merkez bankalarının birçok üst düzey yetkilisi ve IMF Genel Müdürü Kristalina Georgieva’nın desteksiz sanal para birimlerinin nüfuzu konusundaki çekincelerini dile getirmesine rağmen, Rusya ile artan gerilimler arasında kripto para birimlerini yasallaştırdı.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Mykhailo Fedorovon Perşembe günü bir Twitter gönderisinde, ülke Parlamentosunun kripto para birimlerini yasallaştıracak sanal varlıklarla ilgili bir yasayı kabul ettiğini söyledi. Fedorovon, bu adımın Ukraynalıların varlıklarını olası suistimal veya dolandırıcılıktan koruyacağını da söyledi.

Dikkatinizi Çekebilir: Bitcoin %8’in üzerinde düşüş yaşadı, 40.000 dolar seviyesini koruyor

Fedorovon, “Ukrayna zaten kripto para kullanımında ilk 5 ülke arasında. Bugün bir adım daha attık: Parlamento sanal varlıklarla ilgili yasayı kabul etti! Bu, kripto para birimlerini ve kripto para birimlerini yasallaştıracak ve Ukraynalılar varlıklarını olası suistimal veya dolandırıcılıktan koruyabilir.” tweet attı.

Blockchain araştırmacısı Elliptic tarafından yayınlanan bir rapora göre, Bitcoin bağışları, Rus birliklerinin saldırı korkusu arttıkça Ukrayna hükümetini destekleyen Ukraynalı gönüllülere ve hack gruplarına yükseldi.

Raporda, bağışçıların, fonları bloke edebilecek bankaları ve finansal kurumları atlayarak bu tür STK’lara Bitcoin aracılığıyla ödeme yaptığı belirtildi.

Georgieva Salı günü, desteklenmeyen kripto para birimlerinin ihtiyatlı bir şekilde tasarlanmış merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) ile eşleşmeyeceğini söyledi. RBI Başkan Yardımcısı T Rabi Sankar Pazartesi günü kripto para birimlerini yasaklamak için güçlü bir gerekçe göstererek, bunların Ponzi planlarından bile daha kötü olduğunu ve bir ülkenin mali egemenliğini tehdit ettiğini söyledi. Daha önce, İngiltere Merkez Bankası finansal istikrar genel müdürü Sarah Breeden ayrıca firmaları kripto konusunda ‘temkinli’ olmaya çağırdı.

Piyasa değeri açısından dünyanın en büyük sanal para birimi olan Bitcoin, son 24 saat içinde önceki kapanışından yaklaşık 3.700 dolar düşerek 40.000 doların hemen üzerinde kalmak için yüzde 8’den fazla kayıp yaşadı.

Dogecoin, Shiba Inu, Solana, Litcoin, XRP, Polygon, Terra, Stellar, Avalanche, Chainlink, Cardano, Internet Computer ve Cosmos gibi diğer kripto para birimleri de son 24 saat içinde ağır kayıplar verdi.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu