Bitcoin HaberleriEkonomi HaberleriHaberlerKripto Para Haberleri

Ukrayna, El Salvador’dan Sonra Bitcoin’i Yasal İhale yapan ikinci ülke oluyor

Bitcoin, daha fazla ülke onu bir para birimi standardı olarak benimsemeye dikkat ettiğinden, küresel bir fenomen haline geliyor. Uzmanlara göre Ukrayna, Bitcoin’i yasal ihale olarak kabul eden bir sonraki ülke olma yolunda ilerliyor.

Ülkenin Bitcoin’e daha fazla eğildiğine dair göstergeler var ve hükümetin nihai hedefi El Salvador gibi çift para birimine sahip bir ülke olmak olabilir. Yakın zamanda bildirildiği üzere, Ukrayna cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky, kripto para birimini ülkenin mali gündeminin en üstüne koymak için bir plan oluşturmadan önce El Salvador’daki meslektaşlarıyla görüşmek üzere bir heyet gönderdi.

ilgili içerik : Ukrayna, Bitcoin ve Diğer Kripto Paraları Yasallaştırıyor.

Bir uzman olan Profesör Vyacheslav Evgenyev, planın Ukrayna’nın 2023’ün başında Bitcoin’i yasal ihale haline getirmesi ve hatta belki de sonunda ülkenin mevcut para birimi olan Grivnayı aşamalı olarak kaldırması olduğuna inanıyor. Profesör, Ukrayna’nın El Salvador ile pek çok benzerliği olduğu için bunun gerçekleşmesinin muhtemel olduğunu düşünüyor. Ukrayna, Orta Amerika ülkesi gibi, Bitcoin hakkında çok açık sözlü olan bin yıllık bir cumhurbaşkanına sahip. Ülke ayrıca birçok Bitcoin madencisini çekebilecek çeşitli bir enerji karışımına sahip. Hepsinden öte, Ukrayna genç bir nüfusa ve güçlü komşusunun gölgesinden çıkmak için güçlü bir arzuya sahip.

ilgili içerik : Kripto Para Birimleri, Teksas’tada Yasal bir statü kazanıyor

Profesör, “Projenin tamamlanması, uluslararası finans otoritelerinin desteği olsun veya olmasın, iki yıldan az sürecek ve Bitcoin’in Ukrayna’nın baskın para birimi haline geldiğini görecek” dedi.

Kripto para birimlerine yasal statü veren ülke sayısı artıyor. Daha geçen hafta Ukrayna, kripto para birimlerine yasal statü kazandırmak için “Sanal Varlıklar Üzerine” bir yasa tasarısını onayladı. Tasarı, ülkedeki kripto para birimlerini ilk kez yasal olarak tanıyor. Sanal varlıkları hem teminatlı hem de teminatsız maddi olmayan mallar olarak tanımlar ve sınıflandırır. Ancak kripto paralar yasal bir ödeme aracı olarak kabul edilmez ve başka mal veya hizmetlerle takasına izin verilmez.

Yasanın, milletvekillerinin henüz oylamadıkları kripto para birimi işlemlerinin vergilendirilmesiyle ilgili ülkenin vergi kanununda yapılacak değişiklikleri onaylamasının ardından yürürlüğe girmesi bekleniyor. Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, daha önceki bir hamlede, ülkenin merkez bankasına bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) – dijital Grivnası çıkarma yetkisi veren Ödeme Hizmetleri Üzerine – bir yasa çıkardı.

Benzer şekilde, Panama’da, geçen hafta Panamalı yasa koyucu Gabriel Silva tarafından kripto para birimlerini düzenlemek için bir yasa tasarısı önerildi . Ulusal Meclis’te sunduğu yasa taslağı, “Kripto yasası: Panama’yı dijital ekonomi, blok zinciri, kripto varlıkları ve internet ile uyumlu hale getirmek” başlığını taşıyor. Vergi ödemeleri de dahil olmak üzere bir ödeme aracı olarak bitcoin ve ethereum gibi kripto para birimlerinin yasallaştırılmasını önermektedir.

Charles Hoskinson gibi kilit piyasa gözlemcilerinin ve oyuncuların belirttiği gibi , El Salvador, Bitcoin’i ülkedeki doların yanında yasal ihale haline getiren Bitcoin Yasasını kabul ederek diğer ülkelerin izlemesi gereken tonu istemeden belirledi. Cardano’nun kurucusu Hoskinson, ülkenin ulaştığı kilometre taşını övdü ve diğer ülkelerin şimdi kripto para birimi stratejilerini derinlemesine düşünmek zorunda kalacaklarını vurguladı.

ilgili içerik : Bitcoin Gerçekten Bir Ülkenin Rezerv Parası Olabilir mi ?

İlk hareket eden El Salvador, ancak diğer ülkeler tarafından yakın gözlem altında. Ülkenin cesur adımı için görmeyi beklediği sonuçlar arasında Moneygram ve Western Union gibi havale şirketlerine ödenen ücretlerin düşürülmesi ve böylece ülkenin GSYİH’sının artırılması yer alıyor. Başkan Nayib Bukele’nin tahminlerine göre, ülkedeki havale şirketleri, ülkeden elde edilen yıllık kârda 400 milyon $’a varan düşüşler görecek.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri için tıklayın.

Daha Fazla Bitcoin Haberleri için tıklayın.

Güncel Haberler için tıklayın.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.
Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu