Ekonomi HaberleriHaberlerKripto Para Haberleri

Ukrayna, Bitcoin ve Diğer Kripto Paraları Yasallaştırıyor.

Öncesinde Ukrayna Tüm Kripto para borsalarını kapatmış olsada şuanda bitcoin’in değerini anlamış gibi görünüyor.

Sadece bu hafta El Salvador, bitcoin’i yasal ihale olarak kabul eden ilk ülke oldu. İki hafta önce Küba, “sosyo-ekonomik çıkar nedenlerini” öne sürerek kripto para birimlerini tanımak ve düzenlemek için bir yasa çıkardı. Panama ayrıca yeni kripto para birimi düzenlemeleri hazırlıyor.

Neredeyse oybirliğiyle, Ukrayna Parlamentosu kripto para birimini yasallaştırmak için bir yasa çıkardı. Geçen ayın başlarında, kripto para birimlerinde ödemelere izin verecek kripto para birimi ile ilgili yeni bir faturanın raporları vardı. Yerel bir rapora göre o andan itibaren yasa tasarısı ikinci okuma için mecliste hazırlanıyordu.

ilgili içerik : Bitcoin Gerçekten Bir Ülkenin Rezerv Parası Olabilir mi ?

Ancak Çarşamba günü, Ukrayna Parlamentosu “Sanal Varlıklar Hakkında” yasa tasarısını kabul etti. Böylece ülkede ilk kez kripto para birimi yasal olarak tanınıyor. Yasa milletvekilleri kripto para işlemlerin vergi konusunda ülkenin vergi yasasında yapılan değişikliklerin onayladıktan sonra yürürlüğe girecektir. Bununla birlikte, Ukrayna yasama organı henüz bu değişiklikleri oylamadı.

Bu haber, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky’nin dijital parayla ilgili başka bir yasa olan Ödeme Hizmetleri Yasasını imzalamasının ardından geldi. Yasa, Ukrayna merkez bankasının bir merkez bankası dijital para birimi olan dijital Grivnası çıkarmasına resmen izin verdi.

Ukrayna Artık Kripto parayı yasallaştırıyor.
Ukrayna Artık Kripto parayı yasallaştırıyor.

Yasa Tasarı Ne diyor ?

El Salvador’un bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak benimseme hareketinden farklı olarak, Ukrayna’nın kripto yasası, kripto para birimlerinin yasal ödeme aracı olmadığını açıkça belirtiyor. Ancak, ülkenin bitcoin’e daha fazla eğildiğinin bir göstergesi.

Yeni yasa, sanal varlıkları hem teminatlı hem de teminatsız maddi olmayan mallar olarak kabul ediyor. Ancak kripto paralar yasal bir ödeme aracı olarak kabul edilmez ve başka mal veya hizmetlerle takasına izin verilmez.

Dijital Dönüşüm Bakanlığı’ndan Anastasia Bratko, “Ukraynalılar da sanal varlıklardaki gelirlerini beyan edebilecekler” dedi. Yasanın “sanal varlık sahiplerinin haklarının yargısal olarak korunmasını garanti ettiğini” de sözlerine ekledi.

Kanun, ‘Finansal sanal varlıklar’ teriminin kayıtlı kuruluşlar tarafından verilmesini zorunlu kılmaktadır. Kripto piyasası katılımcıları, sanal varlıkların değerini bağımsız olarak belirleyebilecek, işlemleri kapatmak için banka hesapları açabilecek ve ilgili haklar için adli koruma talep edebilecek.

Hizmet sağlayıcıların, ülkenin kara para aklamayla mücadele düzenlemelerine uymaları ve tıpkı geleneksel finans kurumları gibi platformlarını kullanarak terörizmi finanse etme girişimlerini önlemeleri gerekmektedir.

Daha Fazal Ekonomi Haberleri için Tıklayın.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri için tıklayın.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.
Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu