HaberlerKripto Para Haberleri

Türkiye, Lira %20 Artınca Kripto Yasa Tasarısını Parlamentoya Gönderecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan bu sefer fazla detayı kaçırmazken, şunları söyledi:

“Hemen bir adım atacağız ve [kanun taslağını] meclise göndereceğiz”

Eylül ayında hükümet, “ kripto para birimlerini benimseme niyetinde olmadığını” söyleyerek kriptoyla ilgili ciddi çekincelerini ortaya koydu .

Erdoğan bu fırsatı, yurttaşlarına Türkiye’nin kendi kimliğine sahip, tanımlanabilir dijital para birimi üzerinde çalışmaya devam edeceğine dair güvence vermek için kullanmıştı . Ve konuyla ilgili sıcak esmesine rağmen, kripto üzerinde doğrudan bir yasak olmayacağını gösteren çok sayıda gösterge var.

Lira Rekor Düşüşe Uğradığında Kripto Türkiye’de Devasa Popülarite Kazandı

Türkiye’nin yerel para birimi olan liranın, yılın başlarında ABD doları karşısında tüm zamanların en düşük seviyesini görmesine ve enflasyonun da yükselme eğilimine girmesine rağmen , Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin popülaritesi etkileyici bir şekilde yükselmeye devam etti. Muhtemelen bu kullanıcılar kripto para birimlerini daha önce bahsedilen zorluklara karşı bir tür kalkan olarak gördükleri için.

Dikkatinizi Çekebilir: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kriptoya Savaş Açtı !

Ancak kripto para birimlerinin geniş çapta benimsenmesi, Türkiye’nin pek de iyi olmayan ekonomisini iyileştirmeye yardımcı olmak için lirayı güçlendirmeye çalışan Erdoğan için şu anda birçok soruna neden oluyor.

Oysa Türkiye merkez bankasının Nisan ayında kripto ödemelerini yasaklamasına rağmen, ülkede kripto sahibi olmak veya elinde bulundurmak yasa dışı değil.

Türkiye Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, o sırada kripto düzenlemelerinin ülkenin Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından kriptoyu tamamen yasaklama niyeti olmaksızın derlendiğini belirttiğinde yasal durum doğrulandı.

Bu arada ilgili bir haberde, Erdoğan’ın lira mevduatlarını korumaya yönelik önlemleri açıklamasından sadece 24 saat sonra lira Salı günü yaklaşık %20 arttı.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu