Kripto Para HaberleriRehber

Tüm Kripto Para Birimleri Listesi, Kripto Paralar ve Türleri

Kripto para birimleri, bildiğimiz gibi dünyayı değiştirdi. Sadece on yıl önce, dijital para birimi fikri akıl almaz görünüyordu – herhangi bir somut biçimde var olmayan yasal ihale. Bunu hayal et?

Ancak, gerçeklik elbette kurgudan çok daha garip. Bitcoin, derin ağda ve ipek yolunda alışveriş yapan bireylerin kullandığı bir para biriminden çok daha fazlası haline geldi.

Bunun yerine, Bitcoin ve diğer kripto para türleri bizi parayla olan ilişkimizi yeniden değerlendirmeye zorladı. Değerlerini temel bir varlıktan, yani altından alan fiat para birimlerinin aksine, kriptolar tamamen dijitaldir ve fiziksel bir biçimde mevcut değildir.

Merkezi olmayan yapıları nedeniyle, kripto para birimleri politika ve hükümet istikrarsızlığı gibi dış faktörlerden büyük ölçüde etkilenmez. Bu mekanizma aracılığıyla kripto para birimi değerlemelerinin tamamen serbest piyasa tarafından düzenlenmesi umulmaktadır.

Sonuç olarak, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin nasıl patladığını gördük. Yatırımlarının değerini korumak isteyen yatırımcılar, iyi bir değer deposu olarak kripto para birimlerine yöneldiler.

Herkesi kızdıran bu gizemli para biriminin nesi var? Aşağıda bir göz atalım:

Kaç çeşit kripto para birimi vardır?

Kripto para birimlerine daha derinlemesine bakmadan önce, piyasada kaç tür kripto para birimi olduğu hakkında bir fikir edinmemiz gerekir. 2019 yılında toplam 2.807 adet tedavülde olduğu belirlendi.

Yeni bir yatırımcı için bu ilk başta bunaltıcı olabilir. Kripto para birimlerinin düzensiz doğası, hemen hemen herkesin kendi kripto para birimlerini yayınlamakta özgür olduğu anlamına gelir.

Facebook ve tüm ülkeler bile bu yeni gelişmeden yararlanmak için kripto para vagonuna atladı. Bununla birlikte, kripto endüstrisinin son derece değişken doğası göz önüne alındığında, tüm projeler başarılı bir şekilde başlatılmadan önce dağıldı.

Bu nedenle, kripto para birimlerine yatırım yapmak istiyorsanız, temel ilkelere bağlı kalmanız en iyisidir. Bitcoin ve Ethereum gibi yerleşik kripto para birimleri zamanın testinden geçmiştir ve oldukça sağlam yatırımlardır.

Birçok amatör yatırımcı, Bitcoin değerlemelerinin hızla arttığı 2017’nin vahşi günlerini tekrarlamayı umarak, değişken bir piyasadan yararlanmaya çalışma hatasına düşüyor. Sonuç olarak, çoğu genellikle büyük kayıplarla sonuçlanır ve gösterilecek başka bir şey yoktur.

Kripto para türleri nelerdir?

Artık kripto para birimlerinin nasıl çalıştığı hakkında bir fikriniz olduğuna göre, piyasada bulunan kripto para türlerine bir göz atalım. Geliştirilmekte olan yeni kripto para birimlerinin hacmi göz önüne alındığında, en alakalı örnekleri buraya eklemeyi seçtik.

1. Ethereum

Ethereum, Bitcoin ile birlikte öne çıkan daha popüler kripto para birimlerinden biridir. Bitcoin’den sonra en popüler ikinci kripto olan Ethereum, merkezi olmayan uygulamalar için açık kaynaklı bir platform olarak tanımlanıyor.

Öncelikle bir değişim aracı olarak kullanılan Bitcoin’den farklı olarak, Ethereum, gelişmiş işlevsellik sunarak Bitcoin teknolojisini geliştirir.

Ödemeleri kolaylaştırmanın yanı sıra, Ethereum programlanabilir işlemler geliştirmek için de kullanılabilir. Bu, Ethereum tarafından desteklenen akıllı sözleşmelerin oluşturulmasıyla büyük etki için kullanılmıştır.

Bu sözleşmeler, özerk bir şekilde çalışabilir ve önceden belirlenmiş parametrelere dayalı kararlar alabilir.

Örneğin, akıllı bir sözleşme, fiyatlar belirli bir miktarda arttığında hisse senedi veya para birimini açığa çıkarmaya programlanabilir. Belirli varlıkların fiyatı düştüğünde otomatik olarak uzun pozisyon almak için de kullanılabilir.

Ethereum - Kripto Para
Ethereum – Kripto Para

2. Bitcoin

Birçok kişi tarafından her şeyi başlatan kripto olarak kabul edilen Bitcoin, 2009 yılında subprime mortgage krizinden sonra gizemli Satoshi Nakamoto tarafından geliştirildi. Nakamoto, makalesinde kripto para birimlerinin düzensiz doğasının ve mevcut sınırlı arzın Bitcoin’in enflasyona dayanıklı olmasını sağladığını öne sürüyor.

Dikkatinizi Çekebilir: Neyse Web3 Nedir?

Son yıllarda, Bitcoin tüm dünyada artan yaygın kabul ile sahneye çıktı. Bitcoin’in dünyanın herhangi bir yerine anında para transferini kolaylaştırma yeteneği oyunun kurallarını değiştirdi.

BTC - Kripto Para
BTC – Kripto Para

3. Tether

Kripto pazarının doğasında var olan istikrarsızlık, yatırımcıları Bitcoin gibi para birimlerini yakalamaktan caydırdı. Piyasa koşullarının bir anda nasıl değişebileceği göz önüne alındığında, sadece birkaç saniye içinde milyonlar kazanılabilir veya kaybedilebilir.

Bu, değerlerini gerçek dünya para birimlerine veya diğer varlıklara sabitleyen farklı kripto para birimleri olan sözde sabit paraların ortaya çıkmasına neden oldu.

Tether, fiat para birimleri ve kripto para birimleri arasındaki boşluğu özel olarak kapatmak için tasarlanmıştır. Tether, değerini USD değerine sabitleyerek, yıllar boyunca oldukça istikrarlı değerlemeler elde etmeyi başardı.

Tether - Kriptopara
Tether – Kriptopara

4. Bitcoin Cash

Altcoin veya alternatif kripto para birimi olarak bilinen Bitcoin Cash, geleneksel Bitcoin ile yakın bir ilişki içindedir. Benzerliklerin bittiği yer burasıdır.

Bitcoin Cash, nispeten erken bir Bitcoin hard forkunu başarıyla tamamlamanın tarihsel ayrıcalığına sahiptir. Hard forklar, blockchain ağında radikal bir değişiklik yapıldığında ortaya çıkar.

Bitcoin Cash durumunda, daha fazla işlemin daha kısa sürede işlenmesine izin veren blokların boyutu artırıldı.

Bitcoin Cash - Kriptopara
Bitcoin Cash – Kriptopara

5. Bitcoin SV

Bitcoin’in bir başka dalı olan Bitcoin Satoshi Vision veya SV, orijinal Bitcoin protokolünü geri yükleyerek Bitcoin’i köklerine geri götürüyor.

Bu, onu her zaman sabit tutmak amacıyla yapılır. Tüm bunlar madencilerin madencilik faaliyetlerini daha iyi planlamalarına olanak sağlayacak.

Bitcoin SV - Kriptoparalar
Bitcoin SV – Kriptoparalar

6. Binance Coin

Diğer kripto para birimlerinin aksine Binance coin, Binance kripto para borsasında tamamen kripto alıp satmak için kullanılır.

Binance Coin - Kriptopara
Binance Coin – Kriptopara

7. Litecoin

Bitcoin’in en büyük rakiplerinden biri Litecoin’dir. Litecoin madenciliği oldukça ilginçtir, çünkü bir bloğu başarıyla doğrulayan ilk madenci 50 litecoin ile ödüllendirilir.

Rakiplerinden farkı, Litecoin’in daha fazla sayıda coin üretmesi ve daha hızlı işlem hızına sahip olmasıdır.

Lite Coin - Kriptopara
Lite Coin – Kriptopara

8. Monero

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin ana özelliği, anonim işlemleri mümkün kılan merkezi olmayan ve düzenlenmemiş doğalarında yatmaktadır. Ancak hükümetin baskıları ve teknolojik gelişmeler, kripto para birimlerinin artık böyle bir koruma sağlamadığı anlamına geliyor.

Monero, güvenli şifreleme ve diğer güvenlik önlemlerine odaklanması nedeniyle bu sorunu çözmeyi amaçlıyor.

Monero - Kripto para
Monero – Kripto para

9. Libra

Başlangıçta Facebook’un kripto pazarına ilk girişi olması amaçlanan analistler, Libra’nın tıpkı Bitcoin’in yaptığı gibi dünyayı değiştirmeye hazır olduğunu tahmin ediyor. Milyonlarca kullanıcı tarafından desteklenen ve gerçekten küresel bir erişime sahip olan Libra, kripto para birimlerinin geleceğini temsil ediyor.

Bununla birlikte, hükümet gözetimi ve düzenleyici gereklilikler, 2020 sürümüne yönelik planları engelledi.

Libra - Kripto para
Libra – Kripto para

10. EOS

EOS.Io, kripto para birimlerinin gelecekte nasıl gelişeceğinin bir temsilidir. Bitshares’ten Dan Larimer tarafından geliştirilen EOS, kullanıcılara muazzam ölçeklenebilirlik sunar ve geliştiricilere merkezi olmayan uygulamalar geliştirmek için bir platform sağlar.

Bunun yanı sıra, EOS, yatırımcı fonlarında yaklaşık 4 milyar dolar toplayarak tarihteki en büyük ve en başarılı ICO’lardan birine, yani ilk madeni para tekliflerinden birine sahipti.

EOS - Kripto para
EOS – Kripto para

11. XRP: Ripple

Sınır ötesi küresel ödemelerin sorunsuz ödenmesini kolaylaştırmaya odaklanan alternatif bir madeni para olan Ripple, ilk olarak 2012’de piyasaya sürüldü. Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin aksine, Ripple’ın madenciliğe ihtiyacı yoktur.

Bunun yerine, madeni paralar, ağın yönergelerine uygun olarak ve gerektiğinde verilir. Bu, daha hızlı yanıt süreleri nedeniyle Ripple’a diğer madeni paralara göre önemli bir avantaj sağlar.

En popüler kripto para birimlerinden biri olan Ripple, operasyonlarını küresel olarak genişletmek isteyen işletmeler için iyi bir yatırımdır.

Ripple - Kripto para
Ripple – Kripto para

Kripto para birimine yatırım yapmalı mısınız?

Basit bir cevap yok, ancak kripto para piyasasına yapılan yatırım akıllıca tartılmalıdır. Güvenli bir para birimine mi yoksa bir dolandırıcılara mı yatırım yaptığınızı bilmeden adım atmayın: Bitconnect’i hatırladınız mı?

Kulağa ‘çabuk zengin olma’ planı gibi geliyorsa, buna inanmayın. Kripto para birimine yatırım yapmak ve madencilik yapmak zaman ve sabır ister ancak sonunda bunu telafi eder.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu