NasılNedirRehber

Tezos nedir? (XTZ) – Şimdi Coin İncelemesi

Tezos’u kim yarattı?

Tezos blok zinciri, karı koca Arthur ve Kathleen Breitman tarafından 2014 yılında Tezos’u geliştirmek için kurdukları bir girişim olan Dynamic Ledger Solutions aracılığıyla yaratıldı.

Tezos ekibi, Temmuz 2017’de, o zamanın en büyük ICO’su olan 232 milyon $ (66.000 BTC ve 361.000 ETH) eşdeğerini yükselten bir ilk madeni para arzı (ICO) düzenledi. ICO’nun ardından, protokolü başlatmak için İsviçre merkezli Tezos Vakfı kuruldu.

Vakıf ayrıca, ICO anlaşması uyarınca Tezos blok zincirinin tüm fikri mülkiyet hakları da dahil olmak üzere Dinamik Defter Çözümleri satın almayı taahhüt etti.

Tezos nedir? (XTZ)

Başlangıç ​​Kılavuzu

Tezos, 2014 yılında “kendi kendini değiştiren bir blok zinciri” yaratmak için yola çıktı.

Uygulamada karmaşık, özünde konsept basitti: Tezos, XTZ kripto para birimine sahip olan herkesin , kurallarındaki olası değişikliklere oy vermesine izin verecek ve bir kez karar verildikten sonra, değişikliklerin yapıldığından emin olmak için yazılım otomatik olarak güncellenecektir.

Tezos, bu sistemi kullanarak, blok zincirinin çatallanma olasılığını azaltmayı ve iki farklı fiyatla iki ayrı kripto para birimi oluşturmayı amaçladı.

Yine de, bir kripto para biriminin kendi yazılımı içinde kendini yükseltebileceği fikri, “blockchain yönetişimi” olarak adlandırılacak şey hakkında bir konuşma başlatarak daha geniş etkilere sahipti.

Tezos’un gelişi, blok zinciri taksonomisini değiştirecek ve kripto varlıklarını “zincir dışı yönetişime” sahip olanlar ve “zincir içi yönetişime” sahip olanlar olmak üzere iki kampa etkili bir şekilde ayıracak.

Sistemin çalışması için Tezos kullanıcılarının, sahip oldukları XTZ’yi özel sözleşmelerle kilitlemeyi kabul ettikleri “pişirme” adı verilen bir süreçle oy kullanmalarına izin verildi. Kullanıcılar, protokolden yeni basılmış XTZ kazanmak için fırıncı olabilir veya XTZ’yi diğer fırıncılara devredebilir.

Bu yeni tasarım için Tezos, 2018’de halka açık blok zincirini piyasaya sürmeden önce 2017’de rekor düzeyde fon sağlamayı başardı.

Tezos ekibinden daha düzenli güncellemeler için , ağ ve gelişen teknolojisi hakkında ipuçları ve öğreticiler içeren Tezos Medium bloguna yer işareti koyabilirsiniz.

XTZ neden değerlidir?

XTZ kripto para birimi, Tezos ağının korunmasında ve işletilmesinde önemli bir rol oynar ve tutmak, harcamak, göndermek veya pişirmek için kullanılabilir.

Kullanıcılar, XTZ’ye sahip olarak ve pişirerek, her bir oylama, pişirdikleri XTZ kripto para birimi miktarıyla orantılı olacak şekilde, ağ yükseltmelerine oy verme yeteneği kazanır.

Tezos, katılımcıları pişirdikleri jeton sayısına göre XTZ ile ödüllendirirken, fırıncılar XTZ’lerini devredenlere tahsis edilen ödülün küçük bir yüzdesini alıyor.

Dikkatinizi Çekebilir: Cosmos nedir? (ATOM) – Şimdi Coin İncelemesi

Tezos nasıl çalışır?

Tezos blok zinciri, kripto para birimlerinde ortak olan birçok özelliği sağlar.

Geliştiriciler, yazılımını özel programlama mantığını (akıllı sözleşmeler) çalıştırmak ve ürün ve hizmetleri kopyalamak için yeni programlar (merkezi olmayan uygulamalar) tasarlamak için kullanabilir.

Ancak oylama özellikleri farklı bir tasarım gerektiriyordu.

Daha spesifik olarak, Tezos blok zinciri iki parçaya bölünecektir:

  • Shell – Kullanıcı oylamasına göre kendini değiştiren kod, aynı zamanda işlemlerin ve idari işlemlerin yorumlanmasından da sorumludur.
  • Protokol – Tekliflerin gözden geçirilmek üzere kabuğa gönderilmesinden sorumlu kod.

Tezos LPoS Blok Zinciri
Ağını senkronize tutmak için Tezos, sıvı hisse kanıtı (LPoS) adı verilen klasik hisse kanıtı (PoS) konsensüsünün bir varyasyonunu kullanır.

Geleneksel PoS mekanizmalarına benzer şekilde, LPoS, ağı güvenceye almak, işlemleri doğrulamak ve yeni basılmış XTZ’yi dağıtmak için Tezos yazılımını çalıştıran bilgisayarlar tarafından kullanılan bir algoritmadır.

Katılımcıların (“düğümler”) yönetişime katılabilmeleri için Tezos’un “pişirme” olarak adlandırdığı bir süreçte XTZ’yi paylaştırmaları gerekir. Fırıncı olmak için bir düğümün 8.000 XTZ’ye (rulo olarak da adlandırılır) ihtiyacı vardır.

Kullanıcılar ayrıca, canlı blok zincirinde XTZ ödülleri kazanabilmeleri için diğer kullanıcılara oy tahsis ederek jetonlarını diğer fırıncılara devredebilir.

Kullanıcılar, oy tercihlerine bağlı olarak XTZ’yi devrettikleri fırıncılar arasında kolayca geçiş yapma esnekliğine sahip olduklarından, fırıncılar dürüstçe performans göstermeye teşvik edilir.

Tezos Yükseltmeleri
Fırıncılar, önerilen kod değişikliklerine oy vererek blok zincirinin yönetimine katılırlar.
Oylama süreci, her biri yaklaşık 23 günle ayrılan dört ayrı oylama döneminden oluşur.

  • Teklif Dönemi – Herhangi bir fırıncı Tezos blok zincirini değiştirmek veya yükseltmek için bir teklif sunabilir. En çok oyu alan teklifler bir sonraki döneme geçer.
  • Keşif Oylaması Dönemi – Süper çoğunluğa ulaşan teklifler (teklif lehine oyların %80’i) bir sonraki döneme geçer
  • Test Dönemi – Teklif daha sonra, değişikliğin işe yarayıp yaramadığını ve ağın benimsemesi için güvenli olup olmadığını doğrulamak için küratörlüğünde geçici bir test zincirine (48 saatlik çatal) geçer.
  • Promosyon Oylama Dönemi – Fırıncılar, teklifin uygulanıp uygulanmayacağını belirlemek için oy kullanır. Oylar lehte süper çoğunluğa ulaşırsa teklifler geçer.

Fırıncılar ayrıca tekliflerine fatura ekleyebilirler. Teklif, dört oylama döneminin tamamından sonra onaylanırsa, protokol faturada belirtilen miktarı basacak ve fırıncıya ödeyecektir.

Neden Tezos’u kullanmalısınız?

Kullanıcılar, yeni oylama özelliklerine dayanarak Tezos’u çekici bulabilirler.

Tezos blok zinciri, merkezi olmayan uygulamaları başlatmak isteyen geliştiriciler için de ilginç olabilir. Bugüne kadar, platform üzerine inşa edilmiş çeşitli projeler var. Bazı örnekler, bitcoin’i tokenleştirmeyi amaçlayan merkezi olmayan bir finans uygulaması olan tzBTC’yi ve merkezi olmayan bir sigorta piyasası olan Tezsure’i içerir.

Yatırımcılar ayrıca , piyasanın bir gün katılımcıların kripto para birimini daha kolay kazanabilecekleri staking blok zincirlerini tercih edeceğine inanırlarsa, XTZ’yi satın alıp portföylerine eklemeye çalışabilirler.

Kraken, XTZ’lerini stake cüzdanlarımızdan birine kilitlemek isteyen müşteriler için bir fırıncı görevi görür. XTZ’yi Kraken ile paylaşan müşteriler, haftada iki kez ödenen yıllık %6’lık bir getiri alacaklar.

Kullanıcılar burada Kraken ile staking hakkında daha fazla bilgi bulabilir.

Tezos Coin Geleceği, Tezos Coin yorum, Tezos coin grafik, Xtz Coin hangi ülkenin, XTZDOWN coin, Xtzdown Coin Nedir, Tezos Coin Haberleri, Xtzup Coin nedir

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu