Ekonomi HaberleriHaberlerKripto Para Haberleri

Tether Yöneticileri, Banka Dolandırıcılığı İddiasıyla Adalet Bakanlığı Soruşturmasıyla Karşı Karşıya

ABD Adalet Bakanlığı (DOJ)Bloomberg’e göre Tether yöneticilerinin banka dolandırıcılığı yapıp yapmadığını araştırıyor .

Federal savcılar, Tether’in kripto ile bağlantılı banka işlemlerinden potansiyel olarak gizlendiği iddia edilen Tether’in ilk günlerine odaklanıyor.

Konuya yakın üç kişinin kimliğinin gizli kalmasını talep ettiği bildirildi.

DOJ, Tether’e cezai suçlamalarda bulunacak olsaydı, Tether’in daha geniş ekosistem için ne kadar önemli olduğu göz önüne alındığında, muhtemelen kripto endüstrisinin çökertilmesindeki en büyük adımlardan biri anlamına gelirdi. Teoride, bir kullanıcı Tether’in hesabına bir ABD doları yatırdığında, Tether – şirket – karşılığında bir Tether – stablecoin – basar.

Kripto para endüstrisinin çoğu vahşi ve öngörülemeyen fiyat dalgalanmalarına meyilli olsa da (yatırımcıları doğal risklerden bıkmış halde bırakırken) Tether’in ABD doları sabitleyicisi, stabilcoinin diğer kripto para birimlerini satın almak ve satmak için kullanılmasına izin veriyor. Şu anda dolaşımda 60 milyar doların üzerinde Tether var.

Tether’i eleştirenler

Bu haber, Tether’in rezervlerinin dökümü konusunda yoğun eleştiriler almasından yaklaşık iki ay sonra geldi.

Tether’in %100 nakit olarak desteklendiğine dair önceki iddialara rağmen, rakamlar Tether’in rezervlerinin %3’ünden daha azının nakit olarak tutulduğunu gösterdi.

DOJ soruşturmasını çevreleyen haberler ışığında Tether, şirketin “işbirliği ve şeffaflık taahhüdümüzün bir parçası olarak DOJ dahil olmak üzere kanun uygulayıcı kurumlarla rutin olarak açık diyalog içinde olduğunu” belirten bir bildiri yayınladı.

Tether bu yıl Mayıs ayında rezerv dağılımını açıkladığında, bu rakamlar 2014’ten beri ilk kez açıklanmıştı.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu