Haberler

Tesla, Bitcoin’den İkinci Çeyrekte 23 Milyon Dolarlık Değer Kaybı yaşadı

Bitcoin mark down, gerçek bir kayıptan ziyade muhasebe kurallarındaki bir tuhaflığı yansıtıyor. Tesla, aksi takdirde harika bir çeyrek geçirdi

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla , 200.000’den fazla araç üretip teslim ederken ilk kez 1 milyar doları aşan kârla üç aylık kazanç rakamları açıkladı. Ancak şirket, Bitcoin’in kazançlarına hafif bir düşüş getirdiğini de ortaya koydu.

Salı günü piyasa kapanışından sonra yayınlanan bir kazanç destesinde şirket, bazı analistlerin öngördüğü 100 milyon dolarlık bir bozulmadan daha iyi olan “Bitcoin ile ilgili 23 milyon dolarlık bir değer düşüklüğü” kaydetti. Değer düşüklüğü, bir şirketin bir varlığın değerini ne zaman düşürmesi gerektiğine ilişkin bir muhasebe terimidir.

Gerçekte Tesla, fiyatının 32.000 dolar civarında olduğu Şubat ayında hisselerinin çoğunu satın aldığından, Bitcoin holdingleri söz konusu olduğunda aslında önde. Ancak kurumsal kazanç raporları söz konusu olduğunda işler böyle yürümez.

Tesla’nın değer kaybı , muhasebecilerin Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine değer vermek için kullandığı kurallardaki bir tuhaflıktan kaynaklanıyor. Bu kurallara göre, Bitcoin “sonsuz ömürlü bir maddi olmayan varlık” olarak kabul edilir; bu, şirketlerin fiyat yükselirse kar elde edemeyecekleri, ancak fiyat düşerse zarar etmeleri gerektiği anlamına gelir.

Bu durumun bazı Tesla yatırımcılarını hayal kırıklığına uğratması muhtemeldir, çünkü satın aldığı Bitcoin, şirketin ödediğinden daha değerlidir – özellikle Bitcoin’in 40.000 doları geçtiği böyle bir günde – ancak bu yine de şirketin resmi değerinde bir kayıpla sonuçlanır.

Tesla’nın ikinci çeyrek kazançları, 1 Mart’tan 30 Haziran’a kadar olan dönemi kapsıyor ve bu, Haziran ayı sonlarında Bitcoin’in yaklaşık 28.000 dolara düştüğünü gösteren bir dönemi içeriyor.

Tesla CEO’su Elon Musk, Bitcoin’e sahip olmanın getirdiği muhasebe sıkıntılarını tolere etmeye istekli görünen bir ikonoklast, ancak diğer firmalardaki yöneticiler bu nedenle onu kurumsal hazinelerine eklemek konusunda isteksiz olabilirler. Birkaç istisnadan biri , CEO Jack Dorsey’in aynı zamanda bir aykırı ve ateşli bir kripto inananı olduğu Square’dir . Parite yakın zamanda bir panelde birlikte konuştu ve kriptonun erdemlerini övdü.

Musk, saat 17:30 ET’de bir kazanç çağrısı hakkında konuşuyor.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu