Altcoin HaberleriHaberlerKripto Para HaberleriTerra (LUNA)

Terraform Labs, Luna rezervlerine 1,1 milyar dolar bağışladı

UST'ye yönelik yüksek talep, Curve Finance havuzunda müdahale gerektiren bir dengesizliğe yol açtı.

Cuma günü, Terra Luna (LUNA) ve TerraUSD (UST) stabilcoinden oluşan bir blok zinciri ekosistemi geliştiren Terraform Labs’ın kurucusu ve CEO’su Do Kwon, TFL’nin basında 12 milyon LUNA veya 1.1 milyar dolar bağışladığını duyurdu. dolar, Luna Foundation Guard’da (LFG). LFG, Terra ekosistemini geliştirmek ve istikrarlı paralarının sürdürülebilirliğini artırmak için Ocak ayında piyasaya sürüldü. Kwon, LUNA’da bulunan fonların, LFG rezervlerini artırmak için UST’nin basılması için yakılacağını kaydetti:

“Aptalların UST riskinde bir azalma talep etmesi matematiksel olarak imkansız hale gelene kadar rezervler oluşturmaya devam edeceğiz.”

UST , ABD doları karşısında teorik 1:1 döviz kuruna sahip algoritmik bir stabilcoindir ve kısmen piyasa değeri sabitten saptığında LUNA jetonlarının değişimi ile desteklenir. UST’de 1$’ı yakmak, LUNA’da 1$’ı basmakla sonuçlanır ve bunun tersi de geçerlidir.

Dikkatinizi Çekebilir: Bitcoin madenciliği 2021’de bankalar, altın ve diğer şirketlerden gerçekten daha çevre dostu muydu?

Bununla birlikte, Curve Finance gibi merkezi olmayan finans (DeFi) platformlarında UST’ye olan yüksek talep nedeniyle, bu dengesiz sabit para değişim havuzları ile sonuçlanır. Örneğin, giderek daha fazla kripto meraklısı ABD dolarını (USDC) ve Tether’i (USDT) UST ile değiştirdikçe, havuzun rezervleri tükenecek ve arz talepte gecikmeye neden olarak fiyat oynaklığına neden olacaktır. İki gün önce, TFG, UST sabitleyicisini korumak için hazinesinde kalan 4,2 milyon LUNA’yı yakmak için zaten oy vermişti. TFG’ye göre:

“LFG, LUNA’yı UST ile değiştirecek (takas=yak) ve UST’yi Eğri havuzuna satacak. Gelirler, BTC satın almak için LFG rezervlerine geri dönecek.”

Terra’nın amiral gemisi Anchor protokolü sayesinde UST, kripto meraklıları arasında çok popüler bir madeni paradır ve UST tasarruf mevduatlarında yıllık %20’ye varan getiri vaat eder. Bununla birlikte, tasarruf sahipleri ve faiz ödeyen borç verenler arasındaki dengesizlik nedeniyle, Anchor Protocol’ün (vaat edilen getirileri ödemek için) rezervi, son zamanlarda büyük bir sermaye enjeksiyonu deneyimlemesine rağmen, hâlâ daralıyor.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu