FinansHaberlerKripto Para AnalizleriMetaVerse Haberleri

Tencent Şimdiye Kadarki En Büyük Metaverse Hareketini Yaptı

Tencent Şimdiye Kadarki En Büyük Metaverse Hareketini Yaptı

Geçen sonbaharda, Facebook şirket adını Meta Platforms olarak değiştirdiğinde “metaverse” bir moda haline geldi. Meta verinin nihai şekli ve kapsamı henüz belirlenmemiş olsa da, gelecekte sanal dünyaların büyüyeceği görülüyor. Oculus, Noel Günü’nde en çok indirilen uygulama haline geldi ve giderek daha fazla insanın bu metaverse fikrini denediğini gösteriyor.

Çin’de, metaverse’den yararlanmak için en iyi konumlanmış şirket açıkça Tencent’tir ( OTC:TCEHY ) . Meta, Facebook ve Instagram platformları ile küresel sosyal medyaya hakim olurken, Tencent 1,26 milyardan fazla insan tarafından kullanılan WeChat “süper uygulaması” ile Çin’e hükmediyor.

Ve Tencent, bir başka önemli meta veri deposu uygulaması olabilecek mobil oyun söz konusu olduğunda Meta’yı bir adım öteye taşıyor. Tencent, Çin’deki bir numaralı oyun yayıncısının yanı sıra dünyadaki en büyük oyun stüdyolarının çoğunda büyük bir yatırımcıdır.

Yine de Tencent, mobil oyunlarda Meta üzerinde üstünlüğe sahip olsa da, Meta’nın Oculus platformuyla yaptığı gibi henüz sanal gerçeklik kulaklık birimi geliştirmedi.

Yani şimdiye kadar.

Tencent, Black Shark’ı satın alıyor

Geçen Pazartesi, Çin medya kuruluşu 36Kr , Tencent’in Black Shark’ı satın alacağını bildirdi. 2017 yılında başlatılan ve Çinli telefon üreticisi Xiaomi ( OTC:XIACY ) tarafından finanse edilen Black Shark, şu anda oyun odaklı cep telefonları ve aksesuarlar üretiyor. Ancak rapora göre Black Shark, Tencent satın aldıktan sonra AR/VR kulaklıklarına yatırım yapmak için iş modelini değiştirecek.

Kaynaklara göre Tencent, 2,6 ila 2,7 milyar RMB (410 ila 425 milyon $) arasında ödeme yapıyor. Bu, 2014’te Oculus’a ödenen 2 milyar doların çok altında – özellikle de enflasyona göre ayarlama yapıldığında.

Elbette Black Shark henüz bir kulaklık bile yapmıyor, bu da ek yatırım gerektirecek. Peki Tencent neden bugüne kadar kulaklık değil sadece telefon yapan bir şirket olan Black Shark’ı seçti?

Dikkatinizi Çekebilir: Kripto Satın Almalı mıyım? Önce Kendinize Sormanız Gereken 3 Soru

36kr’ye göre, Black Shark, Xiaomi için biraz gereksiz hale gelmişti. Diğer telefon markaları Mi ve Redmi, gelişmiş oyun özellikleri geliştirirken, özel oyun telefonları satın alan Çinli vatandaşların sayısı nispeten azdı.

Bununla birlikte, Black Shark, oyunları üst düzey mobil deneyimlere uyarlama konusunda, özellikle Qualcomm çipleriyle çalışma konusunda da uzmanlık geliştirmişti. Qualcomm’un modemleri , tıpkı cep telefonlarında olduğu gibi sanal gerçeklik ve metaverse uygulamaları için çok önemli olmaya devam etmelidir . Böylece bu tür bir teknolojik uzmanlık, ortaya çıkan meta veri tabanında çok değerli olabilir.

Black Shark, Tencent için metaverse bulmacasının eksik bir parçası olabilir

Black Shark, VR teknolojisi açısından Oculus kadar tam olarak gelişmiş değil, ancak satın alma, Tencent’in artırılmış ve sanal gerçeklik donanım pazarına girmesi için düşük maliyetli bir yol gibi görünüyor. Ve Tencent, birçok büyük oyun stüdyosunda sahip olduğu büyük mülkiyet hisselerinin yanı sıra, Çin’in önde gelen video oyunu distribütörü olarak zaten çok sayıda yazılım ve platform uzmanlığına sahiptir. Bunlar arasında sırasıyla Unreal motorunun ve Roblox Studio oyun motorlarının sahipleri olan Epic Games ve Roblox yer alıyor.

Analistlerle yaptığı üçüncü çeyrek konferans görüşmesinde Tencent CEO’su Pony Ma, şirketin metaverse planları hakkında bir analist sorusunu yanıtladı:

Yeteneklerimiz ve konumumuz açısından, aslında metaverse fırsatını keşfetmek ve geliştirmek için birçok teknoloji ve teknik bilgi yapı taşına sahip olduğumuzu hissettik. Örneğin, çok fazla oyun deneyimimiz var. Ayrıca çok güçlü bir sosyal ağ deneyimimiz var. Bunun yanı sıra teknoloji yapı taşları açısından da motor kabiliyetimiz var. AI yeteneğimiz var. Çok sayıda eşzamanlı kullanıcıya hizmet edebilecek büyük bir sunucu mimarisi oluşturma yeteneğine sahibiz. Dijital içerik ekonomilerinin yanı sıra gerçek hayattaki dijital varlıkları yönetme konusunda çok deneyimliyiz. Sonuç olarak, bahsettiğimiz birden çok yoldan meta veri aktarımı fırsatına yaklaşmamızı sağlayacak çok sayıda teknoloji ve yetenek yapı taşına sahip olduğumuzu hissettik.

Tencent’in oyun, sosyal ağ, bulut altyapısı, yapay zeka, video akışı ve dijital ödemelerdeki uzmanlığını bir araya getirdiğinizde, metaverse ile başa çıkmak için belki de en iyi konumlanmış şirket olacağını görebilirsiniz. Eksik olan tek parça, Tencent’in bugüne kadar gerçekten cesaret etmediği donanım tarafında. Dahili kullanım için birkaç tescilli yarı iletken tasarımının dışında, Tencent’in mevcut işlerinin çoğu, çok yüksek marjlı ve sermaye açısından hafif olma eğiliminde olan yazılım internet platformlarındadır.

Yine de meta veri deposunun teknolojik ihtiyaçları daha büyük olabilir ve şirketlerin yazılımı tescilli donanım çözümleriyle optimize etmesini gerektirebilir. Bu nedenle, Black Shark neden Tencent’in metaverse bulmacasının “eksik parçası” olabilir? Tüm bunların nasıl sonuçlanacağını sadece zaman gösterecek.

Sorumluluk Reddi: Bu sayfalardaki bilgiler, riskler ve belirsizlikler içeren ileriye dönük ifadeler içermektedir. Bu sayfada yer alan piyasalar ve araçlar yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve bu varlıklarda hiçbir şekilde alım veya satım tavsiyesi olarak görülmemelidir. Herhangi bir yatırım kararı vermeden önce kendi kapsamlı araştırmanızı yapmalısınız. Kripto Para Haber Sitesi Coinfili, bu bilgilerin hata, hata veya önemli yanlış beyan içermediğini hiçbir şekilde garanti etmez. Ayrıca, bu bilgilerin güncel nitelikte olduğunu garanti etmez. Açık Kripto Piyasalara yatırım yapmak, yatırımınızın tamamının veya bir kısmının kaybının yanı sıra duygusal sıkıntı da dahil olmak üzere büyük bir risk içerir. Toplam ana para kaybı da dahil olmak üzere kripto para veya genel yatırımla ilgili tüm riskler, kayıplar ve maliyetler sizin sorumluluğunuzdadır. Bu makalede ifade edilen görüş ve görüşler yazarlara aittir ve Coinfili’in veya reklamcılarının resmi politikasını veya konumunu yansıtmayabilir. Yazar, bu sayfada yayınlanan bağlantıların sonunda bulunan bilgilerden sorumlu tutulamaz. Makalenin gövdesinde aksi açıkça belirtilmemişse, yazının yazıldığı sırada yazarın bu makalede belirtilen hisse senetlerinde herhangi bir pozisyonu ve adı geçen herhangi bir şirketle herhangi bir ticari ilişkisi yoktur. Yazar, bu makaleyi yazdığı için Coinfili’ten başka bir ücret, tazminat almamıştır. Coinfili ve yazar kişiselleştirilmiş öneriler sağlamaz. Yazar, bu bilgilerin doğruluğu, eksiksizliği veya uygunluğu konusunda hiçbir beyanda bulunmaz. CoinFili ve yazarı, bu bilgilerden ve bunların görüntülenmesinden veya kullanılmasından kaynaklanan herhangi bir hata, eksiklik veya herhangi bir kayıp, yaralanma veya zarardan sorumlu olmayacaktır. Hatalar ve eksiklikler hariçtir. Yazar ve CoinFili kayıtlı yatırım danışmanı değildir ve bu makaledeki hiçbir şey yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kripto Para Haberleri

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu