Altcoin HaberleriEthereum (ETH)Ethereum Haberleri (ETH)HaberlerKripto Para Haberleri

Tahmin: Bu Kripto Para Birimi Bir Sonraki Ethereum Olacak

  • Ethereum, merkezi olmayan uygulamalar ve finansal hizmetlerden oluşan bir ekosistemdir.
  • Ethereum giderek daha sıkışık hale geldikçe, işlem hızları yavaşladı ve ücretler arttı.
  • Avalanche, Ethereum’a daha hızlı ve daha ucuz bir alternatif ve hızla büyüyor.

Ethereum ( KRİPTO :ETH ) blok zinciri, 320 milyar dolarlık piyasa değerine sahip bir kripto para birimi olan ETH madeni parası tarafından desteklenmektedir. Sadece Bitcoin daha değerlidir. Ve Ethereum’un başarısı programlanabilirliğine bağlanabilir. Özellikle geliştiriciler, merkezi kurumsal hizmetler yerine eşler arası bir ağda bulunan merkezi olmayan uygulamalar (dApp’ler) oluşturmak ve dağıtmak için platformu kullanabilir.

Merkezi olmayan finans (DeFi) ürünleri bir tür dApp’dir. Yatırımcıların geleneksel bir banka veya aracı kurum aracılığıyla ödeme yapmak zorunda kalmadan borç vermelerine, ticaret yapmalarına ve para üzerinden faiz kazanmalarına olanak tanır. DeFi ürünleri, aracıları denklemden çıkararak finansal hizmetleri daha verimli ve daha erişilebilir hale getiriyor. İlk hareket eden statüsü sayesinde Ethereum, blok zinciri endüstrisindeki en büyük dApp ve DeFi ekosistemidir. Ancak bu popülerlik, önemli bir zayıflığı da ortaya çıkardı: Ölçeklenebilirlikten yoksun.

Dikkatinizi Çekebilir: Ukrayna krizi yoğunlaştıkça kripto para fiyatları düşüyor

Ethereum’un işlem hacmi arttıkça ağ trafiği hızları yavaşladı. Ve her işlem sınırlı madencilik gücü için rekabet ettiğinden, işlem ücretleri fırladı. Tabii ki, bu sorunu çözmeyi amaçlayan bir yükseltme yapılıyor, ancak ölçeklenebilirliğin 2023’e kadar iyileşmesi beklenmiyor. Bu arada, diğer blok zincirleri bu sorunu zaten çözdü ve pazar lideri üzerinde yer kazanıyorlar.

İşte sonunda Ethereum’u geçebilecek bir kripto para birimi.

Ölçeklenebilirlik maliyetleri düşük tutar

Avalanche ( KRİPTO:AVAX ), Ava Labs tarafından tasarlanan programlanabilir bir blok zinciridir. Temel yeniliği, doğrulayıcıların ağdaki diğer tüm düğümlerle zaman alıcı bir mesaj alışverişi yapmak yerine küçük bir düğüm alt kümesini (bilgisayar) rastgele örnekleyerek işlemleri onayladığı bir tür hisse kanıtı olan kardan adam konsensüs protokolüdür.

Bu Avalanche’ı çok hızlı yapar. Aslında, saniyede 4.500 işlem (TPS) ve iki saniyelik bir sonuçlandırma süresi ile Ava Labs, Avalanche’ın artık dünyanın en hızlı blok zinciri olduğuna inanıyor. Bağlam için, Ethereum yaklaşık 14 TPS işliyor ve işlemleri tamamlamak için altı dakikaya kadar gerekiyor. Bu ölçeklenebilirlik eksikliği, platformu pahalı hale getirdi; Ortalama işlem ücreti Ethereum’da 20 dolardan fazladır, ancak Avalanche’da muhtemelen sadece birkaç sent ödersiniz.

Uyumluluk kullanım alanlarını genişletir

Avalanche, Ethereum akıllı sözleşmeleriyle uyumlu olacak şekilde tasarlanmıştır; bu, geliştiricilerin dApp’lerini bir blok zincirinden diğerine kolayca aktarabileceği anlamına gelir. Aslında, sabit para borsası Eğrisi ve borç verme protokolü Aave, Ethereum’daki en popüler DeFi platformlarından ikisidir ve her ikisi de Ekim ayında Avalanche’da yayına girerek yatırımcılara daha hızlı ve daha ucuz bir erişim yolu sunar.

Kısa bir süre sonra, Aralık ayında Avalanche’a ABD dolarına sabitlenmiş bir sabit para olan Ethereum-native USD Coin ( KRİPTO:USDC ) eklendi. Kripto ekonominin en popüler ikinci sabit parası olan USDC, Avalanche DeFi ekosistemini güçlendirebilir, çünkü insanların değişken kripto para birimleri tutmadan DeFi’ye yatırım yapmasına olanak tanır. Örneğin, şu anda USDC’yi Aave protokolüne borç vererek %1,56 yıllık yüzde verim (APY) kazanabilirsiniz. Bu, ortalama banka tasarruf hesabının ödediği %0,06’dan daha büyük bir emirdir.

Yardımcı program benimsemeyi hızlandırabilir

Kısacası Avalanche hızlı, ucuz ve Ethereum ile uyumludur. Geçen yıl boyunca, bu değer önerisi hızlı bir şekilde benimsenmesini sağladı. Avalanche’ın günlük işlem hacmi ilk kez Ocak 2022’de 1 milyonu aştı. Bu, Ocak 2021’de günde yalnızca birkaç yüz işlemden çıktı ve bu yıl Ethereum’da şimdiye kadar görülen günlük ortalama 1,2 milyon işleme neredeyse eşit.

Ayrıca Avalanche şu anda bir dizi video oyunu, NFT pazaryerleri ve DeFi protokolleri dahil olmak üzere 175 blok zinciri projesine sahiptir ve blok zincirine yaklaşık 11 milyar dolarlık yatırım yaparak dördüncü en büyük DeFi ekosistemi olarak yer almaktadır. İleriye dönük olarak, bu dApp’ler ve DeFi ürünleri daha fazla geliştiriciyi, tüketiciyi ve yatırımcıyı platforma çektikçe, AVAX madeni paraya olan talep artmalı ve fiyatını daha da yükseltmelidir. Yeterli zaman verildiğinde Avalanche’ın fiyat ve popülerlik açısından Ethereum’u geçebileceğine inanıyorum.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu