Ekonomi HaberleriHaberler

SUSHI tokenlerini satma teklifi, DeFi projesi topluluğu tarafından incelendi

Yaklaşık bir yıl önce, Binance’in “uyum bir yolculuktur” sözünden çok önce, kuşatılmış kripto geliştiricileri özür dilercesine “merkezsizleşme bir spektrumdur” diye söylendiler. Bunun anlamı, ademi merkeziyetçi finans yöneticilerinin kendilerini ve kurumsal destekçilerini ve protokolleri istikrarlı ve güvenli hale gelene kadar modası geçmiş kılmayı sevecekleriydi.

En büyük ve en merkezi olmayan DeFi finans protokollerinden biri olan SushiSwap, daha fazla ademi merkeziyetçilikten ziyade ademi merkeziyetçilik spektrometresini geri çevirmeyi önerdi. 8 Temmuz’da protokolün fiili lideri 0xMaki, risk sermayedarlarının protokolün yönünü yönlendirmesini daha ucuz hale getirmeyi önerdi.

Karşı çıkanlar, bunun finansal eşitlikçiliğe doğru çabalayan ya da en azından bu yönde çaba gösterdiğini iddia eden  bir endüstri için şaşırtıcı bir gerileme olacağından endişe ediyor. Bir yatırımcı olan 0xChimp‘in dediği gibi: “Pürüzsüz konuşan tradfi takımları, çantalarınızı indirimli olarak satın almak için kendilerini kandırmaya çalışıyorlar ve sadece 6 ay üzerinize düşüyorlar. Teşekkürler ama hayır teşekkürler.”

Peki, teklif gücü VC’lere nasıl devrediyor? Kripto dışında, risk sermayedarları erken aşamadaki girişimlere yatırım yapar ve ardından projelere tavsiyelerde bulunur. Aynı şeyi kriptoda yapmak için, VC’lerin SUSHI gibi sözde yönetişim belirteçleri satın alması ve bunları ağın en iyi nasıl yönetileceğine ilişkin teklifleri oylamak için kullanması gerekir.

0xMaki’nin teklifi, VC’lerin bu etkinin bir kısmını diğerlerinden daha düşük bir fiyata satın almalarına izin veriyor. Takma adlı geliştiricinin orijinal teklifi, hazinesindeki yönetim tokenlerinin yaklaşık dörtte birinin %20-30 indirimle satılmasını öneriyor.

Şimdiye kadar Polychain, Dragonfly Capital ve Hashed dahil olmak üzere 21 yatırımcı 60 milyon dolarlık satış için gemide. Orijinal teklif geçerse, jetonlarını 18 ay boyunca kilitlemeye söz verirlerse jetonu indirimli olarak satın alabilirler.

Ancak orijinal taslağın geçmesi muhtemeldir. Topluluk, geçen haftaki teklif üzerine kafa yordu ve şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bunun tartışmalı olduğunu kanıtladı.

Bir yandan FTX CEO’su Sam Bankman Fried, “bazı VC‘ler gerçekten bağlantılı ve etkili, bilgili ve akıllı” ve “senin için savaşacaklar” yorumunu yaptı.

Bir girişim kapitalisti olan Adam Cochran“ Sushi’nin yönetimindeki aktif, büyük seçmenlerin çeşitliliğini gerçekten artıracağını söyledi. Protokollere yatırım yapmak onların tam zamanlı işi ve geçim kaynağı olduğu için, birçok VC, portföy şirketlerindeki yönetişim sorunları hakkında çok iyi bilgi sahibi oluyor.”

VC parası , Mayıs ortasında yaklaşık 5,6 milyar dolardan bugün 2,5 milyar dolara düşen borsaya çok ihtiyaç duyulan likiditeyi de ekleyebilir . Bol miktarda likidite, protokolün popüler görünmesini sağlar, daha fazla para çeker ve merkezi olmayan borsasında alım satımları kolaylaştırmaya yardımcı olabilir. Cochran, SushiSwap tarafından toplanan fonların protokolü iyileştiren en iyi yetenekleri işe almaya yönelik olabileceğini söyledi.

Yine de, yüksek finansın bu filizleri bile tamamen teklifin lehinde değil ve eski bankacılık dünyasını reddeden “kripto yerlisi” tipler buna şiddetle karşı çıkıyor.

Yaptıkları ana ve en belirgin argüman, birçok VC’nin korkunç olduğu ve onlara ucuz etki satmanın – bir piyasa durgunluğu sırasında ve SushiSwap’ın nakit sıkıntısı olmadığı zaman – gereksiz yere protokolü daha az demokratik hale getirdiğidir.

VC’lerin gösteriyi yönetmesine izin vermek istemeyen sahipleri teklife karşı çıktılar. 0xMaki tarafından düzenlenen anketlerde yaklaşık 120 seçmen, VC’lerin SUSHI jetonlarını dört yıl boyunca kilitlemesini ve sadece %15 indirim almasını tercih edecek.

Teklif hala erken aşamalarında ve resmi bir oylama henüz masaya yatırılmadı – ve asla olmayabilir. 0xMaki, “tüm sayıların bir tuz tanesi ile alınması gerektiğini” ve tepki nedeniyle, satışa sunulan toplam SUSHI miktarının yaklaşık 15-20 milyon dolara düşeceğini söyledi.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu