HaberlerNasılNedirStellar (XLM)

Stellar (XLM) nedir ve nasıl çalışır?

Stellar (XLM) nedir ve nasıl çalışır? XLM, stellarin kısaltmasıdır.

Stellar’ın XLM’si şu anda mevcut olan birçok kripto varlık ve ödeme borsasından sadece biri. Popülerliği, XLM’nin sizin için iyi bir yatırım hamlesi olup olmadığını merak etmenize neden olabilir. Bu kararı vermek için Stellar’ın geçmişini ve bugüne kadarki performansını göz önünde bulundurmalısınız.

Stellar nedir?

Stellar, kullanıcıların çeşitli kripto para birimleri oluşturabileceği, gönderebileceği ve takas edebileceği merkezi olmayan bir ağdır. Dünyanın finansal sistemlerini tek bir ağ altında bir araya getirme misyonuyla 2014 yılında kurulmuş ve 2015 yılında faaliyete geçmiştir.

Blockchain teknolojisini kullanan diğer merkezi olmayan platformlar ve borsalar gibi, Stellar da birden fazla sunucuya yayılmıştır. Bu, Stellar’da gerçekleştirilen aktivitenin tek bir kaynak tarafından izlenmediği anlamına gelir.

Dikkatinizi Çekebilir: Stellar Haberleri

Stellar Hakkında

Stellar, 2014 yılında Jed McCaleb’in yeni bir finansal sistem oluşturmak için kurucu ortağı olduğu bir platform olan Ripple’dan ayrılmasıyla başladı. McCaleb ve eski avukat Joyce Kim, Stellar’ı günlük kullanıcılar için bir platform olarak başlattı. Kısa bir süre sonra Stripe’in CEO’su, kar amacı gütmeyen Stellar Development Foundation’ı oluşturmak için McCaleb ve Kim ile işbirliği yaptı.

Stellar, Mercado Bitcoin’in platformu kullandığını duyurması gibi birçok büyüme hamlesi yaşadı. Bir yıldan kısa bir sürede Stellar, neredeyse 3 milyon kullanıcı hesabını barındırdı. O zamandan beri Stellar, Flutterwave ve Moneygram’ı içeren bir ortaklar ağı kurdu.

Stellar Lümenleri Nelerdir?

Stellar platformu, para ve kripto varlıklarının tüm temsillerine açık olsa da, ağın temeli olan Lumenler veya XLM adlı kendi dijital para birimini sağlar.

Lümen (XLM)

Lümen genellikle Stellar’da işlem ücretlerini ödemek için kullanılır. Bununla birlikte, Lümen ayrıca Stellar kullanıcılarının işlemleri hızlı bir şekilde gerçekleştirmesini sağlayan ara para birimi görevi görür.

Yerleşik bir protokol, Stellar aracılığıyla gönderilen parayı Lümen’e ve ardından istenen madeni paraya otomatik olarak dönüştürür. Örneğin, Meksika’daki bir alıcıya ABD doları cinsinden bir ödeme gönderirseniz, Stellar ödemeyi Lümen’e dönüştürür ve alıcı ödemeyi peso olarak alabilir. Tüm dönüşümü tamamlamak sadece birkaç saniye sürer, bu da dünyanın herhangi bir yerinden para göndermeyi ve almayı kolaylaştırır.

Stellardan Uzaklaşmak

Piyasaya sürüldüğü sırada platformun yerel para birimine “yıldızlar” adı verildi. Stellar daha sonra adını Lümen olarak değiştirdi, ancak orijinal ad birçok insanda kaldı, bu nedenle hala yıldız terimini duyabilirsiniz. Ayrıca Stellar ve Lumenler’in birbirinin yerine kullanıldığını duyabilirsiniz, ancak Stellar platformun kendisidir. Lümen veya XLM, platform tarafından kullanılan kripto varlığıdır.

Stellar ve Ripple Arasındaki Farklar Nelerdir?

Hem Stellar hem de Ripple kullanan kişiler, iki platform arasındaki benzerliklere dikkat çekti. Neredeyse aynı blok zinciri kodunu kullanırlar, ikisi de madenciliğe izin vermez, ikisi de dağıtılmış bir defter kullanır ve her ikisi de neredeyse ücretsiz ve anlık işlemler sağlar.

Bu benzerlikler, esas olarak, her iki platformun kurucularından biri olan McCaleb’in Ripple ile neyin iyi çalıştığını bilmesi ve Stellar’ı yaratmak için bu vizyonu ve bilgiyi beraberinde getirmesinden kaynaklanmaktadır.

Stellar’ın Ripple’a Karşı Avantajları

Platformlar, hedeflerinde önemli ölçüde farklılık gösterir. Ripple, bankaların dünya çapında çok küçük bir fiyata saniyeler içinde transfer yapabilmeleri için yaratıldı. Bankaların ve finansal sistemlerin verimliliğini artırdı.

Stellar ise ortalama kullanıcı düşünülerek ve gelişmekte olan ülkelerdeki kullanıcılar için tasarlandı. Platform, basit, hızlı ve düşük maliyetli işlemlerle küresel ekonomiye erişim sağlar. Ortalama bir kişi Ripple’ı ve bankalar Stellar’ı kullanabilirken, her biri belirli kullanıcılar için hedef pazarlarına daha verimli bir deneyim sağlamak için tasarlandı.

Bunu bildiğim iyi oldu

Şu anda Stellar’a (XLM) yatırım yapmak akıllıca bir hareket gibi görünüyor, ancak işlerin hızla değişebileceğini unutmamak gerekiyor. Yatırım yapmak her zaman büyük kazançlar sağlayabilir, ancak aynı zamanda önemli riskler de doğurabilir. En güncel bilgileri kullandığınızdan emin olmak finansal istikrarınız için zorunludur. Herhangi bir yatırım hamlesi yapmadan önce, ister Stellar’a ister başka bir şeye yatırım yapıyor olun, her zaman mevcut piyasayı ve trendleri kontrol etmelisiniz.

XLM İyi Bir Yatırım mı?

Stellar’ın XLM’sinin iyi bir yatırım olup olmadığını belirlerken dikkate alınması gereken iki faktör vardır: Lümenlerin bu noktaya kadar nasıl performans gösterdiği ve potansiyelleri.

Performans Geçmişi

Genel olarak konuşursak, XLM bugüne kadar söz verdi. Varlığın başlangıcından bu yana, değeri bir sentin küçük bir kısmından 17 Ocak itibariyle 0.2627 $’a yükseldi, ancak 2018’den 2020’ye kadar olan göreceli istikrarın öncesinde ve sonrasında bazı vahşi dalgalanmalar olmadı. Örneğin, XLM, Kasım 2020’de 9 sentten Mayıs 2021’de 73 sente, ancak o zamandan beri 26 sentin biraz üzerinde seyreden mevcut fiyatına geri döndü. Bu genel büyüme, XLM’nin uzun vadeli uygulanabilir bir yatırım olabileceğini gösteriyor, ancak önemli risk taşıyan bir yatırım.

Potansiyel değer

Stellar şu anda Lümenlerinin yarısını yok etti ve daha fazlasını yaratmayı planlamıyor. Bu, yatırım potansiyeli konusunda şüphe uyandırabilir, ancak madeni paranın gelecekte kıt olacağını kabul etmek önemlidir. Nadirlik, hala var olan Lümenlerde olması gerektiği gibi, herhangi bir öğenin değerini artırır. Artan potansiyel değer, XLM’yi satın almak ve elde tutmak için mükemmel bir varlık haline getirebilir.

Stellar Nereden Alınır

Stellar platformundan satın alabilirsiniz, ancak bunu yapmanın kesinlikle tek yolu bu değildir. Stellar, aşağıdakiler dahil çoğu kripto borsasında mevcuttur:

  • Kraken
  • Binance
  • Coinbase
  • Bitfinex
  • Bittrex
  • Huobi
  • Upbit
  • Coincheck
  • GMO Coin
  • NovaDAX

Tercih ettiğiniz borsa burada listelemesek bile, Stellar sunma ihtimali yüksektir bu borsaların. Platformunuzun kripto varlık kullanılabilirliğini kontrol edin.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu