HaberlerKripto Para Haberleri

SpiceDAO’nun Bir Dune Kopyası Satın Alması Bize Kripto Kardeş Kültürü Hakkında Şunları Söylüyor

SpiceDAO'nun Bir Dune Kopyası Satın Alması Bize Kripto Kardeş Kültürü Hakkında Şunları Söylüyor

Kripto para’ların “kardeş kültürü”, endüstrinin genellikle erkek kripto yatırımcılarından oluşan bir alt kültürü besliyor gibi görünen kısaltmalar ve argo terimlerle çoğaldığı bir sorundur. Başlangıçta kripto para birimi ve blok zinciri ile ilgilenen benzer düşünen insanlarla bağlantı kurmanın bir yolu olarak başlayan şey, hem beslenen hem de yutturmaca yayan bir fenomen haline geldi. Kripto projeleri bir zamanlar çoğunlukla erkek egemen olmaya devam eden teknoloji endüstrisinde çalışan insanlar için yan konserlerdi, ancak şimdi yeni perakende tüccarların çoğunu çeken, çoğunlukla erkeklere özel bir kulüp haline geldi.

Kripto ticaretinde ortak çıkarları olan bir grup insanın doğası gereği yanlış bir şey olmamasına rağmen, toksik bir kardeş kültürünün büyümesi, blok zincirinin orijinal değerlerine ve herkese eşit erişim sağlama iddialarına aykırı bir şeydir. CNBC tarafından geçen yıl Ağustos ayında yapılan bir ankete göre, kripto alanındaki kadınların sayısı, uzaydaki erkeklerin sayısına kıyasla sönük kalıyor ve Amerikalıların %16’sından fazlası, kadınların %7’sine kıyasla kriptoya yatırım yapıyor. Erkeklerin kriptoya yatırım yapma ve kriptoya katılma konusunda daha iyi olduğu fikri, endüstriye örülen ve dışlayıcı bir zihniyetle beslenen bir anlatı.

Dikkatinizi Çekebilir: Ödeme İnovasyonu Fiat Ve Kripto Arasındaki Çizgileri Bulanıklaştırıyor

HODL, FOMO ve FUD gibi terimler, Reddit ve TikTok kripto alt kültürünün yerel dilinin bir parçasını oluşturur, hype oluşturmak veya korkuyu ifade etmek için kullanılır, ancak nihayetinde kriptonun dilini oluşturan tüm bir terimler sözlüğünün parçasını oluşturur kardeşim. Birçok perakende tüccar bu dile aşina olsa da, konu yatırım olduğunda çok daha az uzmandır.

Son zamanlarda, merkezi olmayan özerk bir organizasyon SpiceDAO, Alejandro Jodorowsky’nin Dune’unun bir kopyasını satın aldı ve bunun onlara kitabın senaryosunu ve çizimlerini NFT’ler oluşturmak için kullanma telif hakkını da verdiğine inandı. Karışıklık, açık artırmada DAO’ya 2,66 milyon dolara mal oldu – tahmini değerinden neredeyse 100 kat daha fazla.

Christie, Dune koleksiyoncu öğesinin (20 tane var) kopyasını SpiceDAO’ya sattı ve o sırada SpiceDAO tweet attı:

“İhaleyi 2,66 milyon avroya kazandık. Şimdi görevimiz:

  1. Kitabı herkese açık hale getirin (yasaların izin verdiği ölçüde)

  2. Kitaptan ilham alan orijinal bir animasyonlu sınırlı dizi üretin ve bir akış hizmetine satın

  3. Topluluktan türetilen projeleri destekleyin”

Bu satın almayla ilgili tek sorun ve SpiceDAO’nun içeriğinden para kazanma niyeti, fiziksel kopyanın yanı sıra kitabın haklarını da satın aldıklarını varsaymaları. DAO’nun neden bunu varsaydığı, özellikle 20 kopya daha olduğu gerçeği anlaşılmaz, ancak büyük para hatalarına yol açan yanlış bilgi ve FOMO seviyesini gösteriyor.

Bu dijital alanda yutturmaca ve algılanan kıtlığın rolü, İmparator’un Yeni Giysileri alegorisine benzetilebilir. Yeterince insan bir anlatıyı satın alırsa, okuyucunun mantıksal bir yanılgı olarak bildiği şeyle savaşmak için kitlelerin görüşü yeterlidir. Bununla birlikte, baskın gücün, bu durumda kripto kardeşin, akılsız olduklarını kabul etme isteksizliği, onları satın almaya devam ediyor.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu