Altcoin HaberleriAvalanche (AVAX)Solana (SOL)

Solana vs Avalanche – AVAX SOL’den İyi mi? Hangisi Daha İyi?

Avalanche ve Solana Nedir?

Avalanche (AVAX), ETH’nin teknolojik eksikliklerini ve nasıl geliştirilebileceğini düzelterek başladı. Gaz ücretlerinin çok olduğunu hepimiz biliyoruz ve basitçe daha büyük bloklar yaparak “çözülebilir”.

Ancak, Avax sorunun kökeninin peşindedir, bu şekilde sorunu sonsuza kadar çözebilirler. Daha sonra tekrar daha fazla işlemle doldurulabilecek şekilde büyüterek şimdi düzeltmek yerine, sistemin kendi içindeki katmanlara odaklanırlar. Bu tür bir sorunun bir daha asla yaşanmamasını sağlamak için X-Chain, C-Chain ve P-Chain’lerinin hepsi birlikte çalışıyor.

Ancak Solana, TPS’de bu şüphe aşamasını aşıyor ve teorik değil pratik anlamda ele alınmamasını sağlıyor. Sürdürebileceği işlemlerin miktarı o kadar fazladır ki, doldurulması pek olası değildir.

Teknik olarak konuşursak, hala tıkanmış olabileceğinden “eksik” bir çözümdür, ancak miktar o kadar büyük ki kimse bunun o kadar büyük olabileceğini varsaymıyor. Saniyede on binlerce işlemin gücü ile işlem maliyetlerini sıfıra ve hızı sadece saniyelere indirmeyi başarıyorlar.

Solana vs Avalanche - AVAX SOL'den İyi mi? Hangisi Daha İyi?
Solana vs Avalanche – AVAX SOL’den İyi mi? Hangisi Daha İyi?

Avalanche ve Solana Arasındaki Benzerlikler Nelerdir?

Onları oldukça benzer kılan ancak aynı zamanda birbirinden farklı kılan birkaç şey var. Sınırlı bir arza sahip olmak gibi, hepimiz biliyoruz ki bu günlerde sınırsız para görmeye alışkınız, ancak bunların her ikisinin de basılacak sınırlı miktarda jetonu var.

İkincisi, ikisi de kodu kontrol edebileceğiniz açık kaynaklı projelerdir. Bu onlara daha fazla güvenilirlik sağlar çünkü insanlar kodu kontrol edebilir ve kötü niyetli bir kod olup olmadığını görebilir (ki bu ikisinde de yoktur).

Son olarak, her ikisi de “ETH Katil” projeleridir, yani tüm pazarlamaları ETH’nin daha iyi bir versiyonu olma etrafında döner. Bu, her gün milyonlarca kişi tarafından kullanılabilecek ve yine de bu tür bir yükü taşıyabilecekleri bir düzeye ölçeklendirmek istedikleri anlamına gelir.

Dikkatinizi Çekebilir: Kurumsal Kripto Yatırımcıları Olumsuzluklara Dayanıyor, BTC Girişleri Artıyor

Avalanche ve Solana Birbirinden Farkları Nedir?

Farklılıklar, birinin diğerinden daha iyi olmasının tam olarak nedeni değil, daha çok her ikisinin de eldeki aynı konuya nasıl yaklaştığı gibi. Örneğin, Solana’nın tek bir Blockchain içinde çözdüğü aynı sorunu çözmek için Avax’ın 3 farklı blok zinciri vardır.

Avax, üç farklı ağı arasında çalışabilirken, SOL’un içinde çalıştığı yalnızca bir ağı vardır. SOL saniyede 65 bin işlem sunabilirken, Avax sayı olarak çok daha düşük. Sonuç olarak, ikisi de ETH gaz ücreti sorununu çözerken, ikisi de buna farklı şekilde yaklaşıyor.

Solana vs Avalanche - AVAX SOL'den İyi mi? Hangisi Daha İyi? - Avalanche ve Solana Arasındaki Benzerlikler Nelerdir? - Avalanche ve Solana Birbirinden Farkları Nedir?
Solana vs Avalanche – AVAX SOL’den İyi mi? Hangisi Daha İyi?

Tokenomik SOL ve AVAX


SOL Tokenomik


Toplam Arz: 500 milyon (11.4 milyon yanmış)

Dolaşımdaki Arz : 16+ milyon

Takımlar Payı : %23

Enflasyon : %8 ile başlayan 2031’de %1,5’e iner.

AVAX Tokenomik


Maksimum Arz: 720 milyon

Toplam Arz: 391 milyon

Dolaşım Arzı: 220 milyon

Kilitli Arz: 171 milyon

Ücret: Enflasyonu önlemek için ücretler yakılır

Avalanche ve Solana İçin Geleceğe Bakış


Avax’ın sınırlı bir tedarikle sürekli olarak yakılmasıyla, ileride parlak bir gelecek gibi görünüyor. Şimdiye kadar topluluk tarafından beğenildi ve büyük bir takipçi kitlesi var. Bu, sahip olmak isteyen çok sayıda insan olduğu, kilitli olduğu için hareket edemeyen ve fiyatların yükselmesine neden olan yakılan ücretler olduğu anlamına gelir.

Tüm bunlar, jetonu zaman içinde daha değerli hale getirir. En büyük zorluk, fiyatın düşmesine neden olacağı korkusuyla ilk kilit açma gerçekleştiğinde geldi, ancak düşmedi, yani insanlar bolca satmadı.

Öte yandan SOL, başarmaya çalıştığı şey içinde çok iyi çalıştığını kanıtladı. Herkesin ne kadar ucuz ve hızlı olabileceğini test etmesine neden olmak. Saniyede 50K test edildi ve serbest ve hızlı kaldı.

Bu, SOL’un insanlara ETH’den nasıl birkaç kat daha iyi olabileceğini sorunsuz bir şekilde kanıtladığı anlamına gelir. SOL’un sahip olduğu tek sorun, merkezileşme olarak görülen ve eleştirilen ağı dondurmalarına neden olan bir ağ sorunuydu.

Her iki proje de akıllı sözleşme dünyasında ETH’yi geçmeye çalışıyor. Her ikisi de ekosistemlerine giderek daha fazla proje ekliyor. Ancak ETH, bunların hiçbiri tarafından aşamalı olarak görünmüyor ve gücünü koruyor. Yatırımınız ile şimdiye kadarki en büyük ikinci madeni para arasında bir güç mücadelesine aldırmıyorsanız, bunlar harika projelerdir.

“ETH katilleri” olmayabilirler, ancak bu onların da kârlı olmayacakları anlamına gelmez. Aynı soruna çok farklı iki yaklaşımla, kripto dünyasına inovasyonun nasıl kâr getirebileceğini kanıtlıyorlar. Kesinlikle on binlerce insan tarafından öneriliyor, tavsiye ediliyor ve seviliyorlar. En az bu kadar iyi bir yatırım getirisi bekleniyor.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu