NedirRehber

Solana (SOL) nedir ?

Solana (SOL) nedir ? Solana, hızlı, güvenli, ölçeklenebilir, merkezi olmayan uygulamalar ve pazar yerleri sağlayan web ölçeğinde bir blok zinciridir. Sistem şu anda 50.000 TPS (saniyede işlem) ve 400ms Blok Sürelerini desteklemektedir. Solana yazılımının genel amacı, bir blok zinciri oluşturmak için kombinasyonu kullanan olası bir dizi yazılım algoritması olduğunu göstermektir. Bu, işlem hacminin, bir blok zincirinin tüm özelliklerini karşılayan ağ bant genişliği ile orantılı olarak ölçeklenmesine izin verecektir: ölçeklenebilirlik, güvenlik ve ademi merkeziyetçilik. Ayrıca sistem, standart bir gigabit ağda 710.000 TPS’lik bir üst sınırı ve 40 gigabitlik bir ağda 28,4 milyon tps’lik bir üst sınırı destekleyebilir.

İlgili İçerik : HMT Token Nedir ? Human Protocol Nedir ?

Solana’nın arka planı

Solana (SOL) platformu, 2017 yılında Anatoly Yakovenko tarafından kuruldu. Yakovenko, Solana’yı kurmadan önce Qualcomm’da çalıştı. Bir yazılım mühendisi olarak Dropbox’taki önceki deneyiminden sonra, sıkıştırma algoritmaları konusunda geniş bir deneyime sahiptir. Eric Williams ve Solana’nın CTO’su Greg Fitzgerald ile birlikte, Bitcoin ve Ethereum blok zincirlerinde var olan geleneksel çıktı sorunlarıyla başa çıkmak için yeni bir süreç oluşturdular.

Daha fazla ölçeklenebilirliğe izin verecek, güvenilir olmayan ve dağıtılmış bir protokol oluşturmayı umuyorlardı. Ekip şu anda Apple, Qualcomm, Intel, Google, Microsoft, Twitter, Dropbox ve daha fazlası dahil olmak üzere dünyanın önde gelen kuruluşlarının deneyimleriyle destekleniyor. Solana’nın yarattığı etki, Multicoin Capital, Foundation Capital, SLOW Capital, CMCC Global, Abstract Ventures ve daha fazlasını içeren birçok yatırımcının da dikkatini çekti.

İlgili İçerik : Bitcoin Nasıl Gönderilir

Solana ne tür bir konsensüs yöntemi kullanıyor ?

Dünyanın en performanslı izinsiz blok zincirlerinden biri olan ağ, GPU’larla çalışırken 50.000 TPS’den fazla bir verimi destekleyen 200 fiziksel olarak farklı düğüme sahiptir. Dağıtılmış sistemlerle ilgili en büyük zorluklardan biri, zamanında anlaşmadır.

Sistem için merkezi olmayan bir saat olarak PoW algoritmasını kullanan Bitcoin’in aksine, Solana bir Geçmiş Kanıtı yöntemi kullanır. Proof of History ile belirli bir zamanda bir olayın meydana geldiğini kanıtlayan tarihsel kayıtlar oluşturabilirsiniz. Algoritma, yüksek frekanslı Doğrulanabilir Gecikme İşlevidir. Bu işlevin değerlendirilmesi için belirli sayıda ardışık adım gerekir.

Değerlendirilen işlemlere veya olaylara, herkese açık ve etkili bir şekilde doğrulanabilecek benzersiz bir karma ve sayı verilecektir. Sayı, kriptografik bir zaman damgası gibi işlev gören her bir işlemin veya olayın ne zaman gerçekleştiğini bilmemizi sağlar. Her düğümde, ağın zamanını ve olayların sırasını takip eden bir kriptografik saat de vardır. Bu, Solana ağı içinde yüksek verim ve daha fazla verimlilik sağlar.

Solana’nın 8 Temel Yeniliği:

Proof of History (PoH)

Solana’nın PoH konsensüs algoritması, Solana ağı içinde daha fazla verimlilik ve daha yüksek verim oranı oluşturmaya yardımcı olur. Böylece, olayların veya işlemlerin geçmiş kayıtlarına sahip olarak, sistemin işlemleri daha kolay izlemesini ve olayların sırasını takip etmesini sağlar.

Tower BFT → PBFT’nin PoH için optimize edilmiş versiyonu

Tower BFT, senkronize saatten yararlanmak için yapılmış PBFT benzeri bir koni algoritmasıdır. Tower BFT, PoH’yi kriptografik saati olarak kullanır ve bu da büyük mesajlaşma yükü ve işlem gecikmesine maruz kalmadan fikir birliğine varılmasına izin verir.

Türbin → bir blok yayılım protokolü

Türbin protokolü, verilerin blok zinciri düğümlerine iletilmesini kolaylaştırır. Türbin bunu, verileri daha küçük paketlere bölerek yapabilir. Bu, Solana’nın bant genişliği sorunlarını çözmesine ve ayrıca işlemleri daha hızlı sonuçlandırmak için genel kapasitesini artırmasına olanak tanır.

Gulf Stream → Mempool’suz işlem yönlendirme protokolü

Gulf Stream protokolü, işlemlerin önbelleğe alınmasında ve ağın kenarına iletilmesinde önemli bir rol oynar. Bu, doğrulayıcıların işlemleri önceden yürütmesine, onay süresini azaltmasına, daha hızlı lider değiştirmesine ve onaylanmamış işlem havuzlarından doğrulayıcılar üzerindeki bellek basıncının azalmasına olanak tanır. Yani bu protokol Solana’nın 50k TPS’yi desteklemesini sağlayan şeydir.

Sealevel → Paralel akıllı sözleşmeler çalışma zamanı

Sealevel, GPU’lar ve SSD’ler arasında yatay olarak ölçeklendirmek için kullanılan hiper paralelleştirilmiş bir işlem işleme motorudur. Bu sistem uygulandığında, Solana’nın daha verimli bir çalışma zamanı elde etmesine ve aynı zamanda işlemlerin aynı durum blok zincirlerinde eşzamanlı olarak çalışmasına izin verir.

Ardışık düzen → doğrulama optimizasyonu için bir İşlem Birimi

Pipelining, bir girdi verisi akışının bundan sorumlu farklı donanımlara atandığı bir süreçtir. Dolayısıyla bu mekanizma, işlem bilgilerinin ağdaki tüm düğümler arasında hızla doğrulanmasını ve çoğaltılmasını sağlar.

Cloudbreak → Yatay Ölçekli Hesaplar Veritabanı

Solana ağında gerekli ölçeklenebilirliği elde etmek için Cloudbreak kullanılması gerekir. Cloudbreak, ağ üzerinde eşzamanlı okuma ve yazma işlemleri için ideal olan bir veri yapısıdır.

Arşivciler → Dağıtılmış defter depolama

Veri depolama için Arşivleyicileri kullanıyoruz. Solana’daki veriler, doğrulayıcılardan Arşivleyiciler olarak bilinen bir düğüm ağına aktarılır. Bu düğümler hafif olabilir (örneğin dizüstü bilgisayarlar) ve doğru verileri sakladıklarından emin olmak için sık sık kontrole tabi tutulurlar.

Solana (SOL) Kümesi nedir?

solana
solana

Solana Kümesi, Solana yazılımında önemli bir rol oynar. Küme, birlikte çalışan bir bilgisayar kümesidir. Dışarıdan tekil bir sistem olarak görülebilirler. Her Solana kümesi, genellikle birlikte çalışan (birbirlerine karşı da çalışabilen) bağımsız olarak sahip olunan bir bilgisayar kümesidir. Bilgisayarlar, güvenilmeyen, kullanıcı tarafından gönderilen programların çıktısını doğrulamaya yardımcı olur. Ayrıca, bir kullanıcının değişmez bir olay kaydını veya olayların programlı yorumunu korumayı umduğu her zaman kümeyi kullanabiliriz.

Teknolojinin bazı kullanım durumları, kümeyi çalışır durumda tutmak için anlamlı olan hangi bilgisayarların çalıştığını izlemektir. Bir diğeri, gerçek dünyadaki varlıkların mülkiyetini izlemek olabilir. Bununla ilgili iyi bir şey, birinin defterin bir kopyasına sahip olduğu sürece, programlarının çıktılarının her zaman çoğaltılabilecek ve onu yayınlayan kuruluştan bağımsız olacağıdır.

Solana Nasıl Çalışır ?

  1. İşlemlerin Lidere girişi
  2. Lider, mesajları sıralayacak ve diğer düğümler tarafından işlenebilmesi için verimli bir şekilde sıralayacaktır.
  3. Lider daha sonra işlemleri RAM’de depolanan mevcut durumda yürütür. 
  4. Lider daha sonra son durumun işlemlerini ve imzasını Doğrulayıcılara (çoğaltma düğümleri) yayınlayacaktır.
  5. Doğrulayıcılar daha sonra aynı işlemleri devletin kopyaları üzerinde gerçekleştirecek ve onay alırsa devletin imzalarını yayınlayacaktır.
  6. Yayınlanan onaylar daha sonra fikir birliği algoritması için oy görevi görecek

Sol Simgesi

SOL jetonu, Solana ekosistemindeki yerel para birimidir. Böylece belirteç, zincir üstü programları çalıştırma veya çıktısını doğrulama karşılığında Solana kümesi içindeki düğümlere geçebilir. SOL için başka bir kullanım, lamport olarak bilinen mikro ödemeleri gerçekleştirmektir . Mevcut dolaşımdaki SOL arzı 26 milyondur. 489 milyon SOL’de maksimum SOL kapağı arzı. SOL’un ek kullanım durumları da vardır, ek ödüller kazanmak için jetonu stake edebilirsiniz. Bu nedenle, yalnızca tokenlerini elinde tutmak isteyen kullanıcılar için Stake yapmak, kâr elde etmek için iyi bir yoldur. Stake süreci oldukça basittir, aşağıdaki gibidir:

  1. Stake etmeyi destekleyen bir cüzdana jeton aktarın
  2. Bir bahis hesabı oluşturun
  3. Solana’nın doğrulayıcılarından bir doğrulayıcı seçin
  4. Payınızı doğrulayıcıya devredin

Solana’nın ortaklarından bazıları kimler ?

Solana’nın (SOL) kripto endüstrisinde epeyce ortağı var; birçoğu kripto endüstrisindeki en iyi ve en parlak kişilerdir. Bu firmalar arasında Project Serum, FTX, Terra, akash, Chainlink, civic, dfuse, Formatic, Stardust, Kin, Tempest ve daha fazlası yer alıyor.

Solana’nın %1500 yükselen Ortağı Serum:

Serum , IEO’dan bu yana % 1500 büyüyen haberlerde oldukça sıcaktı. Serum’un Solana’yı geliştirmeyi seçmesinin ana nedeni, hem merkezi hem de merkezi olmayan dünyaların en iyisini sunmasıdır.

Borsaların sansüre karşı dirençli, gözetimsiz, ucuz ve oldukça likit olmasını sağlar.

Bu, Serum’un her 400 milisaniyede bir güncellenen zincir üstü bir merkezi limit emir defterinde çalışmasına izin verdiği için yalnızca Solana ile elde edilebilir.

Solana, Serum’un en düşük gecikme ve gaz maliyetlerinden birine ulaşmasını sağlar, dolayısıyla onu devrim niteliğinde kılar.

Solana Neleri Çözüyor ?

Solana, daha önceki blok zinciri teknolojisinin deneyimlediği birçok geleneksel sorunu çözüyor. Solana, işlemleri doğrulamak için yeni bir yapı ve daha verimli bir fikir birliği algoritması sunuyor. Platform kesinlikle Bitcoin ve Ethereum ile güçlü bir rakip olacak. Solana, kripto endüstrisindeki hızlı gelişmeleri sadece 10 yıl içinde gösteriyor. Platform, gelişmeye devam ettikçe kesinlikle dikkat edilmesi gereken bir şey olacak!

Okuduğunuz için teşekkürler Solana (SOL) Nedir? Bu makaleyi faydalı bulduysanız, bültenimize abone olmayı ve aşağıdaki diğer içeriklerimizden bazılarına göz atmayı unutmayın:

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu