Altcoin HaberleriNasılNedir

Smart Contracts (Akıllı Sözleşmeler) Nedir?

Blockchain'deki akıllı sözleşmeler nelerdir? Akıllı sözleşmeler, önceden belirlenmiş şartlar ve koşullar karşılandığında otomatik olarak yürütülen bir blok zincirinde depolanan dijital sözleşmelerdir.

Akıllı Sözleşmeler Nedir?

Akıllı sözleşmeler, önceden belirlenmiş koşullar karşılandığında çalışan bir blok zincirinde depolanan programlardır. Genellikle bir anlaşmanın yürütülmesini otomatikleştirmek için kullanılırlar, böylece tüm katılımcılar herhangi bir aracının katılımı veya zaman kaybı olmaksızın sonuçtan hemen emin olabilir. Ayrıca, koşullar karşılandığında bir sonraki eylemi tetikleyerek bir iş akışını otomatikleştirebilirler.

Akıllı sözleşmeler nasıl çalışır?

Akıllı sözleşmeler, bir blok zincirinde koda yazılan basit “if/ne zaman… o zaman…” ifadelerini izleyerek çalışır. Bir bilgisayar ağı, önceden belirlenmiş koşullar karşılandığında ve doğrulandığında eylemleri yürütür. Bu eylemler, uygun taraflara fonların serbest bırakılmasını, bir aracın tescil edilmesini, bildirimlerin gönderilmesini veya bir bilet verilmesini içerebilir. İşlem tamamlandığında blok zinciri daha sonra güncellenir. Bu, işlemin değiştirilemeyeceği ve sonuçları yalnızca izin verilen tarafların görebileceği anlamına gelir.

Akıllı bir sözleşmede, katılımcıları görevin tatmin edici bir şekilde tamamlanacağına ikna etmek için gerektiği kadar şart olabilir. Koşulları belirlemek için, katılımcılar işlemlerin ve verilerinin blok zincirinde nasıl temsil edildiğini belirlemeli, bu işlemleri yöneten “if/ne zaman… .

Daha sonra akıllı sözleşme bir geliştirici tarafından programlanabilir – ancak giderek artan bir şekilde iş için blok zinciri kullanan kuruluşlar akıllı sözleşmeleri yapılandırmayı basitleştirmek için şablonlar, web ara yüzleri ve diğer çevrimiçi araçlar sağlar.

Akıllı bir sözleşmenin işleyişi, diğer blok zinciri transferlerine benzer. Bunlar gerekli adımlar:

  1. Bir kullanıcı blok zinciri cüzdanından bir işlem başlatır.
  2. İşlem, kimliğin onaylandığı dağıtılmış veri tabanına ulaşır.
  3. Para transferi olabilecek işlem onaylanır.
  4. İşlem, ne tür bir işlemin yürütüleceğini tanımlayan kodu içerir.
  5. İşlemler blok zincirine blok olarak eklenir .
  6. Sözleşme durumundaki herhangi bir değişiklik, güncellenmek için aynı süreci takip eder.

AKILLI SÖZLEŞME PLATFORMLARI

Aşağıda, blockchain üzerinde akıllı sözleşmeler geliştirmek ve yürütmek için en yaygın kullanılan platformlardan bazılarını inceliyoruz:

  • Ethereum: Akıllı sözleşmeler, Solidity adlı bir programlama dilinde yazılır ve Ethereum sanal makinesi tarafından yürütülür. Şu anda en popüler olanıdır.
  • Hyperledger: Linux Vakfı tarafından geliştirilen, kripto para birimi olmayan, akıllı sözleşmelerin geliştirilebileceği esnek bir platform olan açık kaynaklı bir sistem.
  • Karşı taraf: Bu platform, verileri Bitcoin işlemlerine dahil eder, yani kripto para biriminin blok zincirini kullanır ve üzerinde sözleşmelerin geliştirilmesine izin verir.
  • Polkadot: blok zincirine bir alternatiftir ve normalden daha fazla işleme izin vererek parachainleri, zincirler içindeki zincirleri barındırma yeteneği ile ünlüdür.
Dikkatinizi Çekebilir: Ethereum nedir ve nasıl çalışır?

AKILLI SÖZLEŞME UYGULAMALARI (ÖRNEKLER)

Akıllı sözleşmelerin şu anda geleneksel sözleşmelerin imzalandığı tüm alanlarda uygulamaları vardır:

Kayıtlar

Akıllı sözleşmeler, kayıtların saklanmasını ve bakımını kolaylaştıracaktır. Örneğin, güvenli bir şekilde saklanması ve güncellenmesi gereken milyonlarca gizli hasta kaydı.

Ticaret

Çoğu ticari faaliyet, zaman alıcı ve yoğun kaynak gerektiren bir süreç olan finansmanlarının onayına bağlıdır. Akıllı sözleşmeler sayesinde bu süre önemli ölçüde azaltılabilir.

Tedarik Zinciri

Nesnelerin İnterneti cihazları, bir ürünün her adımını kaydetmek ve izlenebilirliğini geliştirmek için tedarik zinciri boyunca kullanılabilir. Bu sayede hatalar, hırsızlık ve kayıplar ortadan kaldırılabilir.

İpotekler

Akıllı sözleşmelere dayalı ipotek işlemleri daha ucuz, daha hızlı ve daha güvenli olacak. Bu, alıcıların mülke daha erken erişmesine ve kayıtları otomatik olarak güncellemesine olanak tanır.

Emlak Piyasası

Akıllı sözleşmeler, mülk sahipliğini daha verimli bir şekilde kaydetmek için kullanılabilir. Ayrıca, kullanımları dairelerin, binaların veya arazinin ötesine geçebilir ve her türlü varlığı kaydedebilir.

Akıllı sözleşmelerin faydaları

Hız, verimlilik ve doğruluk

Bir koşul karşılandığında, sözleşme derhal yürütülür. Akıllı sözleşmeler dijital ve otomatik olduğundan, işlenmesi gereken hiçbir evrak işi yoktur ve genellikle belgelerin manuel olarak doldurulmasından kaynaklanan hataları uzlaştırmak için zaman harcanmaz.

Güven ve şeffaflık

İlgili üçüncü taraf olmadığından ve şifreli işlem kayıtları katılımcılar arasında paylaşıldığından, bilgilerin kişisel çıkar için değiştirilip değiştirilmediğini sorgulamaya gerek yoktur.

Güvenlik

Blockchain işlem kayıtları şifrelenir, bu da onları hacklemeyi çok zorlaştırır. Ayrıca, her kayıt, dağıtılmış bir defterdeki önceki ve sonraki kayıtlara bağlı olduğundan, bilgisayar korsanlarının tek bir kaydı değiştirmek için tüm zinciri değiştirmesi gerekir.

Tasarruf

Akıllı sözleşmeler, aracıların işlemleri gerçekleştirme ihtiyacını ve buna bağlı olarak ilgili gecikmeleri ve ücretlerini ortadan kaldırır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu