HaberlerKripto Para Haberleri

Singapur, Rus Kripto Para İşlemlerini Yasakladı

Singapur, Rusya'nın yaptırımları aşmasına yardımcı olmayı amaçlayan kripto para birimi işlemlerini yasakladı. Ülke, NFT'ler de dahil olmak üzere Rusya'ya yardımcı olabilecek tüm işlemlere girmeyi veya kolaylaştırmayı yasa dışı hale getirdi.

Hikaye Öne Çıkanlar
  • Singapur, resmî adıyla Singapur Cumhuriyeti, Güneydoğu Asya'da bir ada ülkesi ve şehir devletidir. Ekvatorun 1 derece kuzeyinde, Malay Yarımadası'nın güney ucunda yer alan ülke batıda Malakka Boğazı, güneyde Endonezya'ya bağlı Riau Adaları ve doğuda Güney Çin Denizi ile çevrilidir.

Bir basın açıklamasına göre, Singapur Dışişleri Bakanlığı (MFA), kripto para birimi işlemleri de dahil olmak üzere Rusya ile ilgili tüm finansal işlemlere genel bir yasak getirdi.

“(a)’dan (e)’ye kadar yukarıdaki yasaklardan herhangi birini aşmak için kripto para birimleri içeren herhangi bir işleme girme veya bunları kolaylaştırma yasağı var. Bu yasak, kripto para birimleri içeren tüm işlemleri kapsar ve dijital varlıklarla ilgili işlemlerin ödenmesine ve ödenmesine kadar uzanır (karşılıksız tokenler dahil) ”

Birçok ülkenin Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Rusya’ya uyguladığı giderek artan sıkı ekonomik yaptırımların ardından, Singapur şehir devleti Rusya’ya yaptırım uygulayan tek Güney Asya ülkesidir.

Dışişleri Bakanlığı, yaptırım uygulama nedenlerini özetledi ve şunları kaydetti:

“Rusya’nın Ukrayna’yı işgali BM Şartı’na aykırıdır ve uluslararası hukukun açık ve ağır bir ihlalidir. Rusya ve Rus halkı ile iyi ilişkilere değer vermeye devam ederken, Rus hükümetinin başka bir egemen devletin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü ihlal etmesini kabul edemeyiz. Singapur gibi küçük bir devlet için bu teorik bir ilke değil, tehlikeli bir emsaldir. Bu nedenle Singapur, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik sebepsiz saldırısını şiddetle kınadı.”

Singapur’un Rusya’ya yönelik yaptırımları, ABD, Avrupa ve Rusya’ya yaptırım uygulayan çoğu G7 ülkesinin eylemlerini takip ediyor. G7 ülkeleri geçen Cuma günü nükleer santrallerin yakınındaki saldırıların ardından daha fazla yaptırım planlarını açıkladılar.

Dikkatinizi Çekebilir: Biden, Firmalar Yaptırım Baskısıyla Karşı Karşıyayken Kripto Yasasını İmzalayacak

Singapur tarafından açıklanan genel yasak, basın açıklamasının daha da özetlediği gibi, dört Rus bankasıyla işlem yapılmasını yasaklıyor:

“Aşağıdaki dört Rus bankasıyla işlem yapma veya iş ilişkisi kurma yasağı vardır: (i) VTB Bank Kamu Anonim Şirketi, (ii) Kalkınma ve Dış Ekonomi İşleri Kurum Bankası Vnesheconombank, (iii) Promsvyazbank Public Joint Hisse Senedi Şirketi ve (iv) Bank Rossiya (Belirlenmiş Bankalar). Mevcut iş ilişkileri için, tüm finansal kuruluşlar, bu Belirlenmiş Bankaların tüm varlıklarını ve fonlarını dondurmalıdır.”

Geçen hafta Başsavcı Merrick B. Garland, ABD ve müttefikleri tarafından uygulanan yaptırımları uygulamak için tasarlanmış bir görev gücü olan KleptoCapture Görev Gücü’nün başlatıldığını duyurdu.

“Adalet Bakanlığı, bu yaptırımları ihlal eden kişi ve kuruluşların mal varlıklarına el koymak için tüm yetkilerini kullanacak. Suç eylemleri Rus hükümetinin bu adaletsiz savaşı sürdürmesine olanak sağlayanları soruşturma, tutuklama ve kovuşturma çabalarımızda elimizden geleni ardına koymayacağız. Açık konuşayım: yasalarımızı ihlal ederseniz, sizi sorumlu tutarız.” dedi Başsavcı Merrick B. Garland.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu