HaberlerKripto Para Haberleri

ShapeShift Borsası Oluyor, DEX’e Dönüşüyor ve 1 Milyon Kullanıcıya FOX Token’i Dağıtıyor

Kripto platformu ShapeShift, açık kaynağa geçecek ve merkezi olmayan bir borsaya (DEX) dönüşecek.

Borsa, ShapeShift ve diğer platformların kullanıcıları da dahil olmak üzere bugün 1 milyondan fazla cüzdana ücretsiz FOX yönetişim belirteçleri dağıttı.

2014 yılında Erik Voohees tarafından kurulan kripto para borsası ShapeShift, bugün faaliyetlerini merkezden uzaklaştıracağını ve kurumsal işlerini kademeli olarak kapatacağını duyurdu. Bunun yerine, firma kontrolü kullanıcılarına devredecek ve aracısız alım satımı sağlayan merkezi olmayan bir borsa (DEX) haline gelecek.

Firmaya göre , ShapeShift’in kod tabanı ve teknolojisi, kontrolün merkezi olmayan özerk bir organizasyona (DAO) devredilmesiyle önümüzdeki aylarda tamamen açık kaynağa geçecek . ShapeShift, geçişi kolaylaştırmak için kar amacı gütmeyen bir vakıf kuracak ve hareketin, merkezi olmayan finansın (DeFi) ethosuna daha iyi uyum sağlamak için yapıldığını söylüyor.

Voorhees , “Adem-i merkeziyetçilik yalnızca uygulanabilir bir kurumsal strateji değil, aynı zamanda çoğumuzun tutkuyla savunduğu sınırsız, değişmez finansal sistemi mümkün kılmak için temel bir model haline geldi” diye yazıyor. “Bu karar, ilk ilkelerimizi yenileme ve paydaşlarımızın, ekibimizin ve değerli kullanıcılarımızın çıkarları doğrultusunda hareket etme yolumuzdur.”

ShapeShift’in FOX belirteci, zamanla artacak, gelecekteki kararlar ve gelişmeler üzerinde token tabanlı oylama ve borsanın topluluk mülkiyetine izin veren yönetişim yetkileriyle geliştirildi. DAO, 240 milyon FOX tokeni veya toplam arzın %24’ü hazinesiyle piyasaya çıktı.

Bu geçişi kolaylaştırmak için ShapeShift, 900.000’den fazla ShapeShift müşterisi de dahil olmak üzere bir milyondan fazla kullanıcıya FOX jetonlarını havadan gönderdi. Airdrop, genellikle pazarlama amacıyla bir platform veya hizmetin mevcut kullanıcılarına ücretsiz jeton dağıtmanın bir yoludur. Bu durumda, mevcut ShapeShift kullanıcıları bir miktar FOX jetonu alacaktır.

Her ShapeShift kullanıcısına verilen token miktarı, bir ila dört işlemi tamamlayan kullanıcılar için 200 FOX’tan 100 veya daha fazla işlemi tamamlayan kullanıcılar için 8.500 FOX’a kadar 9 Haziran’dan önce değişimi ne kadar kullandıklarına bağlıdır. 9 Haziran’dan önce platformda bir cüzdanda kripto tutan ShapeShift kullanıcılarına ve hesaplarını ShapeShift , THORChain tüccarlarına ve RUNE ERC-20 jeton sahiplerine bağlayan KeepKey müşterilerine ek FOX jetonları veriliyor.

Ayrıca ShapeShift , Uniswap , Compound, SushiSwap , Aave ve diğerleri dahil olmak üzere diğer merkezi olmayan borsaların yoğun kullanıcılarını ödüllendirecek ve 9 Haziran’da bir platformun 1.500 $ veya daha fazla değerindeki toplam 120.000’den fazla kullanıcıya 200 FOX sunacak. Tüm ayrıntılar Havadan bırakılan jetonların nasıl talep edileceğine ilişkin bilgiler ShapeShift web sitesinde mevcuttur.

ShapeShift, 16 Temmuz’da likidite madenciliği sunmaya başlayacak ve Uniswap V2’deki FOX/ETH havuzuna likidite ekleyen veya FOX-ETH-UNI-LP jetonunu bir cüzdanda tutan kullanıcılara FOX ödülleri sağlayacak. 15,7 milyondan fazla FOX jetonu, üç ay boyunca dağıtılacak ve bu noktada ShapeShift topluluğu, programı devam ettirme veya değiştirme konusunda oy kullanacak.

FOX’un fiyatı CoinGecko başına bugüne kadar %125 arttı ve jeton başına 0,67 dolara kadar yükseldi.

Voorhees’e göre , ShapeShift’in mevcut çalışanları artık maaş çeki almayacak, ancak her biri önümüzdeki üç yıl içinde kazanılacak “büyük bir FOX tokeni hibesi” aldı. Eğer varsa, merkezi olmayan projeye katılım düzeylerine “karar vermekte özgürdürler”. Voorhees, toplam arzın %5’inden biraz fazlası ile en büyük FOX token sahibi olacak ve önümüzdeki üç yıl içinde zincirin kilidini açacak.

“Tüm eski çalışanlar ve hissedarlar gibi, teşviklerimiz de projenin uzun vadeli başarısıyla güçlü bir şekilde uyumludur” diye yazıyor. “Bu merkezi olmayan modelde ShapeShift’i geliştirmeye yardımcı olmaktan heyecan duyuyoruz; 7+ yıllık tarihimizin, gelecek için bir önsözden ibaret olduğunu hissetmemek zor.”

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu