HaberlerKripto Para HaberleriNFT HaberleriSEC

SEC, Yasadışı Kripto Teklifleri Üzerinden NFT Piyasasını İnceliyor

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, konuya aşina olan kişilere göre, bazı varlıkların kurumun kurallarına aykırı olup olmadığını belirlemek için NFT’lerin yaratıcılarını ve ticaret yaptıkları kripto borsalarını inceliyor.

Araştırmanın odak noktası, bir tablo veya spor hatırası gibi şeylerin sahipliğini belirtmek için kullanılabilecek belirli paraya çevrilemez tokenlerin, dijital varlıkların geleneksel menkul kıymetler gibi para toplamak için kullanılıp kullanılmadığına odaklanıyor. Geçtiğimiz birkaç ay boyunca, SEC’in icra birimindeki avukatlar, token teklifleri hakkında bilgi talep eden mahkeme celbi gönderdi.

Soruşturma, SEC’in Başkan Gary Gensler yönetimindeki kripto piyasasının düzenlemelere uymasını sağlamak için yaptığı en son girişimdir. Şubat ayında, komisyon ve eyalet düzenleyicileri, popüler bir sanal para birimi borsası olan BlockFi’ye, müşterilere dijital tokenlerini ödünç vermek için yüksek faiz oranları ödeyen ürünleri kaydetmediği için 100 milyon dolarlık rekor bir para cezası verdi.

Dikkatinizi Çekebilir: Kripto Santrali ConsenSys, Eski Çalışanların Eylemiyle Karşı Karşıya

İncelemesinin bir parçası olarak, SEC, varlıkları kolayca alınıp satılabilen birimlere ayırmayı içeren sözde kesirli NFT’ler hakkında bilgi arıyor, dedi soruşturmanın adını vermek istemeyen kişiler, soruşturmanın henüz tamamlanmadığını söyledi. kamuya açıklanmıştır.

SEC yorum yapmaktan kaçındı. Düzenleyiciden gelen bilgi talepleri her zaman yaptırım eylemlerine yol açmaz.

NFT piyasası geçen yıl patladı ve multi-milyon dolarlık satışlara ve bazı varlıkların tasvir ettiği ünlülerin satın almalarına dikkat çekti. Fiziksel koleksiyonların temsili olarak hizmet etmenin yanı sıra, jetonların destekçileri çoğu zaman değerlerini kopyalanamayan dijital orijinallik sertifikaları olarak öne sürüyorlar.

Chainalysis verilerine göre, 2021 yılında NFT’lere bağlı Ethereum blok zincirindeki akıllı sözleşmelere yaklaşık 44 milyar dolar değerinde kripto gönderildi, bu rakam bir önceki yıl 106 milyon dolardı. Pazar patladıkça, bazı NFT pazarları, telif hakkı teklif eden veya bir işletme için fon toplamayı içerenler gibi, düzenleyicilerin hedef tahtasına oturabilecek projeleri kaldırmak için adımlar attı.

Kilit bir yasal soru, NFT’ler dahil dijital varlıkların menkul kıymet olup olmadığı ve dolayısıyla hisse senetleri ile aynı kurallara tabi olup olmadığıdır. SEC, birçok tokenin kendi yetki alanına girdiğini söylese de, bazı kripto meraklıları, hisse senedi piyasalarını denetlemeye yönelik düzenlemelerin sanal para birimleri için de geçerli olmaması gerektiğini savunuyor.

SEC, bir şeyin menkul kıymet olup olmadığına karar vermek için 1946 ABD Yüksek Mahkemesi kararından gelen Howey testini uygular. Bu çerçevede, kuruluşun liderliğinin çabalarından kâr elde etme niyetiyle bir şirkete fon sağlamak için yatırımcıların parayı tekmelemesi söz konusu olduğunda, bir varlık genellikle ajansın görev alanına girer.

NFT’lere gelince, SEC’in en kripto dostu komiseri Hester Peirce bile bazılarının bu standardı karşılayabileceği hayaletini yükseltti. Bir Cumhuriyetçi olan Peirce Aralık ayında CoinDesk TV’nin “First Mover” programında “ NFT manzarasının genişliği göz önüne alındığında, bunun belirli parçaları bizim yetki alanımıza girebilir” dedi. “İnsanların, NFT’lerin menkul kıymetler düzenleyici rejimine girebileceği potansiyel yerler hakkında düşünmesi gerekiyor.”

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu