NedirRehber

Sanal Para Birimi Nedir?

Sanal Para Birimi Nedir?

Daha önce Second Life’ın Linden’i gibi bir oyun içi para birimi kullandıysanız veya sık uçuş milleri olan bir uçak bileti satın aldıysanız, sanal bir para birimi kullanmışsınızdır. Sanal para birimi, yalnızca elektronik biçimde var olan ve kripto para birimi de dahil olmak üzere birçok para birimi türünü içeren bir dijital para birimi türüdür.

Sanal para, işletmeler ve bireyler için itibari para birimine göre çeşitli avantajlar sağlayabilir ve oyun, seyahat ve finans dahil olmak üzere çeşitli sektörlerde bulunur. Bakalım Sanal Para Birimi Nedir?

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sanal para birimini oluşturan nedir?

Sanal Para Birimi Nedir? Sanal para birimi tamamen dijitaldir. Bir para biriminin basitçe elektronik temsili olan diğer dijital para birimlerinin aksine, sanal para birimleri yalnızca elektronik olarak kullanılabilir.

Örneğin, bir ABD doları, banka hesabınızda gösterilen 1 dolarlık bir bakiye ile temsil edilebilir. Bu dijital bir para birimi. Ama o 1 doları banka hesabınızdan çekerseniz, George Washington’un yüzünün olduğu yeşil bir kağıt parçası alacaksınız. Bu artık dijital bir para birimi değil.

Havayolu millerinizi sık uçan yolcu hesabınızdan çekmeye çalışırsanız, havayolu sizin deli olduğunuzu düşünecektir. Bunun nedeni bir tür sanal para birimi olmasıdır. Bunun fiziksel bir temsili yok.

ABD doları için olduğu gibi sanal bir para birimini destekleyen bir merkez bankası yok. Aslında, kripto para söz konusu olduğunda , merkezi bir otorite yoktur. Para birimleri özel taraflar veya ağlar tarafından dağıtılır. Ayrıca, sanal para birimleri dünya çapında sınırlı düzenlemeye sahiptir.

Bazı sanal para birimlerinin sınırlı kullanım durumları vardır. Örneğin World of Warcraft’ta toplanan sanal altın , oyun dışında pek kullanılmaz. Bununla birlikte, Bitcoin ( KRİPTO:BTC ) gibi diğerleri, aklınıza gelebilecek her türlü mal veya hizmet için ücretsiz olarak işlem görebilir.

Sanal para türleri

Kapalı

Kapalı bir sanal para birimi, yalnızca çok oyunculu bir çevrimiçi oyununki gibi özel bir ekonomide bulunur. Kapalı sanal para birimi için dış para birimi değişimi yoktur veya bunun tersi de geçerlidir. Bu nedenle, yalnızca kazanıldıkları ortamdaki şeyler için ödeme yapmak için kullanılabilirler.

Bazı kapalı sanal para birimlerinin gri piyasada alınıp satılabileceğini, ancak bunun esasen iki işlem gerektirdiğini unutmayın: biri sanal para biriminin başka bir tarafa hiçbir şey karşılığında aktarıldığı, diğeri ise fiat para biriminin satıldığı gerçek dünya ekonomisinde. boşuna transfer edildi.

Tek yönde döviz akışı olan sanal para birimleri

Bazı sanal para birimleri, onları itibari para kullanarak satın almanıza izin verir, ancak satın aldığınızda bunları geri değiştiremezsiniz. Bunlara örnek olarak oyun içi para birimleri, sık uçuş milleri, kuponlar veya kuponlar gibi sadakat programları ve hediye kartları verilebilir.

Bu sanal para birimlerini kendi ekonomilerinde kazanabilirsiniz, ancak bunları fiat para birimi ile de satın alabilirsiniz. Bu sanal para birimlerinden birini bir kez edindiğinizde, bunlar yalnızca oluşturuldukları özel ekonomide iyi durumda olurlar. Örneğin, muhtemelen sık uçuş millerinizi yeni bir bilgisayar için ödeme yapmak için kullanamazsınız.

Sanal Para
Sanal Para

Çevrilebilir

Dönüştürülebilir sanal para birimleri adından da anlaşılacağı gibi diğer dijital para birimlerine dönüştürülebilir. Örneğin, kripto para birimleri çoğunlukla dönüştürülebilir. Bitcoin’i başka herhangi bir kripto para birimine dönüştürebilir veya herhangi bir kripto para birimi borsasında fiat para birimiyle değiştirebilirsiniz.

Diğer dönüştürülebilir sanal para birimleri arasında, oyuncuların oyun geliştiricisinin platformundaki LindeX değişimi aracılığıyla fiat para birimiyle değiş tokuş edebileceği Second Life’ın Linden’i bulunmaktadır. Kredi kartıyla aktarılabilir puan programları da dönüştürülebilir sanal para birimleri olarak kabul edilebilir. Çoğu kredi kartı şirketi, puanları ABD doları cinsinden bir ekstre kredisi için kullanma seçeneği sunar veya bunları belirli sık uçan yolcu veya otel sadakat programlarına aktarabilirsiniz.

Sanal para birimi, dijital para birimi ve kripto para birimi

Sanal para birimi, dijital para birimi ve kripto para birimi birbiriyle yakından ilişkili terimlerdir. Onları düşünmenin bir yolu, Rus yuvalama bebekleri gibidir. Tüm kripto para birimleri sanal para birimi bebeğinin içinde bulunabilir ve tüm sanal para birimi bebekleri dijital para birimi bebeğinin içinde bulunur.

Dikkatinizi Çekebilir: Kripto Paraya Nasıl Yatırım Yapılır?

Diğer bir deyişle, tüm kripto para birimleri sanal para birimidir, ancak tüm sanal para birimleri kripto para birimi değildir. Aynı şekilde, tüm sanal para birimleri dijital para birimidir, ancak tüm dijital para birimleri sanal para birimi değildir.

Kripto para birimi olmayan sanal para birimlerine örnek olarak oyun içi para birimleri ve sık uçuş milleri verilebilir. Sanal para birimi olmayan dijital para birimlerine örnek olarak, banka ekstrem tarafından temsil edilen ABD doları veya fiziksel biçimde tutulmayan diğer herhangi bir itibari para birimi verilebilir.

Sanal para biriminin artıları

  • Daha hızlı işlemler. Sanal para birimleri, işlemleri neredeyse anında temizlemek için tasarlanmıştır. Paranın gittiği yere gitmesini sağlamak için bir takas odası veya sınır ötesi havale hizmeti beklemeye gerek yok. Yavaş bir kripto para birimi işlemi bile bir saat içinde onaylanırken, diğer dijital para birimi ödemelerinin yapılması genellikle günler alır.
  • Düşük maliyetli işlemler. Sanal para biriminde işlem yapmanın maliyeti ücretsiz olabilir, bu da işletmelere ve tüketicilere para tasarrufu sağlar. Uluslararası para gönderme durumunda, kripto para birimini kullanmak genellikle geleneksel hizmetlerden daha ucuzdur.
  • Üretim veya depolama maliyeti yoktur. Sanal para birimi tamamen elektronik olduğundan, çoğu merkez bankası destekli para biriminde olduğu gibi para biriminin fiziksel bir temsilini üretmenin hiçbir maliyeti yoktur.
  • İşletmeler için iyileştirilmiş nakit akışı. İşletmeler, karşılığında herhangi bir mal veya hizmet sağlamak zorunda kalmadan nakit akışını artırmak için sanal para birimlerini satabilirler. Örneğin, havayolları seyahatlerin düştüğü bir dönemde nakit akışını desteklemek için 2020’de kredi kartı şirketlerine sık uçuş milleri sattı.
  • Aracıları ortadan kaldırın. Kripto para birimleri, işlem yapan iki tarafın bir bankaya veya aracı olarak üçüncü tarafa güvenmek yerine doğrudan bağlantı kurmasına izin veren merkezi olmayan bir para sistemi sağlar. Bu, bazı durumlarda tercih edilebilir.

Sanal para biriminin eksileri

  • Hackerların hedefi. Sanal para birimlerinin popülaritesi arttıkça, bilgisayar korsanları bilgisayarlarda depolanan önemli miktarda değer bulabilir. Seyahat sadakat programları gibi kripto para borsaları da hedef alındı. Bir bilgisayar korsanı sanal para birimine erişirse geri dönmesi zor olabilir.
  • Düzensiz ve korumasız. Sanal para birimi düzenlemelere tabi değildir; bu, işlemler ters giderse tüketicilerin çok az başvuru hakkı olduğu anlamına gelir. Bu, sanal para birimlerini dolandırıcılık için bir üreme alanı yapar.
  • Gizli maliyet. Sanal para birimlerinin işlem maliyetleri genellikle çok düşük olsa da, bazı sanal para birimlerinin gizli maliyetleri vardır. Örneğin, Bitcoin ağı büyük miktarda enerji tüketir. Kripto para biriminizi bir borsada tutarsanız, saklama maliyetleri olabilir.
  • Kolayca izlenir. Sanal para birimi yalnızca elektronik olarak kullanılabildiğinden, her zaman yapılan işlemleri gösteren bir kağıt izi vardır. Bu, anonim olan ancak yine de izlenebilir olan kripto para birimi için bile geçerlidir. Kağıt para kullanmak, gerçekten anonim ve izlenemez işlemlere izin verir.
  • Fiyat dalgalanmalarına ve devalüasyona tabidir. Sanal para birimi, değerini her zaman tercih ettiğiniz itibari para birimine göre sabit tutmaz. Kripto para biriminin son derece değişken olduğu bilinmektedir. Bu arada, seyahat sadakat programları, enflasyona uyum sağlamak veya ödenmemiş yükümlülüklerini azaltmak için puanlarının ve millerinin değerini periyodik olarak düşürür.

Sanal para birimlerinin geleceği

Sanal para birimleri gelişmeye devam ediyor. Özellikle kripto para birimi, blok zinciri teknolojisinin çok daha fazla ticari ve finansal uygulamayı besleme potansiyeline sahip yeni gelişen bir endüstridir. İşletmeler, daha fazla müşteri sadakati sağlamak için daha fazla sanal para birimini benimseyebilir ve merkez bankaları nakitsiz sanal para birimlerinin potansiyelini araştırıyor.

Tüketiciler sanal para birimlerine daha fazla güvenmeye başladıkça, ileriye dönük daha geniş uygulamalar görmeliyiz.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu