bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 29,348.00
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,821.80
xrp
XRP (XRP) $ 0.39221
solana
Solana (SOL) $ 44.09
cardano
Cardano (ADA) $ 0.480409
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 24.14
polkadot
Polkadot (DOT) $ 9.17
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000011
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.078484
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.601411
terra-luna
Terra Luna Classic (LUNC) $ 0.000134
tron
TRON (TRX) $ 0.082465
litecoin
Litecoin (LTC) $ 63.71
Bitcoin HaberleriEthereum Haberleri (ETH)Haberler

Sam Bankman-Fried Bitcoin’in “Çok Fazla Enerji Kullandığını” Söyledi

Kripto türevleri borsası FTX’in CEO’su Sam Bankman-Fried, Bitcoin ve Ethereum’u en çok enerji tüketen iki blok zinciri olarak seçtikten sonra bugün topluluğun öfkesini üstüne çekti.

CNBC’den SquawkBox’a konuşan Bankman-Fried , ticaret platformunun “ FTX İklim ” girişiminin bir parçası olarak karbon nötr hale geldiğini duyurdu. Bunu başarmak için şirket, “kalıcı karbon yakalama ve depolamaya en az 1 milyon dolar taahhüt etti ve iklim değişikliğini hafifletmeyi amaçlayan diğer araştırma çabalarına yaklaşık 500 bin dolar verdik”.

Bankman-Fried, CNBC’ye verdiği demeçte, “Kısa vadeli etkiyi mümkün olduğunca azaltmak için yapılacak sorumlu şeyin bu olduğunu düşünüyorum” dedi.

Bununla birlikte, FTX’in kolaylaştırdığı işlemleri denemenin ve dengelemenin “özgür olmadığını” belirtti ve aynı anda Bitcoin ve Ethereum’u (en azından şimdilik) enerjiye en aç iki kripto para birimi olarak seçti.

“Bence bunun diğer tarafı, kripto para birimlerinin enerji kullanımlarına baktığınızda, büyük enerji kullanımına sahip sadece iki büyük kripto para birimi var – bu Bitcoin ve Ethereum, şimdi en büyük ikisi. Bunun nedeni, bunların iki iş kanıtı (PoW) para birimi olması ve iş kanıtının tüm enerji kullanımının nereden geldiğidir, ”diye savundu Bankman-Fried.

Ethereum’un şu anda çok daha az elektrik gerektirmesi gereken bir hisse kanıtı (PoS) protokolüne geçtiğini de sözlerine ekledi.

Bitcoin’e sadık Olanlar mutlu değil

Bankman-Fried, Bitcoin’in enerji tüketimine yönelik herhangi bir açık eleştiri dile getirmese de, kripto topluluğu bu bariz sonucu çabucak kavradı.

İlk yorumculardan biri, “PoW‘a sıçmaya çalışırken [Sam Bankman-fried]’a çok saygı kaybetti,” dedi. Bir diğeri, “Tamam, Bitcoin ve FTX ortadan kalkar… hadi gidelim” diye ekledi.

Bu arada, birçok kullanıcı, PoW tabanlı blok zincirinin merkezi olmayan ve güvenli kalmasını sağlayan şeyin aslında yüksek düzeyde enerji tüketimi olduğuna dikkat çekti – Bankman-Fried’in röportajdan sonra kendisinin de dile getirdiği bir fikir.

“PoW’un birçok avantajı var. Güvenliği, PoS‘a göre tarihsel sıralamaya daha az bağımlıdır, bazı durumlarda saldırı için hızlı ölçek satın almak, saldırılardan korunmak vb. daha zordur” diye yanıtladı. “Bu varlık dedi, bu does çok enerji tüketmekte ve bu bir maliyeti var. Bu maliyetin buna değip değmeyeceği konusunda iddialarda bulunmaya çalışmıyorum – sadece etkinin çoğunun bundan kaynaklandığı bir gerçek.”

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu