HaberlerKripto Para Haberleri

Rusya’nın Mali Politikası, Kripto’nun Bir Para Birimi Olarak Tanınmasını Öneriyor

Rus haber kuruluşu Kommersant, Rusya Merkez Bankası ve Rus devletinin düzenleyici konu üzerinde bir anlaşmaya vardığını doğruladı. Şu anda bir yasa taslağı hazırlanıyor ve 18 Şubat’a kadar tamamlanması bekleniyor.

Teklifin ayrıntıları, kripto para birimini yalnızca finansal niteliklere sahip dijital varlıklar olmanın aksine bir “para birimi analoğu” olarak tanımlıyor. Bu, kara para aklamayı ve diğer yasa dışı faaliyetleri önlemek için kriptonun tam olarak tanımlanması ve izlenmesi gerektiği anlamına gelir. Kripto içeren işlemler de maksimum 600.000 ruble veya yaklaşık 8.000 USD ile sınırlandırılacaktır.

Bu kategoriye giren tüm işlemler beyan edilecek, bu tür tutarlar için hukuk sektörü dışındaki işlemler Ceza Kanunu kapsamında suç ve ağırlaştırıcı bir durum haline gelecek, kripto para birimlerinin yasadışı ödeme aracı olarak kabul edilmesi için para cezaları uygulanacaktır.. Madencilik ve ilgili sektörlere ilişkin hükümler şu anda açıklanmamıştır ve bu nedenle, mevcut taslak aşamasındaki tekliften muhtemelen etkilenmeyecektir.

Dikkatinizi Çekebilir: Crypto.Com, F1 Miami Grand Prix’sinin İsim Sponsoru Olduğunu Duyurdu

Rusya merkez bankası, dijital varlıkların geleneksel para birimlerine benzer olarak tanınmaması gerektiğini zaten belirtirken, mevcut Maliye Bakanı Anton Siluanov, kripto düzenlemesinin mümkün olan en kısa sürede gerçekleşmesi gerektiğini belirtti. Daha önce kripto, Rus yasalarına göre ne likit ne de dijital menkul kıymetler olarak görülmüyordu. Şimdi, kripto oranlarının emtia ve döviz işlemleri için vergilendirme kuralları kapsamına girmesi bekleniyor. Rapora göre, teklif, kriptonun bankacılık sistemi veya lisanslı aracılar aracılığıyla tam tanımlama için uyumluluk çerçevelerine uygun olarak “hukuk sektöründe” kullanıldığını görüyor.

Bununla birlikte, bu tanıma eklenmiş bir dizi uyarı vardır. Rusya maliye bakanlığı, kripto paranın “değişim ve geri alım değeri olarak kullanılan […] bir dijital finansal varlık” olarak tanınması için bastırıyor. Bu, kriptoya fiat para birimiyle aynı yasal statü verileceği anlamına gelir, ancak bunun pratik açıdan ne anlama geleceği henüz net değil. Örneğin, kriptonun nasıl vergilendirileceği veya kripto işlemleriyle ilgili olarak finansal kurumların nasıl düzenleneceği henüz net değil.

“Dijital para birimlerinin dolaşımını düzenleme mekanizmalarını düzenleme konsepti” olarak adlandırılan teklif, Rusya Başbakan Yardımcısı ve Genelkurmay Başkanı Dmitry Grigorenko ile onaylandıktan ve istişare edildikten sonra yayınlandı. Rus devlet kurumu, 2021’in başından beri devam eden bir konu olan Rusya Federasyonu’ndaki kripto ve dijital para birimleri için yeni tanımları tartışıyor. Rusya Merkez Bankası daha önce kendi yetki alanı içinde kripto para birimlerinin dolaşımının yasaklanmasını öneren bir istişari rapor yayınlamıştı., Maliye Bakanlığı genel olarak kriptonun yasal statüsünü yeniden tanımlamaya çağırdı.

İktidarda bir değişiklik olması durumunda Rusya’nın kripto kriptosuna ne olacağı henüz belli değil. Mevcut başkanlık yönetimi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 2017’de Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin ile görüşmeye devam etmesiyle kriptoya açıktı.

18 Şubat için planlanan ilk onay dönemi dışında, uygulamanın kesin zaman çizelgesi de belirsizliğini koruyor, ancak kriptonun Rus yasalarına göre resmi olarak tanınan bir para birimi haline gelmesi yıllar olmasa da aylar alacak. Ancak şimdilik kripto meraklıları rahat bir nefes alabilir; Rusya artık kriptoyu tamamen görmezden gelmiyor.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu