HaberlerKripto Para Haberleri

Rusya’nın Kripto Hacimleri Büyük Borsalarda Duruyor

Ruslar-kripto yoluyla-yaptırımlardan-kaçınıyor anlatısı, işaretin dışında görünüyor.

Dünyanın en büyük dijital para birimi Pazartesi günü %12 ralli yaparken, Rusya merkezli yatırımcılardan gelen artan talep beklentileri, sektördeki bazı kişiler tarafından yakın neden olarak gösterildi.

Ancak son blok zinciri verileri, yaptırımdan etkilenen ülkedeki sakinlerin büyük borsalarda kripto ticareti yapmak için acele etmediğini gösteriyor. Chainalysis’e göre, ruble cinsinden kripto faaliyeti 3 Mart’ta sadece 34.1 milyon dolardı. Bu, 24 Şubat’ta 70,7 milyon dolarlık son zirveden ve 20 Mayıs 2021’de 158 milyon dolarlık rekordan önemli ölçüde düştü.

Chainalysis kıdemli iletişim direktörü Madeleine Kennedy, “Bu, Mayıs 2021’e ulaşan Rus kripto ticaret hacminin tüm zamanların en yüksek seviyelerinde görülen hacmin çok küçük bir kısmı” dedi.

Dikkatinizi Çekebilir: Ukrayna’nın Kripto Ordusu Hem İlham Hem de Uyarıcı Bir Hikaye

Citigroup Inc. ayrıca, ülkeden gerçek Bitcoin alımının geçen hafta günde ortalama sadece 210 BTC olduğunu ve bunun 20 milyar dolar ile 40 milyar dolar arasında değişme eğiliminde olan toplam günlük hacmin olduğunu tahmin ediyor.

Ruslar hala eşler arası ticaret yapıyor olsa da, blok zincirinde büyük hacimler hala görünür olmalıdır. Bu, Moskova’nın Ukrayna’yı işgalini hızlandırdığı için Bitcoin rallisinin geçen hafta 45.000 doların üzerine çıktığını ve pratikte ülkenin satın alma gücüyle çok az ilgisi olduğunu gösteriyor.

Alexander Saunders’ın da aralarında bulunduğu Citi analistleri Çarşamba günkü bir raporda, “Rus hacimleri şimdiye kadar nispeten küçüktü, bu da fiyat hareketinin daha çok Rus talebinin kendisinden ziyade Rusya’dan gelen talepte beklenen bir artış için pozisyon almasından kaynaklandığını gösteriyor” dedi. “İğneyi hareket ettirmek anlamlı bir sermaye uçuşu gerektirecektir.”

Düzenlenmiş borsalar, sürekli genişleyen yaptırıma tabi kuruluşlar listesinin dışındaki Rusya merkezli kullanıcılara hizmet sunmaya devam edebilir.

Chainalysis’ten Kennedy, “Sanki henüz, yaptırım uygulanan Rus kuruluşlarının büyük ölçekli yaptırımlardan kaçtığına dair kanıt görmedik” dedi. “Eğer kripto kullanmaya çalışırlarsa, bunu büyük ölçekte fark edilmeden yapmaları çok zor olur.”

Bitcoin Perşembe günü Kripto Borsalarında %4,6 düşüşle 42,065 dolardan işlem gördü.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu