HaberlerKripto Para Haberleri

Rusya-Ukrayna krizi: Mark Mobius, çatışmanın ABD Fed’in faiz artırımına bir yan gösteri olduğunu söyledi

Piyasa gurusu Mark Mobius Salı günü yatırımcıların Rusya-Ukrayna gerilimlerine karşı temkinli kalmasıyla birlikte küresel olarak çoğu hisse düşük işlem görürken, jeopolitik krizin faiz artırımı senaryosunun bir yan gösterisi olduğunu söyledi.

Rusya ve Ukrayna’da olanlar, tüm faiz oranı ortamına bir yan gösteri çünkü Fed faiz oranlarını artıracak… Faiz oranlarına ve hisse senedi piyasalarına bakarsanız, gerçekten çok az korelasyon var ama büyük bir korelasyon var. Mobius Capital Partners’ın Kurucusu, CNBC-TV18 ile yaptığı özel röportajda, sabit getirili piyasa, tahvil piyasası ile” dedi.

Mobius ABD Merkez Bankası’nın faiz artırımını açıklamakta biraz geç kaldığı görüşündedir, çünkü ona göre merkez bankası TÜFE’nin enflasyon için iyi bir gösterge olduğunu düşünüyorsa, durum böyle değildir.

“Amerika’da enflasyonu yüzde 7’nin üzerinde görüyorsanız, o zaman merkez bankasının insanlara gerçek faiz oranı vermek için faiz oranlarını belki bundan daha da fazla artıracağını bilirsiniz. Yani şu anda gerçekten dalgalı sudayız” dedi.

Piyasadaki eğilim hakkında yorum yapan, şunları söyledi:Fed faiz artırımıHenüz tam olarak fiyatlandırılmadı ve yol boyunca daha fazla oynaklık ve olumsuzluk olması muhtemel.

Dikkatinizi Çekebilir: Başkan Lukashenko, Belarus’ta Kripto Para Birimlerinin Dolaşımını Düzenleyen Kararnameyi İmzaladı

“S&P ile MSCI Hindistan endeksini karşılaştırırsanız, bunlar neredeyse aynı, Hindistan pazarı da geniş S&P 500 kadar iyi performans gösterdi. S&P 500, büyük ölçüde gelişmekte olan piyasa satışlarına ve üretimine bağlı olan şirketleri içeriyor. Bu nedenle, bazı yönlerden ABD pazarı, gelişmekte olan pazarlarda neler olup bittiğinin bir yansımasıdır” dedi.

Ayrıca Mobius, kripto para birimleri düşerse, kripto para birimleriyle yapılan “sözde” paranın bir sonucu olarak milyonlarca insanın kendilerini zengin hissetmesi nedeniyle piyasaların da etkileneceğini söyledi.

“Kripto para birimleri düştüğünde, kendilerini daha az zengin hissederler ve borsalardan veya içinde bulundukları diğer piyasalardan kurtulma olasılıkları daha yüksektir. Bu yüzden kripto para birimlerine dikkat edin. Aynı zamanda hisse senetlerindeki oynaklığın nedenlerinden biri de bu” dedi.

YansıtmakHindistan pazarları, Mobius dedi ki,büyüme beklentileri artmaya devam ediyor ve Hindistan hisse senetleri hala uzun vadeli bir boğa piyasasında. Bununla birlikte, yatırımcılara, mevcut seviyelerden yüzde 10’un ötesine geçmeyeceğini tahmin ettiği düzeltme olması durumunda dağıtılabilecek bazı nakit seviyelerini korumalarını tavsiye etti.

Çoğu yeni çağ şirketinin hisselerinin bir satışa tanık olduğu bir zamanda, düşük performansın ana nedeni olarak kar eksikliğini gösterdi. Yüksek borç veren firmalardan veya kısa vadede karlılık beklentisi olmayan firmalardan çıkmayı önerdi.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu