HaberlerKripto Para Haberleri

Rusya Maliye Bakanlığı Kriptoya Bir Şans Vermek İstiyor – Kripto Para

Rusya Maliye Bakanlığı Kriptoya Bir Şans Vermek İstiyor - Kripto Para

Maliye Bakanlığı Rusya Bankasına Karşı

Maliye Bakanlığı, bankaların kripto değişim hizmetleri sunmaya yetkili olabileceğini iddia ederek, ülkede yalnızca kripto para birimini düzenlemeyi teklif etti. Rus hükümeti ayrıca, kripto varlıkları yasaklamak yerine yasallaştırmayı tercih ediyor. Bununla birlikte, ülkenin merkez bankası büyük ölçüde zıt bir görüşe sahip ve tüm kripto para birimlerini yasaklamak istiyor.

Hem Rusya Maliye Bakanlığı hem de Rusya Merkez Bankası, kriptonun yasal bir ihale yapılmaması gerektiği konusunda hemfikir olsalar da, ikisi de kriptonun yasal varlık olup olmayacağı konusunda görüş ayrılığı yaşıyor. Maliye Bakanlığı, belirli bankalara sıkı bir şekilde kontrol edilen bir ortamda kripto para ticareti yapmak için evrensel bir lisans verecek yeni düzenlemeler önerdi. Ayrıca teklif, kripto piyasasına dahil olan tüm tarafların lisanslanması gerektiğini de iddia ediyor. Kripto yatırımcıları, yoğun KYC süreçleri ve kara para aklamayı önleme yönergeleri kapsamında bireysel olarak kaydedilecek. Ayrıca, kripto işlemleri vergilendirilecek ve failler ceza hukuku kapsamında yargılanacak.

Maliye Bakanı Anton Siluanov’un, kriptoları finansal varlık olarak yasallaştırma davasını sunan Başbakan Mihail Mişustin’e yazdığı bildiriliyor. Bakanlık, Rusya’nın tüm nüfusu tarafından tutulan yaklaşık 26 milyar dolarlık kripto para birimini yasallaştırmayı hedefliyor ve miktarın tüm nüfusun toplam tasarruflarının önemli bir yüzdesini oluşturduğunu iddia ediyor.

Dikkatinizi Çekebilir: Metaverse’in Sanal Gerçekliğini Gerçek Hayata Getirmek – Metaverse Haberleri

Rusya Merkez Bankası’na Destek Yok

Öte yandan Rusya Merkez Bankası, önceki, daha kripto kabul eden duruşundan tam bir u dönüşü aldı. 20 Ocak’ta banka, finansal istikrar, parasal egemenlik ve çevresel kaygılara yönelik tehditleri detaylandıran bir rapor yayınladı ve Rusya sınırları içinde kripto para birimi kullanımı ve madenciliğinin tamamen yasaklanması çağrısında bulundu. Ancak Aralık ayında banka , kripto endüstrisini tamamen yasaklamak yerine düzenlemeyi amaçladıklarını açıklamıştı .

Diğer bazı yetkililer ve kurumlar, merkez bankasının kripto para birimlerini tamamen yasaklama konusundaki son teklifine karşı çıktı. Rusya’nın eski cumhurbaşkanı ve başbakanı Dmitry Medvedev, sert bir kripto karşıtı politikanın geri tepebileceğine ve tam tersi sonuçlara yol açabileceğine dikkat çekti. Devlet Duması ayrıca kriptoları yasaklama önerisini protesto etti ve aktif olarak yeni bir kripto yasası üzerinde çalışıyor.

Dijital Kalkınma Bakanı Maxut Shadayev’in kripto para birimlerinin ihracı ve dolaşımıyla ilgili herhangi bir kısıtlamanın blok zinciri endüstrisinin gelişimini durduracağını ve ülkenin büyüyen BT sektöründe barikatlar yaratacağını söylediği bildirildi.

26 Ocak’ta yaptığı sanal bir konuşmada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkenin ucuz güç kaynakları nedeniyle kripto madenciliğinde rekabet avantajlarına sahip olduğunu kabul etti. Belirtti,

“Merkez Bankası teknik ilerlememizin önünde durmuyor ve bu faaliyet alanında en son teknolojileri tanıtmak için gerekli çabayı gösteriyor. Hem Rusya Hükümeti’nden hem de Merkez Bankası’ndan bir tür oybirliğiyle bir görüşe varmalarını rica ediyorum.”

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu