Bitcoin HaberleriHaberler

Rusya İstila Ederken Ukrayna’ya BTC Bağışları Artıyor

Ukrayna ordusunun, Rusya’nın ülkeyi işgaline küresel bir yanıt olarak tek bir günde 400.000 dolar tutarında Bitcoin bağışı aldığı bildiriliyor.

Ukrayna Destekçileri BTC Göndermek İçin Acele Ediyor

Dünya çapındaki bağışçılar ülkenin Rus işgaline karşı askeri savunmasını desteklemek için para göndermek için acele ederken, Ukrayna’ya yapılan Bitcoin işlemleri arttı. Buna ek olarak, çok sayıda Ukraynalı STK ve gönüllü grup, son zamanlarda Rus saldırısını püskürtmek ve savaşın vurduğu bölgelerde rahatlama sağlamak için çalışıyor. Rus saldırısından önceki son birkaç hafta içinde, bu kuruluşlar kripto para birimi aracılığıyla bağışlarda bir artış yaşadı. Bu kuruluşlar tarafından alınan fonlar orduyu donatmak, tıbbi malzeme ve insansız hava araçları satın almak ve hatta Rus ajanlarını tespit etmek için bir yüz tanıma uygulamasının geliştirilmesini desteklemek için kullanılıyor.

Dikkatinizi Çekebilir: Çin Şimdi Kripto İçin Fon Topladığı İçin Hapisle Tehdit Ediyor

Ukrayna Ordusu İçin BTC’de Dalgalanma

Blockchain analitik şirketi Elliptic’ten gelen son veriler, Come Back Alive adlı bir organizasyonun Perşembe günü sadece 12 saatlik bir pencerede Ukrayna silahlı kuvvetlerine destek sağlamak için yaklaşık 400.000 dolar Bitcoin aldığını gösterdi.

Elliptic’teki araştırma başkanı Jess Symington, Come Back Alive hakkında şunları söyledi:

“Bu grup, Ukrayna ordusuna askerlerini destekleyerek destek sağlıyor. Ağustos 2021’den bu yana çok, çok küçük miktarlarda bağış aldılar… ayda 4 dolar veya 5 bin dolar. Ve sonra aniden 22 Şubat’ta başladı.

Savaş İçin Kripto Kitle Fonlaması: Eliptik Bilim Adamı

Ukrayna yanlısı çabaları desteklemek için kripto bağışları bir süredir gerçekleşiyor. Ülkenin Rusya’ya karşı savaş çabalarını destekleyen STK’lar ve gönüllü gruplar, 2021’de 570.000 doların üzerinde kripto bağışı toplamayı başarmıştı.

Elliptic’teki Baş Bilim Adamı Tom Robinson, şu yorumu yaptı:

“Kripto para birimi, hükümetlerin zımni onayıyla giderek artan bir şekilde savaşları kitle fonlaması yapmak için kullanılıyor.”

Eliptik rapor ayrıca, dijital varlıkların, uluslararası bağışçıların bu gruplara yapılan işlemleri engelleyebilecek geleneksel ödeme yollarından kaçınmasına olanak tanıyan hayati bir alternatif finansman yöntemi olarak ortaya çıktığını gösteriyor.

Kripto Kitle Fonlarının Uzun Süreli Geleneği

Ukrayna, ulusal öneme sahip konularda kitlesel fonlamalı girişimlere sahip olmaya yabancı değil. Her şey, 2014 yılında Rusya’nın, daha önce Rus nüfusuna sahip bir Ukrayna bölgesi olan Kırım’ı başarıyla işgal etmesiyle başladı. Her iki tarafça toplanan fonlar bir etki yaratmak için yeterli olmasa da, Ukrayna’yı dünyadaki kripto dostu ülkelerden biri yapan bir kripto benimseme politikaları zincirini tetikledi. Ukrayna’nın eski cumhurbaşkanı Victor Yanukoviç de 2014 yılında ülkedeki STK’ların kitle fonlaması çabalarıyla desteklenen Maidan Devrimi sırasında görevden alındı.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu