Bitcoin HaberleriHaberlerKripto Para Haberleri

Ruslar kriptoya geçerken Bitcoin 40.000 doların üzerine çıktı

Kripto para fiyatları, Rusya Rublesi’nin bir başka rekor düşük seviyeye düşmesi ve Moskova’nın yeni yaptırımlarla vurulmasının ardından tırmanıyor.

Kripto para takipçisi CoinDesk’e göre, Salı günü ET 5:25 itibariyle, bitcoin son 24 saatte %13 artışla 43.163 $’a yükseldi.

Diğer kripto para birimleri de yükseldi. Ethereum Salı günü %10 artarak 2.878 dolara ulaştı. Dogecoin yaklaşık %6 artarak parça başına yaklaşık 13 sente ulaştı.

Sanal para birimleri geleneksel olarak riskli bir bahis olarak görülüyor, ancak geleneksel varlıklar jeopolitik gerilimler nedeniyle frenleme veya daha fazla oynaklık yaşadığından, bazı analistler daha fazla çekiş kazanacaklarına inanıyor.

Oslo merkezli kripto para araştırma firması Arcane Research’e göre, dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Binance’de ruble ve kripto para birimleri arasındaki ticaret hacmi son günlerde arttı.

Dikkatinizi Çekebilir: Bu Kripto Para Birimi Cardano ve Solana’yı Geçti

Arcane’deki araştırma başkanı Bendik Schei, yatırımcıların “tüm yaptırımlardan sonra sert devalüasyon” nedeniyle “rubleden çıkmaya çalışıyor” gibi göründüğünü söyledi.Schei, daha fazla insanın bitcoin yerine tether’a geçtiğini ekledi. Bitcoin dünyanın en değerli kripto para birimi olsa da, tether, ABD dolarına sabitlendiğinden “stablecoin” olarak bilinir.

Schei, yatırımcılar hakkında “Şu anda en rahat buldukları yer burası” dedi. “Mevcut piyasa koşullarında, yatırımcıların, en azından Rusya’dakilerin stablecoin arayışına girmesine şaşırmadım…Bu, yatırım yapmak değil, fonlarını kurtarmakla ilgili.”

Geçen hafta boyunca, tether büyük ölçüde parça başına yaklaşık 1 dolarda sabit kaldı.

Düşen Ruble

Kavga, Pazartesi günü rublenin ABD doları karşısında 104 seviyesinden düşmesiyle geldi. Salı günü erken saatlerde çok az değişiklik oldu.

Batılı güçler, Rusya’nın en büyük borç verenler ve diğer şirketler üzerindeki yaptırımların etkisini hafifletmesini zorlaştırmak amacıyla Rusya’nın merkez bankasının varlıklarını dondurdu.

Atılan adımlar, Rusya’nın, yetkililerin Moskova’nın Ukrayna işgali

Sırasında güvenmeyi beklediğini söylediği bir “yağmurlu gün fonuna” erişmesini engellemeyi amaçlıyor. Rusya, düşen rubleyi tamponlamak için rezervleri kullanmak yerine, ABD doları cinsinden tuttuğu fonların çoğuna artık erişemeyecek.

Bazı uzmanlara göre kripto para birimleri, yatırımcılara nispeten güvenli bir sığınak sunmanın yanı sıra Ruslara yaptırımlardan kaçınmanın bir yolunu da sunabilir.

ABD ve AB yaptırımları, kuralları uygulamak için büyük ölçüde bankalara güveniyor. Yaptırım uygulanan bir işletme veya şahıs, dolar veya euro gibi geleneksel para birimlerinde bir işlem yapmak isterse, bu işlemleri işaretlemek ve engellemek bankanın sorumluluğundadır.

Ancak dijital para birimleri, blok zinciri olarak bilinen halka açık bir deftere kaydedilen işlemlerle standart küresel bankacılık alanının dışında çalışır.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu