HaberlerKripto Para Haberleri

Robinhood, ‘Milyonlarca Müşterinin Gördüğü Önemli Zarar’dan Sonra 70 Milyon Dolar Ödeyecek

Robinhood, 'Milyonlarca Müşterinin Gördüğü Önemli Zarar'dan Sonra 70 Milyon Dolar Ödeyecek

Robinhood, Financial Industry Regulatory Association tarafından şimdiye kadar verdiği en büyük ceza olan 70 milyon dolar ödemeye mahkum edildi.

Toplam 57 milyon dolarlık bir para cezasından oluşuyor ve ticaret şirketi ayrıca “binlerce zarar görmüş müşteriye” 12.6 milyon dolar tazminat ödemek zorunda kalacak.

FINRA, Robinhood müşterilerinin, şirketin müşterilere “yanlış veya yanıltıcı bilgiler” iletmesiyle “yaygın ve önemli zarar” gördüğünü söyledi. Ayrıca, kripto flaş çöküşünün ayı olan Mart 2020’de şirketi etkileyen sistem kesintilerinden milyonlarca insanın etkilendiğini iddia ediyor.

Regülatörün başkan yardımcısı Jessica Hopper şunları söyledi:

“Bu eylem net bir mesaj gönderiyor – büyüklükleri veya iş modelleri ne olursa olsun tüm FINRA üye firmaları, aracılık sektörünü yöneten kurallara, yatırımcıları ve pazarlarımızın bütünlüğünü korumak için tasarlanmış kurallara uymak zorundadır. Bu kurallara uymak isteğe bağlı değildir ve yenilik uğruna veya ‘bir şeyleri kırma’ ve daha sonra düzeltme isteği uğruna feda edilemez.”

Ne oldu?

FINRA’ya göre, müşterilere verilen yanlış ve yanıltıcı bilgiler, marj üzerinden işlem yapıp yapamayacakları, hesaplarında ne kadar nakit olduğu, müşterilerin teminat tamamlama çağrısı ile karşılaşıp karşılaşmadığı ve müşterilerin belirli opsiyon işlemlerinde karşılaştıkları zarar riski ile ilgiliydi.

Düzenleyici, marjı kapatan bir müşterinin Haziran 2020’de nasıl intihar ettiğini kaydetti – menkul kıymet satın almak için marjı nasıl kullanabileceği konusunda kafa karışıklığını dile getirdi.

FINRA ayrıca Robinhood’un müşterilerin opsiyon ticareti yapmasına izin vermeden önce gerekli özeni göstermediği sonucuna vardı. Bu, şirketin uygunluk kriterlerine uymayan veya bu tür tüccarların kendileri için uygun olmadığını gösteren kırmızı bayrakları olan binlerce müşterinin onaylanması anlamına geliyordu.

Anlaşma, Robinhood’ın suçlamaları ne kabul ettiği ne de reddettiği anlamına geliyor. Şirket sözcüsü şunları söyledi:

“Robinhood, platform kararlılığını geliştirmeye, eğitim kaynaklarımızı geliştirmeye ve müşteri desteği ile hukuk ve uyumluluk ekiplerimizi oluşturmaya büyük yatırım yaptı. Bu konuyu geride bıraktığımız için mutluyuz ve müşterilerimize odaklanmaya ve herkes için finansı demokratikleştirmeye devam etmeyi dört gözle bekliyoruz.”

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.
Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu