NasılNedirRehber

Ripple nedir? Tanımı ve Açıklaması (Güncellendi)

Ripple nedir? Tanımı ve Açıklaması. Ripple (XRP) Hakkında Bilmeniz Gerekenler.

Ripple, uluslararası para transferlerini işlemek için blok zinciri teknolojisini kullanan bir ödeme protokolüdür. Düşük işlem ücretleri ve son derece hızlı işlem süreleri sunar ve teknolojisini kullanan yüzlerce finans kurumuyla ortaklık kurmuştur. Bakalım Ripple nedir?

Ripple’ın bir kripto para birimi olduğuna dair yaygın bir yanılgı var. Ripple’ın kendisi bir kripto para birimi değildir, ancak XRP (KRİPTO:XRP) adlı yerel bir kripto para birimine sahiptir. Ripple’ı beğenenler ve ona yatırım yapmak isteyenler XRP satın alabilirler.

Ripple’ın potansiyeli olmasına rağmen, bazı yüksek profilli sorunları da oldu. En önemlisi, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) 2020’nin sonunda buna karşı dava açtı. Bu kripto projesi gözünüze çarptıysa, şimdiye kadarki hikayesine ve nasıl çalıştığına tam bir göz atın.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Ripple’ın Tarihi

Yazılım geliştiricisi Ryan Fugger, 2004 yılında RipplePay’i kurduğunda Ripple’ın ilk sürümünü buldu. Site, insanların topluluklarındaki diğer kişilere kredi vermelerine izin verdi. Bu, Ripple’ı, o zamanlar bir kripto para birimi olmasa da, Bitcoin’den ( KRİPTO:BTC ) önce bir şekilde var olan nadir kripto projesi yapar. Satoshi Nakamoto takma adını kullanan Bitcoin’in anonim yaratıcısı, bir e-postada Ripple’dan bile bahsetti.

Programcı Jed McCaleb, 2011 yılında XRP kripto para birimini ve blok zincirini geliştirmeye başladı. Bir ekip kurdu, yatırımcılar buldu ve 2012’de Fugger’a RipplePay ağını kullanma konusunda yaklaştı. Fugger, RipplePay’in kontrolünü devretmeyi kabul etti.

Şirketlerini ve XRP kripto para birimini 2012’de piyasaya sürdüler. Şirket, adını OpenCoin ve daha sonra Ripple olarak değiştirmeden önce NewCoin olarak adlandırıldı.

Ripple, finansal kurumlarla ortaklıklar kurmaya devam edecek. 2019 yılında, 45’ten fazla ülkede 300’den fazla finans kuruluşunun RippleNet ödeme ağını kullandığını duyurdu. Bu kripto para biriminin iyi bir yatırım olup olmadığını tartışıyorsanız, Ripple’ın şimdiye kadarki başarısı onun lehine bir nokta.

22 Aralık 2020’de SEC, XRP kripto para birimi aracılığıyla 1,3 milyar dolarlık kayıt dışı menkul kıymet sattığı için Ripple’a dava açtı. Ripple, XRP’nin bir menkul kıymet olmadığını iddia ederek iddiayı reddetti.

Ripple nasıl çalışır?

RippleNet’in amacı, bankalar için hızlı, ucuz ve uygun sınır ötesi işlemler sağlamaktır. Bu, onu çoğu bankanın kullandığı mevcut uluslararası ödeme sistemi olan SWIFT’e bir alternatif haline getiriyor. Uluslararası işlemler için Ripple’ın sunduğu çeşitli avantajlar vardır:

  • Ortalama işlem beş saniyede işler.
  • İşlem ücreti, jetonun tüm zamanların en yüksek fiyatında bile bir kuruştan çok daha az olan 0.00001 XRP’dir.
  • XRP kripto para birimi bir köprü para birimi olarak kullanılabilir. Bu, finansal kurumlara para ticareti yapmak için daha ucuz bir yol sağlar. Çeşitli fiat para türleri yerine XRP tutabilirler.

XRP kripto para birimi, işlemleri doğrulamak için bir konsensüs protokolü kullanır. Doğrulayıcılar, önerilen işlemleri XRP defterinin en son sürümüyle karşılaştırır ve meşru işlemleri kabul eder. Bir işlemin doğrulanması için doğrulayıcıların çoğunluğunun bunu kabul etmesi gerekir.

Dikkatinizi Çekebilir: Kriptoda Staking Nedir?

Bitcoin ve Ripple XRP

Bitcoin ve Ripple’ın XRP jetonu arasında birkaç büyük fark vardır. İşte bu iki kripto para’yı ayıran şey :

1. İşlemleri doğrulamak için farklı sistemler kullanırlar

Bitcoin, işlemleri doğrulamak ve yeni paraları dağıtmak için madenciliği kullanır. Katılımcılar, karmaşık matematiksel denklemleri çözmek için madencilik cihazları kurdu ve denklemi ilk çözen, Bitcoin’in blok zincirine bir işlem bloğu ekledi. Bitcoin madenciliği karşılığında, katılımcılar ekledikleri her blokla Bitcoin ödülleri alırlar.

XRP, konsensüs protokolü aracılığıyla işlemleri doğrular. Bir işlemi inceleyen doğrulayıcıların çoğunluğunun, bu işlemin onaylanması için kabul etmesi gerekir.

2. XRP daha hızlı, daha ucuz ve daha enerji verimli

Konsensüs protokolü sayesinde XRP, işlemleri düşük maliyetle ve minimum enerjiyle saniyeler içinde gerçekleştirebilir. Bu, onu daha çevre dostu kripto para birimlerinden biri yapar.

Öte yandan Bitcoin işlemleri verimli değildir. Ortalama 10 dakika sürer ve XRP kullanmaktan çok daha yüksek ücretleri vardır. Bitcoin madenciliği de oldukça fazla enerji gerektiriyor ve çevresel etkisi nedeniyle eleştirilerle karşı karşıya kaldı.

3. Bitcoin’in çok daha küçük bir arzı var

Bitcoin maksimum 21 milyon jeton arzına sahiptir ve XRP maksimum 100 milyar jeton arzına sahiptir. Bu, bir Bitcoin’in fiyatının bir XRP’nin fiyatından çok daha yüksek olmasının bir nedenidir.

4. Farklı dağıtım yöntemlerine sahiptirler

Bitcoin, Bitcoin madenciliği süreci aracılığıyla dağıtılır. Katılımcılar maksimum 21 milyon arza ulaşılana kadar onları çıkardıkça arza yeni madeni paralar eklenir.

XRP, piyasaya sürülmeden önce 100 milyar tokenin tamamının basıldığı anlamına geliyordu. Ripple, 55 milyar XRP’yi emanete kilitledi ve aylık olarak emanetten bir milyar XRP serbest bırakmak için akıllı sözleşmeler kurdu. Jetonlar serbest bırakıldığında, Ripple fon toplamak ve satılmamış jetonları yeni bir emanete koymak istediği kadar satabilir.

5. Ripple özel bir şirkettir

XRP kripto para birimi ademi merkeziyetçi olmasına rağmen, hala Ripple’daki özel bir şirkete bağlı. Bu, tamamen merkezi olmayan Bitcoin ile tam bir tezat oluşturuyor. Ripple ve XRP arasındaki bağlantı birçok yatırımcı için önemli olmasa da bazı kripto meraklıları bunu olumsuz olarak görüyor.

Ripple’ın XRP kripto para biriminin artıları ve eksileri

İşte Ripple ve XRP kripto para biriminin en büyük artıları ve eksileri:

Yazar tarafından düzenlendi.
 

Artıları

 

 

Eksileri

 

 

XRP işlemleri hızlı ve ucuzdur.

 

 

Ripple’ın fikir birliği protokolü, kripto işlemlerini işlemenin diğer yöntemlerinden tartışmasız daha az güvenlidir.

 

 

Ripple’ın ödeme ağı halihazırda finansal kurumlar tarafından kullanılıyor.

 

 

Ripple’ın bankacılık ortaklarının çoğu, XRP kripto para birimini değil, yalnızca RippleNet’i kullanıyor.

 

 

XRP, küçük işletme sahipleri ve tüketiciler tarafından güvenli para transferleri için kullanılabilir.

 

 

Ripple, özel bir şirket tarafından yönetildiği ve SEC davası nedeniyle tartışmalara neden oldu.

 

 

XRP, uluslararası para transferleri için köprü para birimi olarak kullanılabilir.

 

 

ABD’de XRP satın almak zor

 

Ripple’ın XRP kripto para birimi nasıl satın alınır

Ripple’ın XRP kripto para birimini satın almak için, onu sunan bir borsada bir hesap açın . Ardından, borsanın kabul ettiği ödeme yöntemlerinden herhangi birini kullanarak satın alın.

Ripple’ın SEC ile olan sorunları nedeniyle, birçok büyük ABD kripto para borsası XRP ticaretini askıya aldı. İşte XRP sunan birkaç seçenek:

  • KuCoin
  • UpHold
  • Coinmama
  • Binance
  • Gateio

Ripple XRP’ye yatırım yapmayı düşünmeli misiniz?

Ripple’ın XRP jetonu riskli bir oyundur ve bu, diğer kripto para birimleri ve kripto para hisse senetleri ile ilgili olarak bile geçerlidir . SEC davası, birkaç popüler borsanın XRP’yi düşürmesine yol açtı ve ayrıca özel bir şirketin sorumlu olması nedeniyle kripto topluluğunda eleştiri aldı.

Aynı zamanda, Ripple’ın potansiyelini görmek kolaydır. Uluslararası para transferleri için verimsiz ve modası geçmiş bir sistemin yerini alabilir. Bankalarla ortaklıkları olması umut verici. Yasal statüsündeki herhangi bir olumlu gelişme de fiyat artışına neden olabilir.

Genel olarak kripto para birimleri değişkendir ve XRP daha da karmaşık bir konumdadır. Ripple’ın büyümeye devam edebileceğini düşünüyorsanız, XRP’ye küçük bir yatırım düşünmeye değer olabilir. Hisse senetlerine yatırım yapmak kadar güvenli değil, ancak Ripple başarılı olursa büyük bir getiri elde edebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu sayfalardaki bilgiler, riskler ve belirsizlikler içeren ileriye dönük ifadeler içermektedir. Bu sayfada yer alan piyasalar ve araçlar yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve bu varlıklarda hiçbir şekilde alım veya satım tavsiyesi olarak görülmemelidir. Herhangi bir yatırım kararı vermeden önce kendi kapsamlı araştırmanızı yapmalısınız. Kripto Para Haber Sitesi Coinfili, bu bilgilerin hata, hata veya önemli yanlış beyan içermediğini hiçbir şekilde garanti etmez. Ayrıca, bu bilgilerin güncel nitelikte olduğunu garanti etmez. Açık Kripto Piyasalara yatırım yapmak, yatırımınızın tamamının veya bir kısmının kaybının yanı sıra duygusal sıkıntı da dahil olmak üzere büyük bir risk içerir. Toplam ana para kaybı da dahil olmak üzere kripto para veya genel yatırımla ilgili tüm riskler, kayıplar ve maliyetler sizin sorumluluğunuzdadır. Bu makalede ifade edilen görüş ve görüşler yazarlara aittir ve Coinfili’in veya reklamcılarının resmi politikasını veya konumunu yansıtmayabilir. Yazar, bu sayfada yayınlanan bağlantıların sonunda bulunan bilgilerden sorumlu tutulamaz. Makalenin gövdesinde aksi açıkça belirtilmemişse, yazının yazıldığı sırada yazarın bu makalede belirtilen hisse senetlerinde herhangi bir pozisyonu ve adı geçen herhangi bir şirketle herhangi bir ticari ilişkisi yoktur. Yazar, bu makaleyi yazdığı için Coinfili’ten başka bir ücret, tazminat almamıştır. Coinfili ve yazar kişiselleştirilmiş öneriler sağlamaz. Yazar, bu bilgilerin doğruluğu, eksiksizliği veya uygunluğu konusunda hiçbir beyanda bulunmaz. CoinFili ve yazarı, bu bilgilerden ve bunların görüntülenmesinden veya kullanılmasından kaynaklanan herhangi bir hata, eksiklik veya herhangi bir kayıp, yaralanma veya zarardan sorumlu olmayacaktır. Hatalar ve eksiklikler hariçtir. Yazar ve CoinFili kayıtlı yatırım danışmanı değildir ve bu makaledeki hiçbir şey yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kripto Para Haberleri

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu